تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : طرح اضطراري كويت در صورت بسته شدن تنگه هرمز توسط ايران
سه شنبه، 19 تیر 1397 - 05:41 کد خبر:84960
پايگاه خبري العربي الجديد چاپ لندن اعلام كرد كه برخي منابع دولتي كويتي در گفت‌وگو با اين پايگاه گفتند: به دليل به وجود آمدن تنش‌هاي سياسي و امنيتي در رابطه با تنگه هرمز كه تنها راه صادرات نفت كويت است و تهديد به بستن آن از سوي ايران، كابينه كويت ديروز (دوشنبه) يك طرح اضطراري براي فروش نفت خود را بررسي كرده است.


به گزارش تيتربرتر، اين منابع دولتي اعلام كردند كه در صورت به وجود آمدن تنش در تنگه هرمز دولت كويت چند اقدام پيشگيرانه انجام خواهد داد، اولين آنها طرح پرچم‌هاست، بدين معنا كه در نفتكش‌ها به جاي استفاده از پرچم كويت از پرچم آمريكا استفاده مي‌كند، كشور كويت در سال 1987 ميلادي در زمان جنگ ايران و عراق براي حفظ و حمايت نفتكش‌هاي خود اين كار را انجام داده بود.
طرح دوم يك طرح كوتاه مدت است و آن استفاده از نفتكش‌هاي غول پيكر براي نگهداري و ذخيره نفت اما طرح سوم استفاده از ذخاير استراتژيك خارجي با همكاري كشورهايي كه كويت به آنها نفت صادر مي‌كند مانند چين و تسهيل روند انتقال اين ذخاير.
 
منابع كويتي اعلام كردند كه اين كشور يك طرح طولاني مدت نيز دارد و آن انتقال نفت از طريق لوله‌هاي نفتي به جاي صادرات است كه اين لوله از بندر فجيره امارات تا درياي عمان مي‌رسد.
 
فجيره تنها ايالت كشور امارات است كه سرزمين آب در سواحل خليج‌فارس نيست و در سواحل درياي عمان و جهت شرقي شبه جزيره عربي قرار دارد.
 
پيش از اين نيز اسامه شاهين، نماينده مجلس كويت در واكنش به اظهارات اخير حسن روحاني، رئيس جمهور ايران در رابطه با فروش نفت گفت: بعد از اين اظهارات كه موضوع بسته شدن تنگه تنگه هرمز مطرح شد٬ نمايندگان مجلس كويت از دولت خواستند تا با طرح برنامه‌اي روشن٬ تدابير و اقدامات لازم را اتخاذ كند. اظهارات مقامات ايراني در مورد تهديد بستن تنگه هرمز نگران كننده است و اين تهديدات نشانگر بعد جديدي از خصومت ايران است. عليرغم اين واقعيت كه اين مورد پيامد منازعه ميان آمريكا و ايران است، ولي در اصل تهديدات به طور مستقيم بر كشورهاي خليج (فارس) و مردم آنها تاثير مي‌گذارد.
 
عادل الدميحي، يك نماينده ديگر مجلس كويت نيز اظهار داشت: در واكنش به تهديدات ايران مبني بر بستن تنگه هرمز٬ از مجلس خواستيم تا نشست فوق العاده‌اي را برگزار كرده و تدابير لازم را اتخاذ كند. اين امر بازتابي بر امنيت ملي كشورهاي خليج خواهد داشت و به طور كلي تهديدي عليه اقتصاد خليج (فارس) و به ويژه كويت است. دولت بايد آمادگي لازم را در اين زمينه داشته باشد.
 
حسن روحاني، رئيس‌جمهور ايران روز سه شنبه گذشته در سفر به سوئيس در ديدار با گروهي از ايرانيان مقيم سوئيس با اشاره به سخنان مقام‌هاي آمريكايي در مورد تلاش براي قطع صادرات نفت ايران هشدار داد: اصلا معني ندارد كه نفت ايران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود. نفت ايران صادر نشود، نفت كل منطقه صادر نمي‌شود. اگر شما مي‌توانيد، اين كار را انجام دهيد تا نتيجه آن را ببينيد.
 
سردار محمدعلي جعفري، فرمانده كل سپاه با اشاره به مواضع قاطعانه رئيس‌جمهور برابر شيطنت اخير آمريكايي‌ها در طراحي تحريم‌هاي جديد نفتي عليه ايران نسبت به عملي شدن آن در صورت لزوم ابراز اميدواري و بر همراه بودن آحاد مردم و مسئولين نظام در اين زمينه تاكيد كرد:يقينا، در شرايط محتمل با عملي شدن مواضع اخير مسئولين اجرايي كشور كه در حال پيش گرفتن رويكرد و نگاه انقلابي در صحنه نبرد امروز با دشمن به ويژه آمريكاي مكار و جنايتكار هستند ، مي‌توان به دشمنان فهماند كه استفاده از تنگه هرمز براي همه و يا براي هيچ‌كس چه معنا و مفهومي مي‌تواند داشته باشد.
 
همچنين سردار قاسم سليماني، فرمانده سپاه قدس جمهوري اسلامي اسران در پيامي به حسن روحاني گفت: آنچه از فرمايشات حضرتعالي در رسانه‌ها منعكس شد، مبني بر اينكه اگر نفت جمهوري اسلامي ايران صادر نشود، تضميني براي صدور نفت كل منطقه نمي‌باشد و بيانات بسيار ارزشمندي كه در موضع جمهوري اسلامي ايران نسبت به رژيم صهيونيستي فرموديد، مايه مباهات و افتخار است.
 
از سوي ديگر بيل اوربن، سخنگوي وزارت دفاع آمريكا (پنتاگون) در واكنش به سخنان رئيس جمهور كشورمان اعلام كرد: براي تضمين باز ماندن راه عبور كشتي‌هاي تجاري طبق قوانين بين المللي آماده‌ايم.
 
همچنين خالد بن احمد وزير خارجه بحرين در واكنش به مواضع اخير ايران در رابطه با خروج نفت از تنگه هرمز، در صفحه خود در توئيتر طي اظهاراتي مداخله‌جويانه مدعي شد: هر روز كه مي‌گذرد ايران بيشتر به سمت خودش شليك مي‌كند. ايران به وسيله حوثي‌ها (انصارالله يمن) موشك‌هايش را به سوي مكه، رياض و شهرهاي ديگر شليك مي‌كند و امروز تهديد به بستن تنگه هرمز در برابر كشتيراني بين‌المللي مي‌كند. اين در حالي است كه ملت ايران خشمگين و گرسنه است و ارز آنها هر روز بيشتر ركود مي‌كند.