تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : مصرف برق اصلاح نشود، وارد خاموشي مي‌شويم
دوشنبه، 27 فروردین 1397 - 14:47 کد خبر:78002
كميسيون عمران مجلس شوراي اسلامي پيش از ظهر امروز با حضور وزير نيرو به بررسي وضعيت آب و برق كشور پرداخت.


به گزارش تيتربرتر، اردكانيان، وزير نيرو در اين نشست با تاكيد بر اينكه مسئله آب، مسئله واحدي است و نبايد آن را تقسيم كرد، اظهار كرد: براي حل مشكل آب بايد بخشي نگري را كنار بگذاريم؛ بنابراين در موضوع آب نبايد در بخش هاي كشاورزي، صنعت و محيط زيست راه هاي جداگانه اي را رفت كه با همين هدف، كارگروهي در دولت تشكيل شده است.
وزير نيرو با بيان اينكه 50 سال است به سمت گرم تر و خشك شدن پيش مي‌رويم، تصريح كرد: بنابراين بايد در مصرف آب تغييري ايجاد كرد و بدون تعارف پرونده كشاورزي را باز كنيم، اينكه مصرف آب را چگونه مديريت و در كجاها با كشت‌هاي ممنوع مقابله كنيم، موضوعي است كه بايد بررسي شود.
 
اردكانيان همكاري همه دستگاه‌ها را براي مديريت آب ضروري دانست و گفت: وزارتخانه‌هاي نيرو و جهادكشاورزي به تنهايي نمي‌توانند مسئله آب را حل كنند .
 
وزير نيرو يكي از نقاط ضعف اين حوزه را كمبود آمار و اطلاعات دانست و افزود: وزارت نيرو به دنبال شيرين كردن آب، مديريت آب‌هاي سطحي و بارور كردن ابرهاست. در اين بين وزارت جهاد كشاورزي هم به تنهايي نمي‌تواند طرح الگوي كشت جايگزين را اجرا كند و همه دستگاه‌ها بايد كمك كنند.
 
 مصرف برق اصلاح نشود، وارد خاموشي مي‌شويم
 
وزير نيرو از تهيه برنامه‌هايي براي مديريت مصرف آب و برق در صدا و سيما خبر داد و افزود: اگر مصرف برق اصلاح نشود، وارد خاموشي مي‌شويم. تابستان آساني در پيش نيست، اما ظرفيت كشور هم كم نيست و با كمك مردم مي توان مصرف آب و برق را مديريت كرد.
 
وي با بيان اينكه امسال نسبت به پارسال 4000 مگاوات افزايش مصرف داريم، گفت: پارسال 9300 مگاوات از سدها برق گرفتيم كه امسال بيشتر از 5000 مگاوات امكان پذير نخواهد بود، بنابراين توليد برق در كشور امسال منفي است و بايد تلاش كنيم با كمك مردم مصرف را مديريت كنيم.
 
گفتني است؛ در اين جلسه كه با حضور وزير نيرو برگزار شد آخرين وضعيت حوزه آب شرب و برق شهري و روستايي و نحوه اجراي احكام قانوني مصوب آن مورد بحث و بررسي قرار گرفت.