تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : بعيد است اوپك به توافقي در خصوص توليد نفت دست پيدا كند
چهارشنبه، 30 خرداد 1397 - 05:11 کد خبر:83189
وزير نفت در بدو ورود به وين براي حضور در نشست اوپك، به خبرنگاران گفت بعيد است اوپك در نشست هفته جاري به توافقي در خصوص توليد نفت دست پيدا كند.


به گزارش تيتربرتر، وزيران نفت اوپك در بحبوحه فشار چين و آمريكا براي كنترل رشد قيمت‌ها و حمايت از رشد اقتصاد جهاني با توليد بيشتر نفت،  روز جمعه براي بازنگري در سياست توليد در وين ديدار مي‌كنند.
عربستان سعودي كه بزرگترين صادركننده اوپك است به همراه روسيه كه بزرگترين توليدكننده خارج از اين گروه است، خواهان خروج تدريجي از توافق كاهش توليد هستند كه از ابتداي سال ۲۰۱۷ به اجرا گذاشته شده اما ايران، عراق، ونزوئلا و الجزاير با بالا بردن سطح توليد مخالف هستند.
 
بيژن زنگنه، وزير نفت پس از رسيدن به وين كه مقر اوپك در آن واقع شده است، به خبرنگاران گفت: باور ندارم كه در اين نشست بتوانيم به توافق برسيم. اوپك سازماني نيست كه از رييس جمهور آمريكا دستور بگيرد. اوپك بخشي از وزارت انرژي آمريكا نيست.
 
وي وين را روز جمعه پيش از برگزاري نشست اوپك با توليدكنندگان غيراوپك در روز بعد، ترك خواهد كرد و خاطرنشان كرد عامل افزايش اخير قيمت نفت، تحريم‌هاي جديد آمريكا عليه ايران و ونزوئلا بوده است.
 
دونالد ترامپ از اوپك خواسته است توليدش را افزايش دهد و عربستان سعودي و روسيه در هفته‌هاي اخير اعلام كرده‌اند كه دنيا به نفت بيشتري نياز دارد.
 
الكساندر نواك، وزير انرژي روسيه گفت: تقاضا براي نفت معمولا با روند پرشتابي در سه ماهه سوم رشد مي‌كند و در صورتي كه تدابير لازم اتخاذ نشود ممكن است با كمبود عرضه مواجه شويم. از نظر ما اين امر ممكن است به داغي بيش از حد بازار منجر شود.
 
نواك اظهار كرد: روسيه خواهان آن است كه توليد اوپك و غيراوپك به ميزان ۱.۵ ميليون بشكه در روز افزايش پيدا كند و به توافق كاهش توليد كه مجموعا ۱.۸ ميليون بشكه است پايان دهد. اجراي اين توافق در ۱۸ ماه گذشته كمك كرده است بازار متعادل شود و قيمت‌ها از ۲۷ دلار در هر بشكه در سال ۲۰۱۶ به ۷۵ دلار درهر بشكه صعود كند. علاوه بر ايران، سه كشور عراق، ونزوئلا و الجزاير كه از ديگر اعضاي اوپك هستند اعلام كردند با وجود اختلالات عرضه در كشورهايي مانند ونزوئلا و ليبي، با افزايش توليد مخالف هستند.
 
رشد تقاضا در دو سال گذشته كه از نرخ سالانه ۱.۵ درصد فراتر رفته، ناظران بازار را غافلگير كرده است. انتظار مي‌رود مصرف نفت جهاني امسال به ۱۰۰ ميليون بشكه در روز برسد.
 
نواك گفت: اگر هفته جاري براي افزايش توليد تصميمي گرفته شود اوپك و متحدانش مي‌توانند دوباره در سپتامبر براي بازبيني تاثير و تنظيم سياست توليد ديدار كند.
 
چانه‌زني بزرگ
 
عراق و ايران اعلام كرده اند بر اين اساس كه چنين اقدامي نقض توافق‌هاي قبلي براي حفظ كاهش توليد تا پايان امسال خواهد بود، با افزايش توليد مخالفت خواهند كرد. هر دو كشور در مواجه با تحريم‌هاي آمريكا كه صنعت نفت ايران را متاثر خواهد كرد و همچنين محدوديت‌هاي توليد در عراق، براي بالابردن سطح توليدشان مشكل خواهند داشت.
 
دو منبع مهم به رويترز گفتند: حتي كويت و عمان كه از متحدان عربستان سعودي در خليج فارس به شمار مي‌روند، مخالف افزايش فوري و قابل توجه توليد هستند.
 
يك منبع اوپك نيز گفت: پيشنهاد عربستان سعودي و روسيه براي افزايش توليد به ميزان ۱.۵ ميليون بشكه در روز تنها تاكتيكي براي متقاعد كردن ساير اعضاء براي موافقت با افزايش توليد به ميزان ۵۰۰ تا ۷۰۰ هزار بشكه در روز است. عربستان سعودي و متحدانش در خليج فارس از ظرفيت لازم براي افزايش توليد برخوردار هستند. روسيه نيز اعلام كرده كه محدود كردن عرضه به مدت طولاني رشد توليد از سوي آمريكا را كه در توافق كاهش توليد مشاركت ندارد، تشويق مي‌كند.
 
واگيت آلكپروف مدير لوك اويل - دومين شركت نفتي بزرگ روسيه - روز سه‌شنبه گفت: توافق كاهش توليد جهاني بايد نصف شود و لوك‌ اويل مي‌تواند سطح توليد خود را ظرف دو تا سه ماه بالا ببرد.
 
كارستن فريچ، تحليلگر كالاي كومرس بانك در اين زمينه اظهار كرد: با توجه به اختلاف بزرگي كه در مواضع اعضاي اوپك وجود دارد نشست روز جمعه احتمالا ديدار دشواري خواهد بود. براي هرگونه تصميم اوپك همبستگي ضروري است.
 
وضعيت فعلي يادآور نشست ژوئن ۲۰۱۱ است كه اوپك نتوانست براي افزايش توليد به منظور جبران توقف عرضه ليبي به توافق برسد. اين ديدار بدون هيچ اعلاميه مشتركي به پايان رسيد. علي النعيمي، وزير نفت وقت عربستان سعودي اين ديدار را بدترين ديدار تاريخ اوپك توصيف كرد.
 
آنچه كه به تنش‌ها مي‌افزايد ادامه اصرار ايران و ونزوئلا بر اين است كه اوپك در ديدار روز جمعه خود درباره تحريم‌هاي آمريكا عليه اين دو كشور بحث كند، اما براساس نامه‌هايي كه از سوي رويترز مشاهده شده، دبيرخانه اوپك اين درخواست را رد كرده است.