تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : نظارت بر بازارهاي عرضه كالا توسط كارگروه نظارت بر قيمت ها
شنبه، 26 اسفند 1396 - 05:30 کد خبر:73113
رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خوزستان، گفت: به منظور افزايش نظارت و بازرسي در بازارهاي عرضه كالا و تنظيم قيمت اقلام مواد غذايي، كارگروه نظارت بر قيمت ها در اين سازمان با حضور تمام اصناف تشكيل شده است.

به گزارش خبرنگار تيتر صبح- بازار شب عيد به دليل مواجه با افرايش تقاضا از طرف مصرف كنندگان با شوك تقاضا در بازار روبرو مي شود اين شوك اقتصادي تقاضا سبب افزايش صوري و غير واقعي قيمت ها و گاه خريد بيش از مورد نياز مصرف كنندگان را به همراه خواهد داشت.
 
تزريق به موقع كالا و نظارت بر عرضه كالا بخشي از فعاليت هاي دولتي براي مهار قيمت ها در بازار است. مصرف كنندگان كه با افزايش مصرفي كالا در آستانه شب عيد با توجه به مهماني هايي كه در اين جشن باستاني دارند برآورد مي كنند. كالاهاي ضروري بالاتر از نياز خود را در بازارهاي قبل از شب عيد تأمين مي كنند و همواره بيش از نياز خود به خريد و انبار اقلام مصرفي مي پردازند كه دليل اصلي ايجاد اختلال در بازار قيمت هاي كالاهاي ضروري و مصرفي مي شود.
 
بازارهاي شب عيد عمومأ اكثر بازارها را در بر مي گيرد و از بازار پوشاك گرفته تا بازار هاي كالاي مصرفي از جمله مواد غذايي و بازارهاي كالاهاي سرمايه اي از جمله مبل و فرش و وسايل منزل با افزايش تقاضا در آستانه عيد نورورز مواجه هستند.
 
"ناهيد شاوردي" يكي شهروندان اهوازي در مورد خريد شب عيد، مي گويد: اين يك رسم است كه قبل از شروع عيد تمام مايحتاج مورد نياز15 روز مهمان داري را يك ماه قبل از عيد تهيه كنند.
 
وي كه خود را بزرگ خانواده و ميزبان عروس و دامادهاي خود معرفي مي كند، بيان كرد: اگر ناگهان مهمان هاي زيادي به خانه بيايند و اقلام مورد نياز پذيرايي فراهم نباشد به مهمان توهين مي شود و بار ديگر اين سنت پسنديده صله ارحام را به جا نمي آورد.
 
شاوردي معتقد است قيمت ها و كيفيت كالاها در آستانه عيد و مخصوصأ در روزهاي عيد بسيار بالا مي رود شايد تهيه مايحتاج پذيرايي عيد قبل از عيد با قيمت هاي مناسب تري در بازار فراهم باشد كه همه مردم قبل از عيد تهيه مي كنند.
 
"عارف منصوري" يكي ديگر از شهروندان جوان و كارمند يكي از ادارت دولتي اهواز، مي گويد: اصولأ بازارهاي قبل عيد نوروز از تكاپو و پويايي خاصي برخوردار هستند و تمام مايحتاج به مقدار فراوان در بازارها يافت مي شود؛ بنابراين تهيه موارد مورد نياز راحت تر است.
 
وي ضمن اشاره به مبالغ عيدي و پاداش كاركنان دولت، بيان كرد: در طول سال، فقط حقوق كارمندان براي تهيه مواد مصرفي خانوار استفاده مي شود ولي براي عيد نوروز مبلغي به اندازه حقوق براي خريد شب عيد پرداخت مي شود كه باعث افزايش توان مالي افراد در شب عيد مي شود.
 
منصوري معتقد است مردم نياز دارند خيالشان از بابت تهيه اقلام مورد نياز و مصرفي راحت باشد تا باعث ايجاد تورم شب عيد نشوند. 
 
وي حضور و تكاپوي مردم در بازارها براي خريد را عامل اصلي تورم و افزايش قيمت ها مي داند.
منصوري مي گويد: اغلب خانواده ها بيش از نيازهايشان اقدام به خريد پيش از موعد مي كنند توهم كمبود مواد غذايي در ذهن مردم نقش بسته است و اين تصوير خوبي نيست.
وي اميدوار است با تثبت قيمت ها در آستانه عيد نوروز جلب رضايتمندي مردم در اولويت فعاليت هاي دولت باشد.
 
آغاز نظارت تعزيرات بر بازارها 
 
دبيركل تعزيرات حكومتي استان خوزستان ضمن اشاره به حضور گسترده مردم در بازار ها و افزايش تقاضا براي اكثر كالاها، گفت: با افزايش تقاضاي كالا و پيش بيني بازار از سوي كارشناسان بازار، بيش از نياز مردم كالا وارد بازار مي شود و افزايش كالاها در بازار نيروي عظيمي براي مهار قيمت ها و برقراري نظم در بازار است.
"رضا سعيدي" ضمن تأكيد بر نظارت بيشتر بر بازارها و جلوگيري از روند افزايشي قيمت ها، افزود: تمام ستادهاي تعزيراتي در سطح استان فعاليت خود را مبني بر نظارت همه جانبه در فروش، عرضه و نگهداري كالاهاي مصرفي شب عيد آغاز كرده اند.
 
قيمت تخم مرغ كيلويي مي شود
 
رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان خوزستان، ضمن اشاره به نوسانات قيمت در چند كالا از جمله تخم مرغ و نان در چند ماه گذشته و نگراني هاي مردم از كاهش كالا و افزايش قيمت ها در آستانه عيد نوروز، گفت: در چهار ماه گذشته قيمت كالاهاي اساسي از جمله، روغن، گوشت مرغ و حبوبات از نوسانات بسيار كمي برخوردار بوده اند و خوشبختانه ثبات قيمت را در بسياري از كالاهاي مورد نياز مردم شاهد بوده ايم.
 
"سيد نوراله حسن زاده" ضمن اشاره به آغاز اجراي طرح چند مرحله اي نظارت بر مواد غذايي پُر مصرف و فروش و عرضه تخم مرغ به صورت كيلويي در فروشگاه هاي استان خوزستان، افزود: به منظور افزايش نظارت و بازرسي در بازارهاي عرضه كالا و تنظيم قيمت اقلام مواد غذايي، كارگروه نظارت بر قيمت ها در اين سازمان با حضور تمام اصناف تشكيل شده است.
 
وي تصريح كرد: تمامي فروشندگان تخم مرغ از جمله عمده فروشي و خرده فروشي بايستي نسبت به عرضه تخم مرغ بصورت وزني و كيلويي به مردم و مصرف كنندگان اقدام كنند.
 
بنابراين با تمهيداتي كه مسوولان استان خوزستان براي كنترل قيمت ها در آستانه سال جديد گرفته اند مي توان اميدوار بود كه بازار اقلام مصرفي شاهد افزايش قيمت ها نخواهد بود.
 
 
خبرنگار: سعاد سوداني زاده