تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : لغو برجام بي تاثير بر اقتصاد / خودزني ملت تحريم اصلي بر اقتصاد
سه شنبه، 25 اردیبهشت 1397 - 02:00 کد خبر:80694
اقتصاد يه موجود زنده است كه هر جوري باهاش رفتار كنيد به همان شكل با شما رفتار خواهد كرد و رفتار خشن و تند بااقتصاد واكنش ملايم و آرامي در پي نخواهد داشت.


به گزارش تيتربرتر، مهدي دادفر، دبير انجمن واردكنندگان خودرو در گفت و گو با خبرنگار تيتر برتر در خصوص اينكه لغو برجام چه تاثيري بر اقتصاد ايران خواهد داشت، گفت: تحريم‌هاي يك جانيه آمريكا به تنهايي عليه ايران، تاثير محدودي بر اقتصاد ايران نخواهند داشت و از سوي ديگر كشورهاي اروپايي منافع خود را ناديده نمي گيرند و با آمريكا هم پيمان خواهند شد ولي در صورت بالا بردن بيش از حد قيمت ها خدمات خود را به ايرانيان عرضه خواهند كرد.
وي در ادامه با بيان اين كه  اقتصاد ايران با خروج ترامپ از برجام فلج نمي‌شود، تاكيد كرد: زماني كه فرد ناشايسته و ناكارآمد رو كار مي آيد و يا باند بازي هايي كه در نهاد و ارگان ها انجام مي شود و به خصوصي سازي بها نمي دهند اين ها بزرگ ترين تحريم هاي اساسي هستند كه ملت ايران نسبت به خودش اجرا مي كند.
 
دبير انجمن واردكنندگان خودرو همچنين درباره وضعيت واردكنندگان خودرو، تصريح كرد: حقيقت اين است كه واردكنندگان ما وضعيت مطلوبي ندارند و از دي ماه ۹۵ كه گري ماركت ها از بازار حذف شدند، اين بحران آغاز شد و بسياري از آنها كه سال ها از طريق واردات خودرو زندگي مي كردند، يكباره تمام شغل و اعتبارشان را از دست دادند. از تير ۹۶ هم نمايندگي هاي رسمي امكان واردات را ازدست دادند كه ضربه مهلكي به واردكنندگان خودرو بود.
 
وي درباره اين كه قيمت ها ناگهان بالا رفته و خريداران سردرگم شده اند و اعتبار شما نزد شركت توليدكننده مخدوش شده و بازار كشورتان از نظر آنها ناامن تلقي خواهد شد. مشخص است در چنين وضعيتي چه بلايي سر فعال اقتصادي مي آيد افزود: در كميسيون اصل ۹۰ مجلس آماري مانند واردات ۱۹ هزار خودرو در چنين شرايطي مطرح شده است و طبيعي است كه برخي از اين خودروها با هر روشي توسط واردكنندگان وارد كشور شده بودند، چون وقتي شما همه راه هاي تنفس را بر كسي ببنديد، او بالاخره يا بايد بميرد يا بايد راهي براي تنفس پيدا كند و ما همان زمان كه اين اقدام انجام شد، هشدار داديم كه بستن راه واردات خودرو نتيجه اي جز ايجاد مفسده ندارد و بدتر آنكه بسياري در همين شرايط و تحت تأثير همين وضعيت از كار بي كار شدند و طبق ليست بيمه هاي اعضاي ما نزديك به چهارهزارو ۲۰۰ نفر در طول اين مدت بي كار شده اند و نمايندگيها فشار بسيار شديدي را براي ادامه فعاليتشان تحمل كرده اند.
 
دبير انجمن واردكنندگان خودرو درباره وضعيت بازار خودرو تاكيد كرد : درحال حاضر با توجه به نوسانات ارزي و همچنين مشكلاتي كه در بحث سفارش و واردات وجود دارد، بازار ثبات ندارد و فروشندگان و خريداران نمي دانند چه كاري در اين شرايط درست است و اين ثبات نداشتن باعث شده با وجود روند افزايشي قيمتها در بازار اطميناني درباره وضعيت آتي آن وجود نداشته باشد و قيمت هايي كه از نظر ما هم اگر شرايط اقتصادي مناسب بود، امكان افزايش تا اين حد وجود نداشت و نكته آخر اينكه گران شدن خودروهاي وارداتي در شرايطي اتفاق مي افتد كه رئيس اتحاديه نمايشگاه داران و فروشندگان و همچنين رئيس سازمان بازرسي كل كشور به انتقاد از اين افزايش قيمت ها پرداخته اند و آن را حاصل فعاليت دلالان دانسته اند. البته شايد نبايد از جولان دلالان در بازار تعجب كرد، وقتي تنها سامانه رسمي ثبت سفارش واردات كشور به عنوان دروازه بان واردات خودرو در شش ماه شش هزار بار گُل خورده است.