تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : توليد نانوكامپوزيت‌ و جاذب‌هاي هوشمند سبز با عصاره دارچين
دوشنبه، 21 خرداد 1397 - 14:30 کد خبر:82555
محققان يكي از شركتهاي دانش‌بنيان با استفاده از عصاره دارچين روش سبزي براي توليد نانوكامپوزيت‌ها و نانوجاذب‌هاي هوشمند ارائه كردند كه اين نانو مواد توليدي علاوه بر حذف آلاينده پساب، امكان استفاده به عنوان آنتي‌بيوتيك را در برنامه‌هاي درماني دارند.


به گزارش تيتربرتر،  به گفته محققان اين شركت دانش‌بنيان هدف از مطالعات انجام شده در اين زمينه، توسعه يك روش ساده و سبز براي سنتز نانوذرات نقره و نانو تركيبات آن با خاصيت ضد باكتريايي و جاذب مغناطيسي موثر بوده است. براي رسيدن به اين هدف از عصاره دارچين به عنوان يك ماده كاهنده زيستي سبز استفاده شد؛ چراكه نتايج بررسي خصوصيات آنتي باكتريايي عصاره دارچين نشان مي‌دهد اين ماده مانع رشد باكتري‌هاي گرم مثبت و منفي پاتوژن منتقل شده از غذا و يا باكتري‌هاي عامل فساد، مخمر و قارچ است.
با توجه به برنامه‌هاي كاربردي فراوان دارچين، توليد تجاري آن بسيار بالا است و در نتيجه براي سنتز نانو ذرات نقره در دسترس و به لحاظ تجاري مقرون به صرفه است؛ از اين رو سنتز سبز براي تهيه نانو بيوتركيب‌ها با استفاده از عصاره دارچين كه خود عامل ضد باكتريايي است، در اين تحقيق پيشنهاد شد و نتايج آن مورد بررسي گرفت.
 
از سوي ديگر توانايي باكتري‌ها و قارچ‌هاي بيماري‌زا در مقابله با آنتي‌بيوتيك‌هاي معمول با مكانيسم‌هاي ژنتيكي يك مشكل اساسي در سلامت عمومي است؛ چراكه كشتن باكتري‌هاي مقاوم به آنتي بيوتيك نيازمند چندين داروي گران است كه احتمال به همراه داشتن اثرات جانبي اين داروها وجود دارد و اين بخش درمان، پرهزينه و نيازمند زمان است.
 
از اين رو محصول پيشنهادي اين شركت دانش‌بنيان مي‌تواند يك استراتژي جديد براي نابودي باكتري‌هاي مقاوم باشد.
 
در سال‌هاي اخير آنتي‌باكتري‌هاي بر پايه نانو ذرات نقره به خاطر فعاليت آنتي باكتريايي قوي، طيف آنتي ميكروبي وسيع و القاي مقاومت ضد باكتري پايين بيشتر مورد توجه بوده‌اند. نانو ذرات نقره در مقادير نسبتا ناچيز به حذف موثر باكتري‌ها كمك شاياني ‌مي‌كند و اگر چه اين ذرات در مقابل سلول‌هاي انساني سمي نيستند، ولي چالش‌هايي در زمينه اكسايش و متراكم شدن نانو ذرات نقره وجود دارد كه ممكن است كارايي اين نانو ذرات را كاهش دهد.
 
از اين رو سنتز سبز براي تهيه نانو بيوتركيب‌ها با استفاده از عصاره دارچين در كنار ساير مواد در اين تحقيق مورد بررسي قرار گرفت و نتايج به دست آمده از اين تحقيق نشان داد كه خاصيت مغناطيسي با حضور نقره در كنار نانو ذرات اكسيد آهن موجب افزايش خاصيت مغناطيسي نانو تركيب شده است.
 
استفاده از اين نانو تركيبات به عنوان عامل آنتي باكتريايي چند منظوره در بخش‌هاي مختلف از مزاياي ماده توليد شده است.
 
بررسي‌هاي اين محققان نشان داد نانو تركيب جديد به كار رفته در روش پيشنهادي با ابعاد تقريبي 20 نانو متر با روش تهيه سريع،‌ ارزان و سبز در محيط عاري از سورفكتانت با هسته مغناطيسي اكسيد آهن تهيه شده است. بر اساس نتايج به دست آمده نانو ذرات نقره در نانو تركيب، خواص آنتي باكتريايي خود را از دست نمي‌دهد و حتي اين خاصيت با حضور نانوذرات اكسيد آهن، اكسيد گرافن چيتوسان و دارچين بهبود پيدا مي‌كند.
 
نانو ذرات توليد شده اين پتانسيل را دارد كه در برنامه‌هاي كاربردي درماني اعمال شود و با توجه به خواص مغناطيسي و ضد باكتري منحصر به فرد مي‌توان آنها را در غلظت‌هاي پايين كه سميتي بر سلول‌هاي انساني نداشته باشد، استفاده كرد.
 
همچنين ارزيابي‌ها نشان داد كه حذف آلودگي با اين جاذب سبز و زيست سازگار در مقايسه با ساير جاذب‌ها بسيار مقرون به‌صرفه است وهمچنين نانومواد سنتز شده براي مصارف تصفيه پساب بسيار مطلوب و كاربردي هستند.