تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : چگونگي روش معاملات در بازار ثانويه ارز
پنجشنبه، 21 تیر 1397 - 16:12 کد خبر:85198
بازار ثانويه ارزي در حالي موجوديت خود را اعلام كرده كه چارچوب و ضوابط اجرايي آن همچنان ناشناخته و مبهم است.


به گزارش تيتربرتر، محمدمهدي رئيس‌زاده مشاور بانكي اتاق بازرگاني، اظهار كرد: آغاز به كار بازار ثانويه سيگنال مثبتي به بازار ارز داده و موجب شد تا ثبات نسبي بر بازار حكمفرما شود.
وي افزود: در حال حاضر، بازار ثانويه فقط براي صادركنندگان و واركنندگان و گروه كالايي رديف ۳ است و قرار شده كه صادركنندگان با واردكنندگان بر سر اين نرخ به توافق برسند، بدون اينكه دولت در نرخ گذاري دخالتي داشته باشد.
 
رئيس‌زاده با تأكيد بر اينكه استمرار بازار ثانويه قطعا ثبات را به بازار باز مي‌گرداند گفت: البته نقيصه‌اي كه همچنان وجود دارد اين است كه تامين ارز بخش خدمات هنوز وارد بازار ثانويه نشده و دولت براي ارز مسافرتي فعلا تمهيدات مناسبي را نيانديشيده است.
 
مشاور بانكي اتاق بازرگاني خاطر نشان كرد: قرار است كه دوباره صرافي‌ها ارز بخش خدماتي را تامين كنند و فعاليت آن‌ها به رسميت شناخته شود كه قطعا سبب مي‌شود تا ثبات به بازار بازگردد.
 
ساز و كار لازم براي انجام معاملات ارز بين صادركنندگان گروه ۲۰ درصدي براساس تقسيم بندي وزارت صنعت، معدن و تجارت، صرافان مجاز و واردكنندگان كالا‌هاي داراي اولويت سوم وزارت صنعت نهايي شده و فعاليت بازار دوم ارز آغاز شده است.
 
اين معاملات به دوطريق قابل انجام است؛ در روش نخست خريد و فروش ارز و امتياز واردات به صورت توافقي و در روش دوم نيز خريد و فروش ارز و امتياز واردات در سامانه نيما انجام مي‌شود.
 
در روش اول كه خريد و فروش ارز و امتياز واردات به صورت توافقي است، صادركننده به صورت توافقي، ارز و امتياز واردات خود را با استفاده از سامانه جامع تجارت ايران به واردكننده واگذار مي‌كند و واردكننده كالا‌هاي اولويت سوم پس از طي مراحل ثبت سفارش، تشكيل پرونده در بانك عامل و اظهار كالا به گمرك، نسبت به واردات اقدام مي‌كند. اين روش از روز چهارشنبه ۱۳ تيرماه اجرايي شده است.
 
در روش دوم نيز كه خريد و فروش ارز و امتياز واردات در سامانه نيما انجام مي‌شود، صادركننده به عرضه ارز حاصل از صادرات خود در سامانه نيما اقدام مي‌كند و در طرف مقابل، صراف با توجه به درخواست‌هاي خريد ارز موجود بابت واردات ثبت سفارش شده با اولويت سوم، به خريد ارز با نرخ اعلام شده اقدام مي‌كند.
 
پس از خريد و تسويه با صادركننده، صراف بايستي به فروش ارز خريداري شده به متقاضي خريد ارز (واردكننده) براي واردات ثبت سفارش شده اولويت سوم اقدام كند. اين امكان نيز از امروز در سامانه نيما فراهم شده است.