تيتربرتر - سايت خبري تحليلي تيتربرتر | TitreBartar : 50 درصد حوادث ناشي از كار در حوزه ساختمان است
سه شنبه، 24 بهمن 1396 - 14:00 کد خبر:70673
مديركل دفتر مقررات ملي ساختمان با اعلام اينكه 50 درصد حوادث ناشي از كار در حوزه ساختمان است، اظهار داشت: اولين فعاليت و رويداد براي ارتقاي شاخص‌هاي سلامت، ايمني و محيط زيست كارگاه‌هاي ساختماني در همكاري مشترك دانشگاه تهران و وزارت راه وشهرسازي به مرحله اجرا رسيده است.
به گزارش تيتربرتر به نقل از وزارت راه و شهرسازي، حامد ماني‌فر در نشست خبري امروز سه‌شنبه ۲۴ بهمن‌ماه با اشاره به جشنواره نشان تعالي سلامت، ايمني و محيط زيست (HSE) بيان كرد: اين جشنواره به عنوان اولين فعاليت و رويداد انجام شده با نگاه ترويجي در خصوص HSE عملياتي و در مرحله اجرا قرار گرفته است.

مديركل دفتر مقررات ملي ساختمان وزارت راه و شهرسازي در ادامه پيوند حوزه اجرايي و علمي در اين رويداد را از مهمترين ويژگي‌هاي جشنواره HSE دانست و گفت: قطعا پيوند دستگاه اجرايي كشور (وزارت راه و شهرسازي) و حوزه علمي و توليد دانش (دانشگاه تهران) از مهمترين و قوي ترين ويژگي‌هاي جشنواره فوق در كشور به شمار مي‌رود كه بايد مورد توجه قرار گيرد.

ماني فر ادامه داد: خوشبختانه اين اقدام داراي پشتوانه‌ علمي قوي و عميقي است كه با انجام فعاليت‌هاي تحقيقاتي معتبري از سال‌ها قبل از سوي دانشگاه تهران آغاز شده و امروز مي‌بينيم كه خروجي خوب و معتبري نيز به همراه داشته است.

وي در ادامه ضمن ابراز خرسندي نسبت به اينكه امروز دستگاه اجرايي نتيجه فعاليت‌هاي تحقيقاتي و مطالعاتي دانشگاه را در امور خود ملاك عمل قرار داده است گفت: اميد داريم اين روند در تمامي سطح اجرايي كشور ترويج و در سال‌هاي اتي نيز تداوم داشته باشد.

معيارهاي ارزيابي كارگاه‌هاي ساختماني

اين مقام مسئول اضافه كرد: طي اين فرآيند معيارهاي ارزيابي كارگاه‌هاي ساختماني طي اقدامي مطالعاتي و علمي از سوي دانشگاه تهران استحراج و ضرايب و امتيازهاي لازم آن نيز از سوي اين نهاد دانشگاهي به دست آمد.


ماني فر در ادامه سخنان خود خبر داد: همچنين در اين حوزه نرم‌افزاري تحت عنوان نشان تعالي HSE نيز از سوي دانشگاه تهيه و طراحي شد كه امروز نتيجه ارزيابي كارگاه‌ها ضمن قرار گيري در اين نرم‌افزار مشخص و با يكديگر مقايسه مي‌‌شود.

وي با بيان اينكه كار نشان تعالي HSE يك فرايند ارزيابي است و يك فرايند بازرسي نيست، تصريح كرد: در نگاه بازرسي كارگاه‌هاي ساختماني را مورد رصد قرار مي‌دهيم و تنها اشكالات آن‌ها را مي‌نويسيم و بعد از بابت نقص‌ها و كاستي‌ها كه در اين كارگاه‌ها از نظر ايمني وجود دارد، به آن‌ها تذكر مي‌دهيم.

مديركل دفتر مقررات ملي ساختمان افزود: در نگاه ارزيابي بررسي از كارگاه ساختماني با جزئيات بيشتري انجام مي‌شود كه نتايج ارزيابي به كارفرمايان و صاحبان كارگاه‌هاي ساختماني منعكس و راهكار‌ها براي رفع اين نقص‌ها به آن‌ها داده مي‌شود.

وي با اشاره به تفاوت بين اين دو نگاه و جنبه ترويجي و آموزشي ارزيابي گفت: در اين فرآيند كارگاه‌هاي ساختماني مكررا مورد ارزيابي و پايش قرار مي‌گيرند و روند افزايش ضرايب ايمني خود را دادمه مي‌دهند كه در اين فرآيند مراحل مختلفي را طي خواهيم كرد و امتياز كارگاه‌هاي ساختماني كه مورد ارزيابي قرار مي‌گيرند، استخراج مي‌شود و با توجه به اين امتياز مشمول دريافت تقديرنامه يا نشان تعالي HSE قرار مي‌گيرند.

ماني فر با بيان اينكه نشان تعالي HSE از درجه بندي‌هاي مختلفي تشكيل شده و شامل تك ستاره تا هفت ستاره است، اظهار كرد: با توجه به امتيازي كه كارگاه‌هاي ساختماني دريافت مي‌كنند، نشان تعالي به آن‌ها تعلق مي‌گيرد.

وي با تاكيد بر اينكه ايمني در ساخت و ساز يكي از مهمترين موضوعاتي است كه در حوزه ايمني مطرح است، بيان كرد: ۴۸ تا ۵۰ درصد حوادث ناشي از كار در حوزه ساختمان است و كارگاه‌هاي ساختماني بيشترين خسارت‌ها را در حوزه فعاليت‌هاي ساختماني به خود اختصاص مي‌دهند.

مديركل دفتر مقررات ملي ساختمان تصريح كرد: دليل اين موضوع تعدد كارگاه‌هاي ساختماني در سطح مختلف و استفاده از افراد فاقد صلاحيت در آن‌ها بيشترين دليل بر خسارت‌هاي ناشي از حوادث ساختماني به شمار مي‌رود.

وي با اشاره به حضور داوطلبانه كارگاه‌هاي ساختماني در فرايند ارزيابي نشان تعالي HSE گفت: كارگاه‌هاي ساختماني پيش از اين از حضور بازرسان خشنود نبودند، اما وقتي رويكرد را از بازرسي به ارزيابي تغيير مي‌دهيم، كارگاه‌هاي ساختماني خود داوطلب ارزيابي مي‌شوند.

ماني فر ادامه داد: با ارزيابي كارگاه‌هاي ساختماني مي‌توانيم خروجي مجموع اين ارزيابي‌ها را داشته باشيم، سپس نسبت به بيشترين اشكالات اطلاع كسب و نسبت به رفع آن‌ها اقدام كنيم.

وي در مورد نتايج ارزيابي كارگاه‌هاي ساختماني بيان كرد: ارزيابي‌ها در محور‌هاي محيط زيست، سلامت و ايمني بوده كه در محور محيط زيست بيشترين كسر امتياز را در بخش انرژي و مصرف آن داشتيم و كارگاه‌هاي ساختماني نسبت به مصرف انرژي در ساخت و ساز، توجه به كاهش مصرف انرژي و بهينه كردن آن توجه لازم را ندارند.

نشان تعالي HSE ابزاري براي اطلاع و تاييد تلاش سازمان‌هاي توليدي و خدماتي كشور در حوزه ايمني، بهداشت ،محيط زيست است.

نشان تعالي HSE بيانگرتعهد سازمانهاي متقاضي در استقرار نظامهاي مديريتي مربوطه ،توجه به فرهنگ HSE و بهبود مداوم و تعالي آن در مسير توسعه پايدار است .

همچنين نشان تعالي سلامت، ايمني و محيط زيست يك فرآيند نظامند براي سنجش نحوه عملكرد سازمانها در حوزه هاي ايمني، بهداشت و محيط زيست است.

اولين جشنواره نشان تعالي ايمني، بهداشت و محيط زيست، ۵ تا ۷ اسفند 1396 به همت دفتر مقررات ملي و كنترل ساختمان معاونت مسكن و ساختمان در سالن همايش‌هاي ايرانيان واقع در ضلع غربي استاديوم آزادي تهران برگزار مي‌شود.