تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : پشت پرده خروج ترامپ از برجام چه بود؟
پنجشنبه، 20 اردیبهشت 1397 - 03:44 کد خبر:80403
شب سه شنبه دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريكا، در يك سخنراني جنجالي، خروج آمريكا از برجام و بازگشت تحريم‌ها عليه ايران را اعلام كرد. اين تصميم با مخالفت گسترده جهاني مواجه شد.


به گزارش تيتربرتر، ترامپ چند ماه پيش، از تاييد پايبندي ايران به برجام خودداري كرد و جهت "اصلاح" آن، براي اروپايي‌ها ضرب الاجلي تعيين كرد كه قرار بود در 22 ارديبهشت به پايان برسد. اما ترامپ چنان مشتاق لغو توافق چندجانبه هسته‌اي بود كه حتي براي پايان ضرب الاجلش هم صبر نكرد.
كاخ سفيد پس از تعيين ضرب الاجل مزبور، ماندن در برجام را به بهبود بازرسي‌ها از سايت‌هاي هسته‌اي، حذف تاريخ انقضاي برجام و محدود كردن برنامه موشك بالستيكي ايران مشروط كرده بود. در چند ماه اخير، اروپايي‌ها براي رفع نگراني‌هاي برجامي ترامپ و ابقاي اين توافق مذاكرات گسترده‌اي با وزارت خارجه آمريكا انجام داده‌اند. اما تمام اين تلاش‌ها نتوانست ديدگاه سرسختانه ترامپ درباره برجام را تغيير دهد.
 
امروز، اما، پس از خروج ترامپ از توافق هسته‌اي و بازگشت تحريم‌ها، رسانه‌ها و ناظران از اهداف نهاني و پشت‌پرده ترامپ در مسئله برجام خبر مي‌دهند.
 
"شكستن رژيم"
 
اگر چه ترامپ مدعي شد كه اصل برجام معيوب است و بايد لغو شود، اما به نظر مي‌رسد كه تصميم ترامپ اهدافي غير از مسائل هسته‌اي را دنبال مي‌‎‌كند.
 
در سخنراني ديشب ترامپ، ضمن اعلام خروج آمريكا از برجام، به شدت از نظام ايران انتقاد شد. رئيس جمهور آمريكا، تصوير بسيار نامطلوبي از رژيم ايران به مخاطبان ارائه داد.
 
ناظران معتقدند كه هدف ترامپ از لغو برجام، تضعيف و براندازي رژيم ايران است. در روز‌هاي اخير، همزمان با افزايش تنش‌ها بين ايران و آمريكا بر سر توافق هسته‌اي، برخي از افراد نزديك به ترامپ صريحا از به كارگيري سياست تغيير رژيم در ايران حمايت كرده و اعلام كردند ترامپ نيز همين سياست را دنبال مي‌كند.
 
رودي جولياني، وكيل ترامپ و شهردار سابق نيويورك، روز شنبه گذشته، از سياست تغيير رژيم در ايران حمايت كرد و گفت: دونالد ترامپ "به اندازه ما به تغيير رژيم متعهد است".
 
لحظاتي بعد از اعلام خروج آمريكا از توافق هسته‌اي، روزنامه نيويورك‌تايمز، از اهداف پنهان خروج ترامپ از برجام رمزگشايي كرد و نوشت: "پشت پرده پايان توافق (هسته‌اي) ايران از سوي ترامپ، يك شرط بندي پرخطر وجود دارد مبني بر اينكه آمريكا مي‌تواند رژيم (ايران) را بشكند".
 
اين روزنامه نوشت: "براي ترامپ و دو متحدي كه او بيش از همه برايشان ارزش قائل است - اسرائيل و عربستان -، مشكل توافق هسته‌اي ايران، اساسا ربطي به سلاح‌هاي هسته‌اي نداشت. (بلكه) مشكل اين بود كه توافق دولت ديني ايران را مشروع و عادي كرد و آن را مجددا به اقتصاد جهاني بازگرداند".
 
به گفته اين روزنامه، اكنون كه ترامپ از توافق خارج شده و تحريم‌ها عليه ايران را بازگردانده، او وارد يك آزمايش عظيم و بسيار پرخطر شده است.
 
نيويورك‌تايمز ادامه داد: "يك مقامم بلندپايه اروپايي گفته ترامپ و متحدان خاورميانه‌ايش، شرط مي‌بندند كه آن‌ها مي‌توانند خط حيات اقتصادي ايران را قطع كنند و در نتيجه رژيم را بشكنند". 
 
از ارضاي نتانياهو تا عمل به وعده انتخاباتي
 
ترامپ در سخنراني آتشين ديشب، براي توجيه خروجش از برجام به اسناد ادعايي كه اخيرا اسرائيل درباره برنامه هسته‌اي منتشر كرده، استناد كرد.
 
عليرغم آنكه كشور‌هاي زيادي از تصميم مناقشه‌برانگيز ترامپ انتقاد كردند، اما اسرائيل فورا از اقدام او تمجيد و ستايش كرد. بنيامين نتانياهو با شور و شعف اعلام كرد او "كاملا از تصميم جسورانه رئيس‌جمهور ترامپ براي نپذيرفتن توافق هسته‌اي فاجعه‌بار حمايت مي‌كند".
 
وبگاه آمريكايي هيل، خروج ترامپ از برجام را يك "پيروزي بزرگ" براي نخست وزير اسرائيل دانست.
 
ترامپ در دوران تبليغات انتخاباتي، وعده‌هاي زيادي داد كه برخي ناظران بسياري از آن‌ها را غيرقابل تحقق دانستند. ترامپ كه از اين امر آگاه است، براي آنكه در قامت يك رئيس‌جمهوري ظاهر شود كه وعده‌هايش را عملي مي‌كند، دائما بر تحقق وعده‌هاي انتخاباتي‌اش تاكيد مي‌كند. او در صفحه توئيتري‌اش از رسانه‌ها به خاطر عدم پوشش "دستاوردهايش" انتقاد مي‌كند.
 
از بد حادثه، "پاره كردن" توافق هسته‌اي ايران هم يكي از وعده‌هاي انتخاباتي ترامپ بود.
 
واشينگتن‌پست با اشاره به تلاش اروپايي‌ها براي متقاعد كردن ترامپ به ماندن در برجام، در اين باره مي‌نويسد: "يك مقام كاخ سفيد گفته با وجود اينكه رهبران اروپايي با اين استدلال‌ها بر ترامپ فشار وارد مي‌كردند، مشاورانش مكررا آنچه او در دوران نامزدي (در انتخابات رياست جمهوري) وعده داده بود را به او يادآوري مي‌كردند".
 
به گفته اين روزنامه، اين همان رويكردي بود كه استفن بنن، استراتژيست سابق ترامپ، از آن براي خروج ترامپ از توافق آب‌وهوايي پاريس استفاده كرده بود.
 
اين مقام كاخ سفيد تصريح كرد: " يكي از قدرتمندترين ابزار‌هاي اقناع كه ممكن است هركسي بواسطه آن ترامپ را متقاعد كند، اين است كه به سادگي (به ترامپ) بگويد تو در دوره تبليغات انتخاباتي گفتي كه اين كار را انجام خواهي داد. من مكررا اين را ديدم".