تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : خروج هندي‌ها از بندر چابهار صحت ندارد/كاربرد 12 گانه بنادر كشور در حمايت از كالاي ايراني
چهارشنبه، 20 تیر 1397 - 13:08 کد خبر:85094
مدير عامل سازمان بنادر و دريانوردي در جمع خبرنگاران درباره ايجاد شركتهاي مشترك حمل ونقل ميان بخش خصوصي ايران با كشورهاي حوزه CIS گفت: پيشنهادي كه من در اين باره دادم بيشتر در حوزه حمل و نقل و لجستيك بوده است.


به گزارش تيتربرتر، محمد راستاد ادامه داد: هم اكنون در اين بخش مهمترين مسئله آن است كه ظرفيت زيادي براي ترانزيت از شمال به جنوب و بالعكس در كشور داريم و اين زنجيره حمل و نقل بايد منسجم و با منافع كشور مشترك باشد.
مدير عامل سازمان بنادر و دريانوردي اظهار كرد: از اين زنجيره بايد انتظار بهبود كيفيت حمل و نقل داشته باشيم و ما بايد در زمينه ترانزيت يك تحول اساسي ايجاد كنيم.
 
وي با بيان اينكه معضل كمبود ترانزيت با كانتينر از مهمترين مسائل موجود در حوزه حمل و نقل دريايي خزر به شمار مي‌رود، گفت: در جهان به استثناي كالاي فله خشك و مايع ساير كالاها با كانتينر جابجا مي‌شود.
 
راستاد افزود: هم اكنون سهم تجارت درياي خزر از حمل ونقل كانتيري براي كل كشورهاي حاشيه خزر نزديك به صفر است.
 
وي با اشاره به اينكه براي شكل گيري حمل و نقل كانتينري در تجارت درياي خزربايد چارچوب‌هاي منطقه‌اي وجود داشته باشد گفت: حمل و نقل كانتيري ظرفيت بسيار بالايي براي افزايش تجارت دريايي ايجادمي‌كند.
 
معاون وزير راه وشهرسازي افزود: سال گذشته بنادر شمالي كشور حدود 6 ميليون تن تخليه و بارگيري كالا داشته است  همانند الگوي كل تجارتي كه در درياي خزر وجود دارد.
 
راستاد گفت: چشم‌انداز و هدف ما استفاده بهينه از ظرفيت‌هاي بنادر شمالي است و بايد بتوانيم ظرفيت حداقل را به 25 ميليون تن برسانيم.
 
مدير عامل سازمان بنادر و دريانوردي درباره خروج هندي‌ها از بندر چابهار به دليل تحريم‌ها گفت: خروج هندي‌ها از اين بندر صحت ندارد و ما در حال گذراندن آخرين مراحل تشريفات نوسازي قرارداد با هندي‌ها هستيم تا بهره‌وري موقت از پايانه چابهار را شروع كنيم.
 
وي تصريح كرد:هيچ نگراني از اين بابت نداريم و مقرر شده بود تا نيمه ماه ژوئن اين قرارداد امضا شود ولي بابت بانكهاي ما و هندي كمي تاخير در هماهنگي‌ها به وجود آمد.
 
راستاد تاكيد كرد: تاضمانت نامه فعاليت ‌APGL هند صادر شود پيگيري‌هاي صورت گرفته و هندي‌ها توانسته‌اند اين مشكل را با بانك عامل ايراني بر طرف كنند.
 
وي بيان كرد: در كمتر از يك ماه آينده شركت APGL به عنوان بهره‌برداري نهايي چابهار آغاز به كار خواهد كرد.
 
كاربرد 12 گانه بنادر كشور در حمايت از كالاي ايراني
 
در ادامه اين گردهمايي سياوش رضواني مدير بندر اميرآباد با بيان اينكه توانمندي و برجستگي‌هاي اقتصاد كشور مبتني بر بنادر است گفت:هم اكنون بنادر كشور كاربردهاي 12 گانه اي در زمينه حمايت از توليدكنندگان و كالاهاي داخلي دارد.
 
رضواني به اهداف اين همايش اشاره كرد و گفت: ارائه راهكارها و بررسي‌هاي چالش‌هاي موجود در اين بخش ،بررسي و نقش كيفيت بنادر، وضعيت سياسي و دريايي كشورهاي حاشيه درياي خزر ، ارتباط ايران با كشور روسيه و فراهم كردن مزيت‌هاي سرمايه‌گذاري با كشورهاي حاشيه درياي خزر از مهمترين محورهاي اين همايش به شمار مي‌رود.
 
مدير كل بندر اميرآباد تأكيد كرد: در سه ماه اول امسال ميزان كالاي صادراتي از بنادر شمالي كشور  235 هزار تن بوده است كه 60 درصد از آن مربوط به بندر اميرآباد و مابقي مربوط به ساير بنادر شمالي كشور است.سال گذشته 500 هزار تن صادرات داشتيم و اين نشان‌دهنده ارتباط خوب ايران با كشورهاي حاشيه درياي خزر است.
 
رضواني تأكيد كرد: هم اكنون با بروزرساني زير ساخت‌ها و ايجاد زير ساخت ريلي رورو ، كالاها را به كشورهاي همسايه صادر مي كنيم. اميدوار هستيم ايستگاه ريلي رورو تا پايان امسال به اتمام برسد.با هدف‌گذاري‌هايي كه صورت گرفت، 27 درصد از خدمات بندر امير آباد به صورت الكترونيك انجام مي‌شود.
 
60 درصد از صادرات استان‌هاي شمالي مربوط به بندر اميرآباد است
 
 يوسف‌نژاد نماينده مجلس با بيان اينكه تجارت به عنوان  علم و دانشي روز به شمار مي‌رود گفت: ايجاد اين دانش به سادگي امكان‌پذير نيست و كار بسيار دشوار و سختي است كه زبان مخصوص به خود را دارد. هدف ما آن است كه بتوانيم يك زبان مشترك بين ايران و كشورهاي همسايه در بخش تجارت فراهم كنيم.
 
يوسف‌نژاد با بيان اينكه زبان تجارت به معناي آن است كه توانايي‌ و نيازهاي دو طرف مطرح شود افزود: متأسفانه در كشور ايران تجارت خارجي مبتني بر تجارت اروپايي و آسياي شرقي است اين در حالي است كه تجارت ايران بايد مبتني بر آسياي ميانه باشد و بايد كاملا نيازهاي كلي اين بخش تغيير كند.
 
وي افزود: از نظر ساختاري ايران در بخش دريايي بسيار قوي است اما بايد از نظر سخت‌افزاري اين سياست‌ها قوي‌تر شود. از نظر توليدات، ايران در بين كشورهاي آسيايي مثال زدني است. متأسفانه ايران در بخش تجارت كاملا ضعيف است و ما نتوانستيم محصولات كشاورزي و مركبات خود را به كشورهاي همسايه صادر كنيم.
 
نماينده مجلس شوراي اسلامي  يادآور شد: 60 درصد از صادرات استان‌هاي شمالي مربوط به بندر اميرآباد است اما متأسفانه ما از ظرفيت‌هاي اين بندر و ساير بنادر شمالي استفاده نمي‌كنيم و بايد زمينه را براي صادرات از مسير درياي خزر و براي ساير كشور‌ها فراهم كنيم.
 
يوسف‌نژاد ادامه داد: درياي مازندران يك سرمايه بين‌المللي و منطقه‌اي است كه تاكنون از ظرفيت‌هاي آن استفاده نشده اين درحالي است كه مي‌توانيم با تكيه بر توليدات و ظرفيت‌هاي دريايي، درآمد‌هاي خود را دو برابر كنيم.
 
نماينده مجلس ادامه داد: بايد بخش خصوصي و حمل و نقل دريايي در زمينه تجارت همكاري كنند و قدم‌هاي محكمي در اين بخش بردارند. برندسازي در محصولات نكته مهم در تجارت به شمار مي‌رود و ما بايد اين حوزه را بروزرساني كنيم.
 
 تكميل شبكه ريلي تهران – شمال تا 40 ماه آينده
 
در ادامه علي محمد شاعري ديگر نماينده مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه حمل و نقل دريايي مهمترين راهكار براي توسعه تجارت و بازرگاني كشور به شمار مي‌رود ،گفت: اين حوزه حمل و نقلي مي‌تواند سهم قابل توجهي در صادرات ايفا كند اما متأسفانه ما نتوانسته‌ايم از فرصت استفاده كنيم. كشوري كه بخواهد در حوزه اقتصاد موفق شود بايد توليدات خود را بروزرساني و صادرات خود را تقويت كند.
 
شاعري ادامه داد: صادرات بايد قابل رقابت با بازار كشورهاي همسايه باشد و در اين بخش بايد مجلس و دولت از حوزه بنادري حمايت كند. هم اكنون در بخش كشاورزي 120 ميليون تن توليد داريم و محصولات كشاورزي ايران در دنيا خاص و سرآمد است اما متأسفانه نتوانستيم به لحاظ بسته‌بندي و صادرات موفق عمل كنيم.
 
شاعري افزود: مجلس سعي دارد در اين بخش گام‌هاي اساسي با حمايت از توليدكنندگان بردارد. در قانون برنامه ششم توسعه و بودجه سال 97 حدود هزار و 500 ميليارد تومان به عنوان يكي از مشوق‌هاي صادراتي تخصيص داده شده اما هنوز نتوانسته‌ايم از ظرفيت‌هاي قانوني اين بخش استفاده كنيم.
 
عضو كميسيون كشاورزي ،آب و منابع طبيعي تأكيد كرد: 20 درصد از سرمايه صندوق توسعه به سرمايه‌گذاري در بخش صادرات تخصيص يافته است اما هنوز نتوانسته‌ايم به موفقيت‌هاي اين بخش دست پيدا كنيم.در سال 97 كميته صادراتي و بخش‌هاي اقتصادي ما فعال شده اما هنوز مسير طولاني در اين حوزه در پيش داريم.
 
شاعري يادآور شد: در بندر اميرآباد 5 محور از مسيرهاي جاده‌اي را چهارخطه كرده‌‌ايم و تا پايان سال شبكه حمل و نقل در اين منطقه تكميل مي‌شود. 6 هزار ميليارد تومان در اين بندر براي افزايش صادرات سرمايه‌گذاري شده است. هم اكنون 7.5 ميليون تن ظرفيت تخليه و بارگيري اين بندر است كه اميدواريم بتوانيم اين ظرفيت تخليه و بارگيري را افزايش دهيم.
 
وي با بيان اينكه 6 هزار هكتار براي توسعه ملي و زيرساخت‌هاي صنعتي تخصيص داده ايم گفت: 3 هزار هكتار با عنوان اراضي پيشنهادي در اختيار بندر اميرآباد قرار داده‌ايم تا سرمايه‌گذاران بتوانند در اين بخش سرمايه‌گذاري كنند. شبكه حمل و نقل ريلي از تهران به شمال ظرف 40 ماه آينده به اتمام مي‌رسد.
 
در ادامه اين برنامه احمدي لاشكي رئيس فراكسيون دريايي مجلس با بيان اينكه متاسفانه درياي خزر در بين درياهاي ساير كشورها مظلوم واقع شده است، گفت: رژيم حقوقي درياي خزر اعلام كرده كه از ظرفيت‌هاي فعلي اين درياچه بسيار كم استفاده شده است.
 
وي ادامه داد: وسعت درياي خزر كه در سه استان گلستان، گيلان و مازندران قرار دارد برابر با وسعت كشور هلند است.
 
لاشكي افزود: امروزه بايد بتوانيم از مزيت‌هاي بندرهاي اميرآباد، انزلي و اينچه‌برون استفاده بهينه داشته باشيم.
 
رئيس فراكسيون دريايي مجلس به زودي با افتتاح اسلكه رورو ريلي ،ظرفيت‌هاي حمل ونقل  در بندر اميرآباد افزايش مي يابد.