تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : عوامل موثر در بروز آلزايمر كدامند؟
دوشنبه، 25 تیر 1397 - 04:03 کد خبر:85366
يك روان‌پزشك عوامل موثر در بروز آلزايمر را توضيح داد.


به گزارش تيتربرتر، دكتر سيد ابوالفضل قريشي با اشاره به اينكه آلزايمر بيماري است كه سيستم شناختي انسان را درگير مي‌كند، گفت: اين بيماري يك بيماري تخريب كننده سيستم عصبي مغز است و عمدتا در سنين بالاي ۶۵ سال بروز پيدا مي‌كند .
وي ادامه داد: اعتقاد بر اين است كه حدود ۷۰ درصد اين بيماري پايه ژنتيكي دارد و افرادي كه در خانواده پيشينه ابتلا به اين بيماري را دارند، خطر بيشتري آنها را تهديد مي‌كند و بايد به اين موضوع توجه بيشتري داشته باشند.
 
اين استاد دانشگاه افزود: بيماري آلزايمر از شايع‌ترين نوع اختلالاتي است كه منجر به فراموش كاري در افراد مي‌شود و حافظه و فرآيند شناخت را درگير مي‌كند.
 
وي ادامه داد: فراموشي علل مختلفي دارد كه مي‌تواند توسط متخصص ارزيابي و درمان شود، اختلالاتي همچون فشارخون كنترل نشده مي‌تواند موجب اختلال فراموشي شود و نوع عروق مغزي كه افراد دارند، بي‌تاثير در اين مسئله نيست.
 
قريشي خاطرنشان كرد: آلزايمر يك بيماري پيش‌رونده است و هر چه سن افراد بالا رود، ريسك ابتلا به اين بيماري افزايش مي‌يابد و جزو بيماري‌هايي است كه فرآيند سني باعث مستعد بودن افراد مي‌شود.
 
اين روان‌پزشك با اشاره به اينكه به دنبال اين بيماري در پايانه‌هاي عصبي اختلال ايجاد مي‌شود، افزود: اين بيماري بايد در مراحل اوليه شناسايي شود تا جلوي آسيب‌هاي بيشتر به حافظه گرفته شود.
 
وي خاطرنشان كرد: براي درمان اين بيماري، داروهاي نويني وجود دارد كه اين داروها، سرعت اختلالات ناشي از اين بيماري را كاهش مي‌دهد.
 
قريشي با اشاره به اينكه اگر فرد گذشته خود را به ياد آورد دليلي بر آ نيست كه آلزايمر ندارد، افزود: حافظه دور در زمان پيش‌تر تشكيل شده و اگر فرد آنچه كه در گذشته‌ها اتفاق افتاده است را به خاطر نياورد، دليل بر وخامت بيماري خواهد بود.
 
اين استاد دانشگاه خاطرنشان كرد: خانواده‌ها بايد به اين موضوع توجه داشته باشند كه افراد مسن خانواده دچار فراموش‌كاري نشوند؛ چرا كه اگر در مراحل اوليه اين بيماري تشخيص داده شود مي‌توان روند بيماري را كند كرد.
 
وي تصريح كرد: متاسفانه خود بيمار متوجه اينكه به بيماري مبتلا شده، نمي‌شود و آنچه را كه فراموش كرده با داستان‌سرايي كتمان مي‌كند.
 
اين روانپزشك افزود: در سال ۲۰۱۵ به ميزان ۲۹.۸ ميليون انسان در جامعه جهاني به اين بيماري مبتلا بودند و آمارها نشان ميدهد كه اين بيماري بالغ بر ۶ درصد افراد بالاي ۶۵ سال را درگير مي‌كند.
 
قريشي خاطرنشان كرد: امكان اينكه اين بيماري در سنين پايين‌تر از ۶۵ سال بروز پيدا كند، وجود دارد و آمارها بيانگر اين هستند كه ۰.۴ افراد زودتر به اين بيماري دچار مي‌شوند.
 
 
منبع: ايسنا