تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : نوسانات اخير اقتصادي ربطي به وضعيت خارج ندارد
چهارشنبه، 20 تیر 1397 - 14:49 کد خبر:85110
رييس مجلس شوراي اسلامي با بيان اين‌كه «نوسانات اخير اقتصادي چندان ربطي به شرايط خارجي ندارد»، گفت: رشد نقدينگي علت اصلي اين وضعيت است كه به جاي سوق دادن به سمت توليد هر روز به سمت يكي از بازارهايي از ارز، طلا، مسكن و خودرو مي‌رود و اقتصاد كشور را تخريب مي‌كند.


به گزارش تيتربرتر، علي لاريجاني در بيست و يكمين اجلاس هيات عمومي سازمان نظام مهندسي ساختمان اظهار كرد: من واقعا برداشتم اين است كه نوسانات ارز، مسكن و طلا، ربطي به وضعيت خارج ندارد و مقدار زيادي مربوط به داخل است؛ ثقل آن هم رشد نقدينگي است كه به خط توليد سوق داده نشده است. البته هياهوي بين‌ا لمللي تلاطمي ايجاد مي‌كند اما راه به سمت توليد تسهيل نشده و نقدينگي يك روز به سمت ارز، يك روز به سمت طلا، يك روز به سمت مسكن و يك روز به سمت خودرو مي‌رود و اقتصاد كشور را تخريب مي‌كند.
وي افزود: شرايط به شكلي است كه نقدينگي زيادي داريم و طرح‌هاي نيمه تمام عمراني هم داريم. ما حتما به دنبال اين هستيم كه شرايط واگذاري طرح‌ها به بخش خصوصي را آن‌قدر تسهيل كنيم كه بخش خصوصي به اين سمت برود و ضوابط كاهش داده شود. نظام مهندسي بايد فكر كند كه چطور اين طرح‌ها واگذار شود تا نقدينگي جمع شود. اين زمينه هم وجود دارد. اين كار هم باعث حل معضل نقدينگي مي‌شود و هم بازار كار، توليد و ساختمان‌سازي را رونق مي‌دهد كه اين به نفع كشور است.
 
رييس مجلس گفت: ما آمادگي داريم شرايط را براي واگذاري‌ها سهل كنيم. شما (مهندسان ساختمان) نيز فكر كنيد و اگر ايده‌اي داشتيد ما آن را در سطح سران قوا بررسي مي‌كنيم.
 
رييس مجلس شوراي اسلامي در بخش ديگري از سخنان خود در اجلاس سازمان نظام مهندسي ساختمان اظهار كرد: فلسفه اصلي كه قانون‌گذار نظام مهندسي ساختمان را تعريف كرد بر اين اساس بود كه كارهاي حرفه‌اي را از امور ديواني جدا كند؛ چرا كه امور ديواني ما آن قدر ظرفيت كار تخصصي را ندارد و بهتر است از افراد متخصص اين حرفه استفاده كنيم و كار را به مردم بسپاريم. همچنان كه اين فكر در نظام پزشكي هم مطرح بود. ما بايد در زمينه كارهاي تخصصي تا جايي كه ممكن است كار را به صاحبان حرفه بسپاريم. سابقه كار ديواني در كشور هم نشان مي‌دهد كه اگر مسير را به درستي طي كنيم به نفع مردم است.
 
لاريجاني در ادامه اظهار كرد: نگراني‌هايي كه در مورد شهرفروشي مطرح مي‌شود، بعيد مي‌دانم مربوط به نظام مهندسي باشد. همه ما سال‌هاست كه داريم در كشور كار مي‌كنيم. از يك زماني اشكالي در شهرسازي ما به وجود آمد. اولا شهرداري‌ها كه با شوراها اداره مي‌شدند ضوابط شهرسازي را به درستي رعايت نكردند يا وزارت شهرسازي قدرت نظارت را نداشت. مشكل از آنجا به وجود آمد. چون گفتند شهرداري‌ها روي پاي خود بايستند و براي آباداني شهر، اقدام به شهرفروشي كردند.
 
رييس مجلس ادامه داد: ما بايد منابع پايداري را براي شهرداري‌ها تعريف كنيم؛ آن هم با نظاماتي كه وزارت شهرسازي قدرت نظارت داشته باشد. شايد همين كه امور شهرداري‌ها به وزارت كشور وصل شده كار درستي نباشد و بايد به وزارت شهرسازي وصل شود. اين اشكال ساختار دولت است كه بايد آن را حل كنيم.
 
لاريجاني در ادامه خاطرنشان كرد: اين كه كسي بخواهد ساختمان بسازد بايد حتما از نظام مهندسي ناظر بگيرد، فشار به مردم است. شما مي‌توانيد تعيين صلاحيت كنيد و به افراد بگوييد فلان شركت‌ها صلاحيت نظارت دارند. البته مي‌توانيد بگوييد براي برج‌هاي بزرگ از نظام مهندسي يا شركت‌هايي با گريد بالا اجازه بگيرند ولي در مورد افرادي كه ساختمان‌هاي كوچك مي‌سازند نبايد اين سخت‌گيري انجام شود. حكومت گفته كار را به سازمان نظام مهندسي واگذار مي‌كند شما هم كار را براي مردم سهل كنيد. البته شرايط بايد براي كارهاي بزرگ سخت باشد ولي اكثريت قاطع مردم كارهاي معمولي دارند و اين ايراد را مي‌شود حل كرد.
 
وي با بيان اينكه سپردن كار به بخش خصوصي براي چابك كردن امور ديواني است ادامه داد: مناقشه ديگري كه وجود دارد اين است كه آيا نظام مهندسي يك واحد دولتي است يا خير. روشن است كه نظام مهندسي واحد دولتي نيست. البته در اين مورد رفتار سازمان بايد مردمي باشد يعني كار را براي مردم سهل كند و اعتماد مردم را برانگيزد. براي اين كه اعتماد عمومي را جلب كنيد بايد نظام‌هايي را تعبيه كنيد و اصلاح دروني انجام شود تا اين مناقشه حل شود. من از آقاي آخوندي و نظام مهندسي مي‌خواهم براي سهل كردن كار براي مردم تلاش كنند و اگر احتياجي هم به تفسير قانون بود ما در مجلس اين كار را انجام مي‌دهيم.
 
رييس مجلس با بيان اين كه وضع مهندسين در كشور خوب نيست اظهار كرد: غير از تعدادي از مهندسين كه از نظر مادي وضع خوبي دارند اكثريت مهندسين وضعيت چندان خوبي ندارند و اين تلف كردن يك پتانسيل مهم است. مخصوصا در بخش ساختمان بايد رونقي ايجاد شود. بخشي كه وزارت راه و شهرسازي مي‌تواند كمك كند مربوط به ساماندهي بافت‌هاي فرسوده است كه بايد  محقق شود. ما بايد از همه ابزارها استفاده كنيم. اين موضوع نياز به طراحي دارد و بايد پيشنهاداتي براي تحرك بيشتر و سوق دادن نقدينگي به اين سمت مطرح شود. همچنين در شوراي هماهنگي اقتصادي سران قوا هم مي‌توانيم تمهيداتي بينديشيم كه به رونق بخش توليد ساختمان با اولويت بافت فرسوده كمك كند. شما هم اگر طرحي داريد ارائه كنيد ما از آن حمايت خواهيم كرد و اگر لازم  باشد مجلس در مورد قوانين هم كمك مي‌كند.
 
لاريجاني با بيان اينكه ۵ سال است موضوع واگذاري طرح‌هاي عمراني نيمه تمام در بودجه پيش‌بيني مي‌شود گفت: اين منطق دو ركن دارد. يكي اصل ۴۴ كه بر اساس آن بسياري از طرح‌هاي عمراني كه كلنگ خورده و نيمه‌تمام است در صورتي  كه تكميل شود هم بايد به بخش خصوصي واگذار شود و ركن دوم هم اين است كه پولي براي اتمام اين طرح‌ها وجود ندارد. عقل عرفي حكم مي‌كند طرح‌هاي نيمه تمام را به بخش خصوصي بدهيم و سرمايه‌گذاري آنها را تسهيل كنيم. متاسفانه دولت اين موضوع را جدي نگرفته و اين كار به درستي انجام نشده است.
 
رييس مجلس در پايان با بيان اين كه ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار ميليارد تومان طرح نيمه تمام عمراني وجود دارد اظهار كرد: دولت پول كافي براي تكميل اين طرح‌ها ندارد و تنها با اوراق مشاركت مي‌خواهد آنها را سر پا نگه دارد. در اين شرايط غير از برخي پروژه‌ها كه بايد ملي انجام شود، اكثريت آنها خارج از اين حدود است و مي‌توان نسبت به واگذاري آنها اقدام كرد.