تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : بايد منافع ايران از برجام تأمين شود
سه شنبه، 19 تیر 1397 - 04:36 کد خبر:84941
دكتر سيد كمال خرازي، رئيس شوراي راهبردي روابط خارجي كه در آلمان به سر مي‌برد، در محل اقامتگاه سفير جمهوري اسلامي ايران در برلين، با فيلس آنن، وزير مشاور امور خارجي وزارت خارجه آلمان ديدار و گفت‌وگو كرد.


به گزارش تيتربرتر، در اين ملاقات كه مديركل سياسي وزارت امور خارجه نيز حضور داشت، مسائل مختلف منطقه‌اي و روابط دوجانبه از جمله موضوعات مربوط به سوريه و يمن، برجام و حمايت اروپا از اين توافق هسته‌اي، فشارهاي آمريكا به اروپا در مسائل مختلف و همچنين روابط دوجانبه بحث و بررسي شد.
طرف آلماني در اين ملاقات از موضع‌گيري منطقي جمهوري اسلامي ايران پس از خروج آمريكا از برجام قدرداني كرد و اظهار داشت: كشورهاي اروپايي مصمم هستند با همه مشكلاتي كه وجود دارد، از اين توافق حمايت كنند.
 
فيلس آنن اظهار داشت: دو مسئله، يكي فروش نفت ايران و ديگري، انتقال پول و سرمايه‌گذاري شركت‌هاي كوچك و متوسط در ايران، در اولويت كار با ايران قرار گرفته و خوشبختانه پشتوانه اقدامات حمايتي اروپا از برجام، قطعنامه شوراي امنيت است كه از نظر حقوقي نيز دست اروپا را باز گذاشته است.
 
وي در ادامه اظهار داشت: همه كشورها بايد در حمايت از برجام همكاري كنند و همان طور كه اروپا به‌طور متحد از اين توافق حمايت مي‌كند، ديگر كشورهاي مؤثر، به‌ويژه كشورهاي خريدار نفت ايران هم بايد به همكاري خود با ايران، ادامه دهند.
 
دكتر خرازي نيز در اين ملاقات اشاره كرد كه هدف آمريكا ايجاد تنش و درگيري در منطقه است و اثرات منفي اين هدف، مي‌تواند به اروپا نيز منتقل شود.
 
وي تصريح كرد: حمايت اروپا از برجام علاوه بر اينكه از يك توافق مهم بين‌المللي پشتيباني مي‌كند، كمكي به مسئله امنيت منطقه نيز محسوب مي‌شود.
 
خرازي افزود: اگر اروپا در خصوص برجام در مقابل آمريكا كوتاه بيايد، فشارهاي بيشتري را از سوي آن كشور در ساير مسائل متحمل خواهد شد.
 
رئيس شوراي راهبردي روابط خارجي گفت: آنچه مهم است، تبديل اراده سياسي اروپا در حمايت از برجام به اقدامات عملي در راستاي اجراي برجام است، به‌طوري كه منافع ايران از برجام تأمين شود، در غير اين صورت، چه دليلي وجود دارد كه ايران در برجام باقي بماند.
 
وي تصريح كرد: ما بر اساس متن برجام اين حق را داريم كه در برابر نقض عهد ديگران، به‌خصوص اينك كه آمريكا از اين توافق هسته‌اي خارج شده است، به‌طور كامل يا بخشي از اجراي تعهدات خود را متوقف كنيم، ولي به اروپا اين فرصت را داده‌ايم تا ببينيم اروپا چگونه مي‌خواهد اراده خود را به عمل ترجمه كند.