تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : دستگيري و جمع آوري بيش از ۹۰۰۰ نفر در ارتباط با جرائم مواد مخدر
سه شنبه، 19 تیر 1397 - 07:21 کد خبر:84967
رييس پليس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ از دستگيري و جمع آوري بيش از ۹۰۰۰ نفر در ارتباط با جرائم مواد مخدر خبر داد.


به گزارش تيتربرتر، سرهنگ محمد بخشنده در نشست خبري پيش از ظهر امروز خود با اشاره به گزارش عملكرد پليس پايتخت در حوزه مبارزه با مواد مخدر گفت: از ۱۵ فروردين ماه امسال تاكنون در مجموع بيش از ۲ تن و ۱۲۲ كيلوگرم انواع مواد مخدر از جمله ترياك، مورفين، حشيش و شيشه و ... كشف و ضبط شده است.
وي با بيان اينكه در همين زمينه ۸ باند عمده مواد مخدر و ۴۲ قاچاقچي موثر شناسايي و دستيگر شدند، تصريح كرد: طي اين مدت ۹۲۶۵ نفر از افراد مرتبط با مواد مخدر دستگير يا جمع آوري شدند كه از اين تعداد ۶۴۶۴ نفر معتادان متجاهر بودند.
 
چرخه معيوب جمع آوري معتادان
 
بخشنده با اشاره به ۶۴۶۴ معتاد متجاهر جمع آوري شد اظهاركرد: متاسفانه سيكل معيوبي در جمع آوري معتادان متجاهر وجود دارد به طوري كه اين افرادي كه در طرح اخير جمع آوري شدند اكثرا همان افرادي بودند كه ۶ ماه قبل جمع آوري شده و به كمپ ها منتقل شده بودند اما با توجه به اين كه اين افراد تنها شش ماه مي توانند در كمپ ها بمانند پس از آزادي از كمپ دوباره به خيابان بازگشته و از سوي پليس مجدد جمع آوري شده و اين روندي است كه همواره تكرار مي شود.
 
بخشنده با بيان اينكه در شهر تهران، نياز به ايجاد وضعيت ۱۵ هزار نفري براي جمع آوري معتادان متجاهر داريم گفت: متاسفانه بايد بگويم كه در بخش هاي مناطق هرندي، پارك شوش و .... مواردي از معتادان متجاهر وجود دارد كه اگر زير ساختهايمان تامين شود مي توانيم سريعا آنان را جمع آوري كنيم.
 
پلمب ۱۰۰ خانه و پاتوق معتادان
 
رئيس پليس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ همچنين به پلمب بيش از ۱۰۰ خانه در محله هاي شوش و هرندي در يك ماه گذشته خبر داد و گفت: اين خانه ها كه اصطلاحا به آن خانه قرمز گفته مي‌شود هر كدام ۳۰ تا ۴۰ اتاق داشته و به ازاي روزي ۱۰ هزار تومان اتاق هايش را اجاره مي دادند كه با هماهنگي مقام قضايي پلمب شد.
 
بخشنده همچنين درباره برخي ديگر از اين خانه‌ها نيز گفت: تعدادي ديگر از اين خانه‌ها نيز باقيمانده اما با توجه به اينكه خانواده در آن ساكن است پليس به منظور رعايت حقوق شهروندي فعلا آنها را پلمب نكرده تا پس از هماهنگي با بهزيستي و يافتن مكاني مناسب براي استقرار خانواده‌ها نسبت به پلمب اين خانه‌ها نيز اقدام شود و من اميدوارم كه با هماهنگي شهرداري تهران در زمينه اين خانه‌ها اقداماتي انجام شده و نسبت به ايمن سازي و خروج معتادان از داخل آن اقدام شود.
 
وي در ادامه سخنان خود از دستگيري ۵۷ خرده فروش مواد مخدر در عمليات شب گذشته در تهران خبر داد و گفت: بسياري از مجرمان با تصور اينكه ديروز تعطيلي رسمي بود گمان نمي‌كردند كه دستگير شوند اما عمليات شب گذشته به اجرا درآمد و اين افراد دستگير شدند.
 
بخشنده با اشاره به مهمترين عمليات و پرونده‌هاي پليس مواد مخدر تهران در روزهاي اخير گفت:‌۶۰۲ كيلوگرم مرفين كه با عبور از طبس قصد داشت در نهايت در تهران تخليه و توزيع شود با اشراف اطلاعاتي ماموران ما شناسايي و توقيف شد كه در اين زمينه يك نفر دستگير و تحقيقات براي شناسايي و دستگيري ديگر مرتبطين ادامه دارد.
 
وي اضافه كرد: طي ۴۸ ساعت گذشته يك باند تهيه و توزيع حشيش نيز با ۱۳۰ كيلوگرم حشيش در اتوبان آزادگان شناسايي و اعضاي اين باند دستگير شدند. اعضاي اين باند ۱۳۰ كيلوگرم حشيش را در يك "كاميون كاويان" جاسازي كرده كه در بزرگراه آزادگان اين كاميون توقيف و اعضاي آن دستگير شدند.
 
رئيس پليس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ گفت: باندي ديگر نيز كه ۵۷ كيلوگرم مواد مخدر از نوع ترياك را با جاساز كردن در اتوبوس از كرمان به تهران منتقل كرده بود، شناسايي و منهدم شد.
 
بخشنده درباره پرونده ديگري كه در روزهاي اخير به آن رسيدگي شده نيز گفت: پنج نفر از فروشندگان به نام و از عناصر اصلي توزيع مخدر شيشه نيز دستگير شده و در مجموع ۱۱ كيلوگرم مخدر شيشه از آنان كشف و ضبط شد.
 
رئيس پليس مبارزه با مواد مخدر تهران بزرگ در پاسخ به سوالي درباره دستگيري مواد فروشان در اطراف مدارس نيز گفت: اين موضوع در تهران بسيار بسيار ناچيز بوده به طوريكه در سال جاري حدود ۳۰ تا ۴۰ نفر از اين افراد در پارك‌هاي اطراف مدارس شناسايي و دستگير شدند.
 
بخشنده درباره زنان دستگير شده نيز اظهار كرد: ۱۳۲ نفر از زنان كه عمدتا در بخش خرده فروشي مواد مخدر فعاليت مي‌كردند نيز در سال جاري در تهران دستگير شدند كه البته تعدادي از آنان نيز معتاد متجاهر بودند.
 
وي درباره سخنان رئيس كميته امداد درباره سرقت معتادان از صندوق‌هاي صدقات نيز گفت: معتادان براي تامين هزينه‌هاي مواد مخدر خود دست به سرقت مي‌زنند كه سرقت از صندوق صدقات نيز از جمله آنهاست اما پليس قطعا با اين موارد برخورد كرده و در صورتي كه گشت‌هاي پليس چنين مواردي را مشاهده كنند با آن برخورد خواهد شد. شهروندان نيز مي‌توانند چنين مواردي را به پليس گزارش كنند.
 
توقيف بيش از ۲۰ باب باغ و ملك از قاچاقچيان مواد مخدر
 
بخشنده در ادامه سخنان خود به گزارشي از اقدامات پليس پرداخت و گفت: كشفيات مواد مخدر در پايتخت در سال جاري ۵۰ درصد افزايش داشت. تعداد دستگيري‌ها و جمع‌آوري معتادان نيز ۸۶ درصد رشد داشته است. همچنين در زمينه توقيف خودرو املاك قاچاقچيان نيز رشدي ۲ درصدي را درمقايسه با مدت مشابه سال قبل شاهد هستيم؛ به طوريكه بيش از ۳۰۰ دستگاه انواع خودرو و موتورسيكلت متعلق به قاچاقچيان توقيف شده و بيش از ۲۰ باب باغ و املاك اين افراد نيز توقيف شده است.
 
وي با بيان اينكه ۵۰ نقطه آسيب پذير در حاشيه و داخل شهر تهران شناسايي شده است، گفت: در اين نقاط پليس با همراهي آموزش و پرورش، ستاد مبارزه با مواد مخدر و ... اقدام به اجراي برنامه‌هاي آموزشي و توجيهي براي دانش آموزان خواهد كرد.