تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : آخرين توييت ظريف پيش ازبازگشت روحاني از اروپا
پنجشنبه، 14 تیر 1397 - 03:00 کد خبر:84496
«محمدجواد ظريف» وزير امور خارجه ايران كه به همراه حسن روحاني رئيس‌جمهوري ايران به سوئيس واتريش سفر كرده بود، دقايقي پيش از حركت به سمت ايران در توييتي تاكيد كرد كه تعهد طرف هاي ديگر برجام براي حفظ اين توافق هسته اي بايد به عمل تبديل شود.


به گزارش تيتربرتر، ظريف در صفحه شخصي خود در توئيتر نوشت: به همراه رئيس جمهوري روحاني به وين بازگشته ايم و 160 سال روابط ديپلماتيك را جشن مي گيريم. بحث هاي پرثمري با ميزبان اتريشي – رئيس دوره اي اتحاديه اروپا – و همچين جامعه بازرگاني داشتيم. 
وزير امور خارجه كشورمان با اشاره به تلاش هاي طرف هاي ديگر توافق هسته اي افزود: تعهد به برجام به طرز روشني نمايان است. لازم است كه اين اراده به عمل درآيد.
ظريف در سفر حسن روحاني به دو كشور اروپايي سوئيس و اتريش، رئيس جمهوري را همراهي مي كرد.
 
دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريكا 18 ارديبهشت از برجام خارج شد و گفت كه تحريم ها عليه ايران را بازمي گرداند. اين تصميم با مخالفت شديد ساير طرف هاي برجام مواجه شده است. آنها متعهد شده اند كه در اين توافق بمانند و آن را حفظ كنند.
 
اتحاديه اروپا اعلام كرده است كه با اجرايي كردن «قانون انسداد» از شركت هايي كه با ايران همكاري مي كنند، در برابر تحريم هاي آمريكا محافظت مي كند. همچنين قانونگذاران اتحاديه اروپا در راستاي تلاش براي حفظ و زنده نگهداشتن برجام از همكاري «بانك سرمايه گذاري اروپا» (EIB) با ايران حمايت كردند.
 
اين در حالي است كه نشست كميسيون مشترك برجام در سطح وزيران روز جمعه در وين پايتخت اتريش برگزار مي شود.
 
به نوشته تارنماي اتحاديه اروپا، اين نشست به رياست فدريكا موگريني مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا و با حضور وزراي خارجه ايران، انگليس، آلمان، فرانسه، چين، روسيه براي اطمينان از تداوم اجراي كامل برجام پس از خروج آمريكا از اين توافق برگزار خواهد شد. اتحاديه اروپا اعلام كرده است كه از برجام حمايت مي كند و شركت هاي فعال خود در ايران را نيز تحت حمايت قرار مي دهد. اين اتحاديه قرار است در حمايت از حضور شركت هاي كشورهاي اروپايي در ايران و برجام يك بسته حمايتي به تهران پيشنهاد كند.