تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : تاريخچه فاستوني شانل و ويژگي‌هاي خاص آن
شنبه، 29 اردیبهشت 1397 - 10:04 کد خبر:81012
برند شانل در تاريخچه بلند و بالاي خود كه نزديك به يك قرن قدمت دارد عناصر شاخصي را به دنياي مد اضافه كرده است مثل لباس كوتاه مشكي زنانه و كيف دوشي چرم. اما اگر لباس‌هاي برند شانل را از چند دهه قبل تا كنون مشاهده كرده باشيد حتما نوعي پارچه خاص و متفاوت كه به فاستوني شانل معروف است ديده‌ايد.


به گزارش تيتربرتر، پارچه فاستوني معروف شانل و تاريخچه آنبرند شانل در تاريخچه بلند و بالاي خود كه نزديك به يك قرن قدمت دارد عناصر شاخصي را به دنياي مد اضافه كرده است مثل لباس كوتاه مشكي زنانه و كيف دوشي چرم. اما اگر لباس‌هاي برند شانل را از چند دهه قبل تا كنون مشاهده كرده باشيد حتما نوعي پارچه خاص و متفاوت كه به فاستوني شانل معروف است ديده‌ايد. كوكو شانل نخستين كسي بود كه قابليت‌هاي كت و پارچه كتي را در طراحي لباس درك كرد و اين پارچه و لباس را از استايل مردانه گرفت و به استايل زنانه وارد كرد. فاستوني شانل هم مثل هر يك از لباس‌ها و اكسسوري‌هاي اين برند تاريخچه خاص و جذاب خود را دارد و شما در اين مقاله اختصاصي از مجله قرمز با فاستوني شانل كه عنوان يكي از معروف‌ترين و اصيل‌ترين پارچه‌هاي تاريخ مد را به خود اختصاص داده‌است آشنا خواهيد شد و كاربرد آن را در لباس‌ها و اكسسوري‌هاي زنانه بيشتر خواهيد شناخت.
فاستوني و فاستوني شانل
 
فاستوني نوعي پارچه ساده از جنس پشم يا نخ است كه بيشتر در دوختن كت و شلوار، دامن و ديگر لباس‌هاي مردانه و زنانه به كار مي‌رود. فاستوني نخستين بار در شهر بوستون آمريكا توليد شد و نام بوستوني به خود گرفت اما چون اين پارچه از روسيه وارد ايران مي‌شده است لفظ روسي آن يعني فاستوني ميان مردم رواج يافت اما نام اصلي اين پارچه در انگليسي Tweed است كه لفظ آن به تابانده شدن نخ قبل از بافت پارچه و ايجاد اصطكاك در بافت پارچه اشاره دارد. وقتي كوكو شانل براي اولين بار از پارچه فاستوني در لباس‌هاي زنانه استفاده كردند مشتريان او علاقه خاصي به اين لباس‌ها نشان دادند چون اين پارچه مي‌توانست به خوبي فرم لباس‌هاي خاص شانل را نگه دارد جايگزين مناسبي براي لباس‌هايي باشد كه پيش از آن مد روز بودند. كوكو شانل در دهه ۱۹۲۰ پارچه فاستوني مورد نياز خود را از يك كمپاني اسكاتلندي تهيه مي‌كرد اما امروز مزون آتليه لوساژ Lesage در پاريس تامين كننده فاستوني شانل است. اين نوع فاستوني با همه فاستوني‌هايي كه تا كنون ديده‌ايد متفاوت است و كيفيت بسيار بالايي دارد.
 
تاريخچه پارچه فاستوني شانل
 
شايد هيچ لباسي به اندازه لباسي كه از فاستوني شانل تهيه شده است كلاسيك و خاص نباشد. اگر شما شانس اين را داشته باشيد كه يك لباس از اين پارچه به تن كنيد سبكي و بافت خاص آن شما را به شگفتي وا خواهد داشت و اين طور به نظر خواهد رسيد كه اين پارچه بافتي جادويي و غيرواقعي دارد اما راز اين پارچه در چيست؟ كوكو شانل استفاده از فاستوني را از سال ۱۹۲۴ آغاز كرد و وقتي تصويري از اينا كلر Ina Claire بازيگر معروف آن زمان با يك لباس فاستوني قهوه‌اي در يك مجله به چاپ رسيد مردم به شدت به اين پارچه علاقمند شدند و محبوبيت آن روز به روز افزايش يافت. كوكو شانل در دهه ۱۹۳۰ خريد فاستوني از اسكاتلند را متوقف كرد و يك كارخانه اختصاصي را در شمال فرانسه براي تهيه سفارشات خود انتخاب كرد. با اين كار او توانست پارچه‌هاي فاستوني دلخواه خود را با اضافه كردن الياف پشم، ابريشم و حتي سلولز سفارش و آماده كند. به اين ترتيب پارچه‌هاي فاستوني سبك‌تر و ظريف‌تر شدند و استايل خاصي پيدا كردند كه مخصوص برند شانل بود.
 
اكنون با گذشت نزديك به يك قرن سبك برند شانل در توليد پارچه‌هاي فاستوني تغييري نكرده است و در حال حاضر پارچه‌هاي فاستوني شانل توسط خانه مد لوساژ كه در خارج از پاريس قرار دارد تهيه مي‌شود. از زماني كه كارل لگرفلد مديريت طراحي برن را بر عهده گرفته است سعي كرده است پارچه سنتي فاستوني را در فرمي مدرن‌تر ارائه دهد و اين همان چيزي بود كه كوكو شانل هم به دنبال آن بود. همان طور كه مي‌دانيد فاستوني هم مثل هر نوع پارچه‌ ديگري با تار و پود بافته مي‌شود اما تفاوت فاستوني شانل با ديگر فاستوني‌ها نوع اليافي است كه در تار و پود پارچه به كار مي‌روند. اين الياف بافتي و جنسي متفاوت و عجيب به پارچه مي‌دهند و هويت آن را مي‌سازند. تار يا همان نخ‌هاي عمودي پارچه كه پس زمينه پارچه را شكل مي‌دهد نگهدارنده بافت پارچه است و بايد كاملا محكم و مقاوم باشد. پود نيز كه به نخ‌هاي افقي پارچه گفته مي‌شود از الاف متفاوت و غيرمنتظره‌اي تشكيل مي‌شود كه بافت مخصوص پارچه را شكل مي‌دهد و به اين ترتيب فاستوني شانل به محكم‌ترين و متفاوت ترين و سبك‌ترين شكل ممكن در رنگ‌ها و بافت‌هاي متفاوت توليد مي‌شود. اين فاستوني در تهيه انواع لباس‌ها از جمله كت و دامن و كت و شلوار مخصوص برند شانل و همچنين تهيه اكسسوري‌هاي خاص برند مثل كيف شانل مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
 
حقايقي جالب درباره فاستوني شانل
 
حال كه با تاريخچه فاستوني شانل و ويژگي‌هاي خاص آن آشنا شديد در ادامه پنج حقيقت جالب درباره اين پارچه متفاوت و استثنايي را خواهيد خواند:
 
پارچه فاستوني معروف شانل و تاريخچه آن
 
فاستوني لوساژ حالتي نيمه تمام و خام دارد كه به هويت و استايل آن تبديل شده است و اين ويژگي به كمك نخ‌هاي اضافي ايجاد مي‌شود كه در بافت پارچه به كار مي‌روند.
براي هر تار تا ۱۲ رشته نخ مختلف مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
پود نيز با كمك انواع مختلفي از نخ توليد مي‌شود كه بافتي متفاوت و خاص به فاستوني مي‌دهد.
با توجه به انواع مختلف نخي كه در تار و پود اين پارچه به كار مي‌رود بافت و رنگ فاستوني شانل تنوع بي نظيري دارد و آن را در هر نوع و ضخامتي مي‌توان يافت كه هر كدام براي لباس و اكسسوري خاصي مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
لوساژ قديمي‌ترين خانه گلدوزي در فرانسه است كه مالكيت آن را (پس از مرگ فرانسورا لوساژ) خانه مد شانل به دست گرفته است.