تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : اعلام اسامي واردكنندگان تجهيزات پزشكي با ارز دولتي
سه شنبه، 19 تیر 1397 - 07:54 کد خبر:84971
سخنگوي وزارت بهداشت به شائبه‌هاي ايجاد شده در رابطه با واردات تجهيزات پزشكي و همچنين خودرو با ارز ۴۲۰۰ توماني پاسخ داد.


به گزارش تيتربرتر، دكتر ايرج حريرچي در نشست خبري وزارت بهداشت درباره اعلام اسلامي شركت‌هاي تجهيزات پزشكي و دارويي كه ارز دولتي دريافت كرده‌اند، گفت: اولا بايد توجه كرد كه خريدار دارو و تجهيزات پزشكي مستقيما اقلام مورد نيازش را از شركت‌هاي وارد كننده و استفاده كننده از ارز نمي‌خرد. البته ما تمام شركت‌هايي را كه ارز دولتي دريافت كردند به مراكز خريد اين اقلام معرفي كرده‌ايم. منتها از آنجايي كه اعلام اسامي آنها مطالبه افكارعمومي هم بوده است، ليست اين شركت‌ها را تاييد كرده و به بانك مركزي مي‌فرستيم. البته ارسال اين ليست به بانك مركزي به اين معنا نيست كه حتما ارز دولتي به آنها اختصاص يافته است. بر هين اساس ما از بانك مركزي خواسته‌ايم اسامي شركت‌هايي كه در اين حوزه ارز دولتي دريافت كردند، اعلام كند. خودمان هم زماني كه نسبت به تخصيص ارز به شركتي مطمئن شويم اسامي را از طريق سازمان غذا و دارو اعلام مي‌كنيم.
ماجراي واردات آمبولانس‌هاي وزارت بهداشت
 
حريرچي درباره شائبه‌هايي كه در خصوص واردات آمبولانس به كشور ايجاد شده بود نيز گفت: من كل پرونده واردات آمبولانس را در اينجا با خود آورده‌ام. نمي‌دانم چرا برخي افراد كه خودشان دو آتيشه داخل نظام هستند، هر كس هر اقدامي مي‌كند فكر مي‌كنند آن فرد متخلف يا دزد است. نمي‌توانيم بگوييم اصل بر اين است كه همه كساني كه در داخل دولت و مجلس و قوه قضاييه كار مي‌كنند، متخلفند.
 
وي افزود: بودجه وزارت بهداشت، به طور متوسط ۲۵ هزار ميليارد تومان است. از طرفي ۱۰ هزار ميليارد تومان هم در بيمه سلامت اعتبار داريم. حال اگر ۴۰۰ آمبولانس و خودروي سواري گران هم وارد كنيم، مگر چقدر پول مي‌شود؟ اگر اين ۴۰۰ دستگاه آمبولانس هم بفروشيم مگر چقدر پول برايمان خواهد داشت؟ اصلا آيا به بي‌آبرويي‌اش مي‌ارزد؟ جالب است بعد از اين كه بانك مركزي و نماينده انجمن وارد كنندگان خودرو هم اعلام مي‌كند كه ما اشتباه كرده‌ايم، اما برخي كساني كه دلسوز نظام هستند، ماجرا را ول نمي‌كنند؟
 
حريرچي تصريح كرد: طبق اسناد موجود براي واردات ۴۰۰ دستگاه آمبولانس قرارداد بسته شده است. غير از وزارت بهداشت، شركت بازرسي كيفيت و استاندارد ايران نيز بررسي‌هايش را انجام داده و ثبت سفارش با عنوان ۴۰۰ دستگاه آمبولانس وجود دارد. نامه شركت بازرسي به بانك و تصويب نامه هيات دولت و قرارداد خريد و ساير اسناد نيز موجود است. به هر حال در سيستم دولتي ذي حساب وجود دارد؛ اين طور نيست كه قرارداد ۴۰۰ دستگاه آمبولانس را بنويسند و بعد بگويند يك خودروي ديگر وارد شود. معمولا برخي از افراد خارجي‌ها را بيش از ما قبول دارند. بايد بگويم كه قراردادهاي ما با خارجي‌ها هم موجود است.
 
وي با بيان اينكه آمبولانس ابتدا به صورت يك خودرو توليد مي‌شود و سپس شركت‌هاي تخصصي تجهيزات لازم را روي آن سوار مي‌كنند، ادامه داد: در همه جاي دنيا هم روال به همين صورت است. از طرفي نمي‌توان گفت كه مامور گمرك فرق آمبولانس و خودروي سواري را نمي‌شناسد. از برخي هم بايد بپرسيم كه چه نفعي براي نظام و كشور مي‌بريد كه بگوييد همه ما دزد هستيم.
 
برخورد با 2 شركت متخلف داخلي
 
حريرچي در پاسخ به سوالي درباره تخلفات شركت‌هاي وارد كننده تجهيزات پزشكي و دارو گفت: اولا بايد تاكيد كنم كه اكثر شركت‌هايي كه در اين حوزه‌ها كار مي‌كنند، به درستي اقدامات‌شان را انجام مي‌دهند و ما نفعي نمي‌بريم كه بگوييم همه شركت‌هاي وارد كننده متخلف هستند و اصلا هم اينگونه نيست؛ بلكه بسياري از اين شركت‌ها هموطنان ما هستند و به ما كمك مي كنند اما به هر حال هم در ميان توليدكنندگان و هم در بين واردكنندگان، متخلف هم وجود دارد. به عنوان مثال اخيرا دو شركت توليد كننده انحصاري كه ارز دولتي دريافت كرده بودند، قيمت‌هايشان را بيش از 70 درصد قيمت مصوب عرضه مي‌كردند. بنابراين ما براي حل مشكل، واردات آن اقلام را انجام داديم. بنابراين اگر توليد كننده‌اي بگويد چون من توليد كننده انحصاري هستم، قيمت را بر اساس قيمت مشابه خارجي ارائه مي‌دهم، تخلف است و ما با شركت متخلف برخورد مي‌كنيم. تجهيزات پزشكي كه با ارز مبادله‌اي سه هزار و 860 تومان يا چهار هزار و 200 تومان وارد شده‌اند با همين قيمت هم فروش رفتند.
 
اولتيماتوم به شركت‌هاي دارويي و تجهيزاتي
 
محروميت از ارز دولتي براي توليدكنندگان و واردكنندگان متخلف
 
وي ادامه داد: در اين ميان، عده‌اي تجهيزات‌شان را با ارز آزاد وارد كرده‌اند كه داريم برايشان تدابيري مي‌انديشيم. در عين حال اين استدلال را كه برخي مي‌گويند اگر من جنسم را فروختم چه چيزي جايش بگذارم، از نظر ما قابل قبول نيست. در اين حوزه كه دلار و طلا خريد و فروش نمي‌كنيم. بنابراين هر شركتي كه ارز دولتي دريافت كرده است، بايد با قيمت مصوب اقلامش را بفروشد و ما هم نظارت‌هايمان را روي اين موضوع انجام مي‌دهيم. اگر هم بيمارستاني تجهيزات يا دارو را بالاتر از نرخ مصوب خريداري كند، هم با خريدار و هم با فروشنده برخورد مي‌كنيم. خريدار هم بايد در صورت مشاهده تخلف آن را اطلاع دهد. بر اين اساس با متخلف برخورد مي‌كنيم و اين برخوردها شامل محروميت از ارز، ارائه مجوز واردات به شركت‌هاي ديگر، معرفي به محاكم قضايي و اقدامات ديگر است.
 
براي بدترين شرايط تحريمي، آماده‌ايم
 
وي درباره تدبير وزارت بهداشت در صورت محدود شدن مبادلات مالي ايران با ساير كشورهاو بسته شدن سوئيفت گفت: در اين باره مسئولان مرتبط اعلام نظر مي‌كنند، اما تاكيد مي‌كنم كه راه‌هاي متعددي را براي بدترين شرايط پيش بيني كرده‌ايم و آماده هستيم. رژيم خبيث فعلي آمريكا مي‌خواهد به كشور و مردم ما آسيب بزند، اما ما با روش‌هاي مختلف آماده ايستادگي در برابر اين تهديدها هستيم. علي رغم همه حرف‌هايي كه دولت آمريكا مطرح مي‌كند در حال حاضر يك شركت آمريكايي با ما قرارداد بسته تا يك سري ملزومات مهم پزشكي را در ايران توليد كند. بنابراين اين طور نيست كه آنها هر ياوه‌اي گفتند، همه تبعيت كنند. 
 
حريرچي افزود: ما در حال حاضر براي توسعه صادرات تجهيزات پزشكي برنامه‌ريزي مي‌كنيم. هدف بزرگ اين است كه صادرات 24 ميليون دلاري تجهيزات پزشكي را به 240 ميليون دلار برسانيم. مردم هم مطمئن باشند كه با توجه به راهكارهاي متعددي كه پيش بيني شده، مشكلي ايجاد نخواهد شد. البته يك سري شركت‌ها فشار مي‌آورند تا تجهيزات زيبايي يا ليزرهاي پوستي وارد كنند و وقتي مي‌گوييم نمي‌شود اينها را وارد كرد، وا مصيبتا سر مي‌دهند و مي‌گويند سلامت مردم چه مي‌شود؟ اما ما حواس‌مان هست كه چه چيزهايي بايد وارد شود و نبايد دچار كمبود چه اقلامي شويم. به عنوان مثال از نظر ما در مكمل‌ها در اكثر موارد ضرورتي بر مصرف‌شان نيست و مكمل‌هايي كه لازم است شامل ويتامين دي، قطره آهن و غيره است. حال يكسري عادت كردند كه به صورت روزانه مولتي ويتامين و مكمل خارجي بخورند.
 
ورود مكمل از آمريكا، ممنوع
 
وي با بيان اينكه ورود مكمل ها از آمريكا را ممنوع كرديم، گفت: آمريكا ما را تحريم كرده، حال چطور مكمل غيرضروري را از اين كشور وارد كنيم؟ بنابراين مكمل به ميزان كافي در كشور وجود دارد و هر چه در اين حوزه كمبود داشته باشيم از منابع اروپايي جبران خواهيم كرد. خواهش مي‌كنم حوزه سلامت و بهداشت و درمان را از سياسي كاري دور كنيم. مهم‌ترين حربه دشمن براي ما جنگ رواني است. خبرگزاري‌هاي‌مان مراقب باشند تا در زمين دشمن بازي نكنند.