تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : بازگشت كتيبه‌هاي هخامنشي
جمعه، 19 مرداد 1397 - 07:30 کد خبر:87500
معاون ميراث فرهنگي ايران از دريافت ايميلي از خزانه‌داري آمريكا خبر داد كه بر اساس آن طي چند ماه آينده اقدام‌هاي لازم براي خروج لوح‌هاي هخامنشي از اين كشور و بازگرداندن آن‌ها به ايران صورت خواهد گرفت. به نقل از ايلنا محمدحسن طالبيان در پاسخ به اين پرسش كه چند ماه پيش نيز چنين پاسخي از خزانه‌داري آمريكا دريافت شده بود، گفت: موسسه خاورشناسي (شيكاگو) مي‌گويد در انتظار دستور خزانه‌داري است.

به گزارش تيتربرتر، معاون ميراث فرهنگي ايران از دريافت ايميلي از خزانه‌داري آمريكا خبر داد كه بر اساس آن طي چند ماه آينده اقدام‌هاي لازم براي خروج لوح‌هاي هخامنشي از اين كشور و بازگرداندن آن‌ها به ايران صورت خواهد گرفت. به نقل از ايلنا محمدحسن طالبيان در پاسخ به اين پرسش كه چند ماه پيش نيز چنين پاسخي از خزانه‌داري آمريكا دريافت شده بود، گفت: موسسه خاورشناسي (شيكاگو) مي‌گويد در انتظار دستور خزانه‌داري است.

۹ شهروند آمريكايي كه در سال ۱۹۹۷ در سوءقصد انتحاري حماس در اورشليم سرزمين هاي اشغالي زخمي شده‌ بودند خواستار مصادره كتيبه‌‌هاي هخامنشي كه موزه شيكاگو از ايران به امانت گرفته است، به عنوان غرامت شدند. آنها عليه جمهوري اسلامي ايران ادعاي خسارت كرد‌ه‌اند، زيرا مي‌گويند اين حكومت از گروه افراطي حماس حمايت مالي و تسليحاتي كرده و به آنها آموزش نظامي داده  همواره اين اتهامات به ايران زده مي شود ولي معلوم نيست چرا بايد اتهامات ديگران هميشه به گردن ايران باشد چرا بايد گذشته يك كشور كه به ملت آن تعلق دارد را بايد مصادره كنند .

كتيبه‌هاي هخامنشي بخشي بسيار مهم از گنجينه خزانه تخت‌جمشيد شيراز هستند. اين كتيبه‌ها در دهه ۱۳۲۰ خورشيدي پس از كشف از سوي باستان‌شناسان موسسه خاورشناسي دانشگاه شيكاگو، براي بررسي و پژوهش به امانت گرفته شدند كه بخشي از آن‌ها در پي انقلاب ۵۷ و قطع ارتباط اين موسسه با ايران ديگر به كشور بازگردانده نشد.