تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : «الموت بالا» با مكان هاي ناب و چشم اندازهاي دلرباي هزار رنگ بهشت ناشناخته ايران
جمعه، 23 شهریور 1397 - 02:59 کد خبر:89699
«الموت بالا» با مكان هاي ناب و چشم اندازهاي دلرباي هزار رنگ و قرار داشتن در منطقه اي سخت گذر، بهشت ناشناخته ايران است.اين منطقه زيبا و بكر سردسيري در شمال شرق بخش الموت شرقي شهرستان قزوين، هم مرز استان مازندران است.
به گزارش تيتربرتر، اينجا محيطي آرام و زيبا و دور از آلودگي هاي صنعتي و همچنين بصري براي دوستداران طبيعت و آناني است كه دوست دارند ريه هاي خود را از اكسيژن سالم و پاك پر كنند، اگرچه سختي راه هاي دسترسي و كمبود زيرساخت هاي رفاهي موجب شده تا اين محل كمتر مورد توجه گردشگران قرار گيرد.
مناظر زيبا و چشم اندازهاي شگفت انگيز همچون آبشارها و چشمه سارها، كوه هاي سربه فلك كشيده پوشيده از برف، دشت هاي سرسبز و گلزارها، صخره هاي سنگي زيبا، چشمه هاي آبگرم و معدني، دره هاي مه آلود و پوشش جنگلي متراكم در كنار روستاهايي با بافت سنتي و معماري پلكاني اين مكان را به بهشت طبيعت گردي تبديل كرده است. 
 
دسترسي به الموت بالا از «معلم كلايه» و شرق بخش الموت شرقي شهرستان قزوين ميسر است، البته از سمت جنوب غرب استان مازندران نيز مي توان به اين سرزمين زيبا رسيد. 
 
بيشتر گردشگران اين مكان پر راز و رمز كوهستاني كه براي رسيدن به آن بايد از راه هاي پر پيچ و خم گذشت را كوهنورداني تشكيل مي دهند كه براي صعود به قله 4 هزار و 175 متري استان قزوين ترجيح مي دهند در الموت بالا دمي بيايسند و از زيبايي هاي خيره كننده لذت برند. 
 
**پيوند تاريخ و طبيعت در الموت بالا
 
وجود كاروانسراي شاه عباسي «پيچ بن» مربوط به دوره صفوي و قلعه «نويذر شاه» مربوط به دوره اسماعيليان و بافت سنتي روستاهاي منطقه همچون روستاي پلكاني «كلايه»، «آتان» و «هنيز» و جاذبه هاي طبيعي فراوان همچون رودها و چشمه سارها و جنگل ها باعث شده تاريخ و طبيعت در اين منطقه بكر با هم پيوند زده شود.
 
«سيالان»، بام استان قزوين نيز در اين منطقه قرار دارد، قله اي كه هر سال پذيراي جمع زيادي از كوهنوردان است.
 
اين قله بلندترين نقطه استان قزوين به شمار مي رود و هم مرز با استان مازندران است.
 
گردشگران با حضور در اين منطقه مي توانند از هواي دلپذير و مطبوع اين منطقه سردسيري لذت برند، در كنار بافت سنتي روستاها و خانه هاي كاهگلي به تماشاي مناظر كوهستاني و رشته كوه هاي سربه فلك كشيده و باغ هاي پرميوه و پوشش جنگلي اطراف بنشينند و همچنين در اطراف روستاها از تماشاي آبشارها و شنيدن صداي زلال و جاري آب حظ ببرند.
 
** نبود اينترنت، كابوس گردشگران الموت بالا
 
الموت بالا با وجود جاذبه هاي منحصر به فرد و نزديكي با بناهاي تاريخي كم نظيري چون «قلعه حسن صباح» از قطب هاي اصلي گردشگري طبيعي استان قزوين به شمار مي رود نيازمند تقويت زيرساخت هاي مخابراتي و رفاهي است.
 
امروزه با گسترش فناوري هاي نوين، برخورداري دورترين نقاط از اينترنت واي فاي انتظاري طبيعي به شمار مي رود با اين وجود به دليل نبود امكانات مخابراتي، گردشگراني كه به الموت بالا سفر مي كنند بايد تقريبا قيد داشتن اينترنت واي فاي را بزنند.
 
يكي از گردشگران حاضر در منطقه كه از تهران به الموت شرقي سفر كرده است و خود را «سيد مرتضي حسيني» دانشجو معرفي مي كند گفت: گردشگران وقتي به اين منطقه زيبا و طبيعي مي آيند انتظار امكانات گردشگري كه در شهرها موجود است را ندارند اما داشتن اينترنت انتظار بي جايي نيست و اين نقص بايد توسط مسئولان در اين منطقه برطرف شود.
 
«سعيد هاروني» گردشگري كه از اصفهان به اين منطقه آمده است نيز از نبود دستگاه خودپرداز و فعال نبودن پوزها گلايه مي كند و مي گويد: امكانات مخابراتي منطقه از قبيل آنتن دهي موبايل و اينترنت ضعيف است و نياز به رسيدگي دارد.
 
اين گردشگر، زيرساخت هاي گردشگري و رفاهي منطقه الموت بالا را نيازمند تقويت دانست و گفت: الموت از زيبايي هاي فراواني برخوردار است كه كمتر مورد معرفي قرار گرفته است و هموطنان ديگر استان ها زياد از جاذبه هاي اين منطقه اطلاعي ندارند. 
 
كمبود امكانات بهداشتي مانند سرويس هاي بهداشتي، راه هاي دسترسي نامناسب و غيرايمن در بخشي از نقاط و نبود سيستم حمل و نقل مطلوب و كمبود امكانات رفاهي همچون رستوران و مجتمع هاي بين راهي و اماكن اقامتي را بايد از ديگر كمبودهاي اين منطقه از سرزمين تاريخي الموت نام برد.
 
تخريب منظر طبيعي اين نقطه با اجراي عمليات راه سازي و همچنين تغيير بافت سنتي روستاها نيز از ديگر چالش هاي حوزه گردشگري اين منطقه به شمار مي رود كه مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و بخشدار الموت شرقي در گفت و گوي خود با ايرنا به آنها اشاره مي كنند.
 
 
** مناظر طبيعي الموت بالا دچار آسيب شده است
 
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري قزوين در خصوص ظرفيت هاي گردشگري اين منطقه گفت: به واسطه وجود مناظر دل انگيزي چون باغ ها و جنگل ها، كوه ها و آبشارها و بافت سنتي روستاها اين نقطه از استان قزوين از قابليت هاي بالايي در حوزه گردشگري طبيعي برخوردار است.
 
به دليل فعاليت هاي عمراني و راه سازي در بخش زيادي از منطقه مناظر طبيعي دستخوش تغيير و تحول و آسيب شده است.
 
«محمدعلي حضرتي» افزود: با اين وجود الموت بالا را بايد جزو بكرترين نقاط استان قزوين دانست كه همه سال مورد توجه بسياري از طبيعت دوستان و گردشگران قرار مي گيرد.
 
وي در ادامه گفت: در كنار آثار تاريخي شگرف، مناظر و چشم اندازهاي بكر و طبيعي از جمله در «گرمارود» و «پيچ بن» را بايد از مهم ترين ويژگي هاي گردشگري منطقه الموت بدانيم كه اين موضوع در الموت بالا بيشتر نمود دارد.
 
مديركل مياث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري قزوين اظهار داشت: چشمه هاي آبگرم و معدني دينه و آبشار گرمارود در كنار پوشش جنگلي منطقه را بايد از ديگر جذابيت هاي گردشگري طبيعيت مربوط به اين منطقه زيبا برشمرد.
 
حضرتي ها همچنين يادآور شد: در اين نقطه از منطقه الموت دو اثر طبيعي شاخص شامل كاروانسراي شاه عباسي دوره صفوي و قلعه نويذر شاه دوره اسماعيليان نيز وجود دارد كه به ثبت فهرست آثار ملي رسيده اند.
 
اين مسئول اظهار داشت: كاروانسراي شاه عباسي به دليل نوع مصالحي (سنگ) كه در آن به كار رفته است با همه كاروانسراهاي استان قزوين متفاوت است.
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري قزوين همچنين گفت: قلعه نويزر نيز از مرتفع ترين قلعه هاي تاريخي به شمار مي رود.
 
حضرتي ها گفت: امامزاده هاي اين منطقه نيز با معماري بومي و محلي خاص خود همه ساله مورد توجه گردشگران قرار دارد. 
 
**روستاي كلايه، ماسوله قزوين
 
مديركل ميراث فرهنگي، صتايع دستي و گردشگري قزوين گفت: روستاي كلايه از جمله روستاهاي اين منطقه است كه شيوه خانه سازي پلكاني آن مورد توجه
بازديدكنندگان و گردشگران قرار مي گيرد.
 
وي اضافه كرد: اين روستاي زيبا به دليل خانه هاي پلكاني و كاهگل خود شباهت زيادي به ماسوله گيلان دارد.
 
حضرتي ها افزود: بافت تاريخي اين روستا در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است و البته بافت روستاهاي ديگري نيز در منطقه به سبك و سياق پلكاني است كه از جمله آنها مي توان به روستاي آتان اشاره كرد.
 
** ثبت ملي بافت سنتي روستاهاي الموت بالا
 
حضرتي ها به وجود بافت سنتي در روستاهاي آتان، هنيز و كلايه اشاره كرد و گفت: بافت خانه هاي اين روستاها از از معدود نقاط روستايي است كه خيلي كم دستخوش تغيير و تحول شده است.
 
وي با اشاره به اجراي طرح هاي مرمتي مربوط به بافت سنتي اين روستاها توسط ميراث فرهنگي، اظهار داشت: بافت سنتي اين روستاها در فهرست آثار ملي به ثبت رسيده است.
 
اين مسئول به وضعيت مراكز اقامتي و پذيرايي اين منطقه از الموت براي گردشگران اشاره كرد و گفت: هتل نويزر در روستاي زيبا گرم رود نخستين هتل بنا شده در الموت به شمار مي رود.
 
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري قزوين اظهار داشت: دو درخواست براي ايجاد اقامتگاه هاي بوم گردي در منطقه نيز دريافت شده كه با آنها موافقت شده است.
 
حضرتي ها گفت: روستاي هنيز كه مسير ورود به قلعه مرتفع سيالان است نيز در طول ايام مختلف سال مورد توجه گردشگران ورزشي قرار دارد و در اين روستا نيز خانه هاي مسافر توسط اهالي جهت اسكان موقت ايجاد شده است.
 
** ثبت ملي درختان ارس الموت بالا
 
وي در ادامه با اشاره به ثبت پوشش جنگلي درختان ارس در الموت بالا اشاره كرد و گفت: البته متاسفانه شاهد دست اندازي هاي سودجويان به اين درختان در سال هاي اخير بوده ايم كه رفع اين معضل نيازمند اقدام اداره كل حفاظت محيط زيست و منابع طبيعي است.
 
مديركل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري قزوين بيان كرد: تلاش داريم تا با ايجاد تورهاي گردشگري و ارايه مجوز براي راه اندازي اقامتگاه هاي بوم گردي اين منطقه زيبا را هرچه بيشتر معرفي و براي جذب مسافر مهيا كنيم.
 
اين مسئول با بيان اينكه ارزش اين منطقه به وجود طبيعت بكر آن است، اظهار داشت: در خصوص رونق گردشگري در اين منطقه بايد با حساسيت بالا و ويژه اي عمل كرد چرا كه نبايد به طبيعت بكر اين سرزمين آسيب وارد كنيم.
 
** كمبود زيرساخت هاي مرتبط با گردشگري در الموت بالا
 
محمد رسول اماني، بخشدار الموت شرقي گفت: با همه خدمات صورت گرفته توسط دولت بويژه در سال هاي اخير الموت بالا از كمبود زيرساخت هاي مرتبط با گردشگري رنج مي برد.
 
وي اظهار داشت: در حوزه راه مشكلات مختلفي در سطح بخش وجود دارد كه البته خيلي از آنها در دست پيگيري و رفع شدن است، ضمن اينكه اكنون مي توان به كارهاي خوبي مثل ايجاد رينگ راه آسفالته دور درياچه «اوان» اشاره كرد كه راه دسترسي روستاهاي دور اين اثر زيباي طبيعي براي افراد محلي و گردشگران را تسهيل بخشيده است.
 
بخشدار الموت شرقي گفت: آسفالت گردنه «قسطين لار» اگرچه در محدوده الموت غربي است اما به علت تردد گردشگران و بوميان اين منطقه نيز از ديگر اقدام هاي خوب صورت گرفته بوده كه به شكل غيرمستقيم در رونق گردشگري اين خطه تاثير گذار خواهد بود.
 
اماني افزود: انتظار مي رود تا پايان شهريور ماه راه روستاي «خشكچال» و همچنين بخشي از راه اصلي قزوين-الموت شرقي به طول 24 كيلومتر تا امشك توسط قرارگاه عاشورا وابسته به قرارگاه سازندگي خاتم الانبيا بهسازي و آسفالت شود.
 
وي ضعف در آنتن دهي موبايل را از مهم ترين مشكلات زيرساختي اين منطقه نام برد و گفت: با توجه به سيستم هاي مخابراتي قديمي امكان اتصال شهروندان و گردشگران اين نقطه به اينترنت همراه وجود ندارد.
 
بخشدار الموت شرقي گفت: گردشگران داخلي و بويژه خارجي كه به اين منطقه مي آيند انتظار دارند تا از اينترنت همراه برخوردار باشند تا با دوستان، نزديك و خانواده خود در ارتباط باشند.
 
اماني افزود: مشكل ديگر كه آن ناشي از ضعف در وجود سيستم هاي مخابراتي بروز و جديد است كارنكردن خيلي از دستگاه هاي پوز و كارتخوان هاي بانكي به دليل نداشتن امكان ارتباط مخابراتي است كه اين مساله براي شهروندان منطقه بويژه گردشگران مشكلات زيادي ايجاد كرده است.
 
وي با بيان اينكه براي حل مشكلات ياد شده نامه نگاري هاي زيادي شده است، اظهار داشت: در حوزه آنتن دهي تلويزيوني نيز مشكلاتي در منطقه وجود دارد كه البته با فعاليت قرارگاه پيشرفت و آباداني سپاه و با همكاري مردم محلي و همچنين اختصاصي بخشي از اعتبارات بخشداري اين مشكل در برخي روستاها حل شده و پيگير آن هستيم تا در ديگر روستاها نيز اين مساله رفع شود.
 
اين مسئول گفت: در بعضي از روستاها با اعتبارات بخشداري و تعاوني دهياران مانند پيچ بن نسبت به ساخت سرويس بهداشتي جهت رفاه حال گردشگران اقدام كرده ايم اما براي نگهداري آنها همواره با مشكل روبه رو بوده ايم ولي در اين خصوص امكانات مساجد و مدارس روستاها را همواره مورد استفاده گردشگران قرار داده ايم. 
 
**الموت بالا، قطب گياهان دارويي ايران
 
وي در ادامه الموت شرقي بويژه الموت بالا را قطب رويش گياهان دارويي در ايران نام برد و اظهار داشت: اين سرزمين مملو از گياهان دارويي اعجاب انگيز است.
بخشدار الموت شرقي اظهار داشت: گياهان دارويي در كنار محصولات باغي مختلف سوغات گردشگران از سفر به اين منطقه است.
 
اماني با بيان اينكه علاوه بر گردشگران هم ميهن كه خيلي از استان ها از تهران، البرز و استان هاي همجوار به ديدن زيبايي هاي خلقت به اين سرزمين سفر مي كنند، همه ساله گردشگراني از كشورهاي مختلف بويژه شمال و مركز اروپا همچون هلند، بلژيك، سوئد، سوييس، آلمان، فرانسه، چك و حتي از استراليا و چين به اين منطقه مي آيند.
 
وي گفت: در نوروز امسال 600 گردشگر خارجي از اين منطقه ديدن كردند كه البته با توسعه زيرساخت ها و معرفي هرچه بيشتر جاذبه هاي الموت شرقي اين تعداد مي تواند به رقم بسيار بيشتري برسد.
 
اماني همچنين يادآور شد: امسال در سفر استاندار قزوين نشست كارگروه گردشگري استان در مركز بخش الموت شرقي تشكيل شد كه مصوبات خوبي براي تقويت گردشگري در اين منطقه به دنبال داشت.
 
وي اظهار داشت: با اجراي اين مصوبه ها شاهد تقويت زيرساخت هاي مرتبط با حوزه گردشگري در اين منطقه خواهيم بود.
 
اماني اظهار داشت: در نقشه آمايش سرزميني استان قزوين بخش گردشگري كليد توسعه الموت شرقي معرفي شده است كه اين مهم بيانگر ظرفيت هاي بالاي اين سرزمين به لحاظ برخورداري از جاذبه هاي تاريخي و طبيعي است.
 
وي با بيان اينكه بايد فرهنگ مردم منطقه را هرچه بيشتر به سمت جذب گردشگر سوق دهيم و در اين راه بايد به حفظ بافت روستاها و همچنين طبيعت بكر منطقه توجه خاص و ويژه اي داشته باشيم، اظهار داشت: پس از زلزله سال 83 بافت ارزشمند و تاريخي بعضي از روستاهاي منطقه دستخوش تغيير شد و مردم از شيرواني براي ساخت خانه هاي خود استفاده كردند كه اين موضوع مناظر طبيعي روستاهاي ما را دچار آسيب كرد.
 
بخشدار الموت شرقي به بخشي از جاذبه هاي منطقه الموت بالا اشاره كرد و گفت: مسير روستاهاي اتان به كلايه، گرمارود به پيچ بن و هنيز به سيالان و همچنين آبشارها و چشمه سارهاي زيادي نيز وجود دارد كه مي تواند مامن مسافران خسته از زندگي شهري باشد.
 
اماني اظهار داشت: قلعه نويزر شاه، كاروانسراي شاه عباسي و همچنين قله بلند سيالان نيز از ديگر جاذبه هاي گردشگري منطقه الموت بالا به شمار مي رود كه ديدن آنها براي هر گردشگري خالي از لطف نيست.