سقوط یوان و روپیه هند و اندونزی

سقوط یوان و روپیه هند و اندونزی


به دنبال شروع مغشوش هفته معاملاتی در طی دیروز، در روز سه شنبه ثبات در بازارهای چین دیده شد. نشانه های ثبات در بازار چین، نه فقط در داخل کشور چین بلکه برای همه سرمایه گذاران جهان اخبار خوشی است.
به گزارش تیتر برتر ؛

به دنبال شروع مغشوش هفته معاملاتی در طی دیروز، در روز سه شنبه ثبات در بازارهای چین دیده شد. نشانه های ثبات در بازار چین، نه فقط در داخل کشور چین بلکه برای همه سرمایه گذاران جهان اخبار خوشی است. به خصوص هنگامی که اهمیت چین در بازارهای جهانی در نظر بگیریم، پس از حوادث روز دوشنبه، یک دوره آشکار برای فروش در مکان های مختلف جغرافیایی به وجود آمد.

این دیدگاه نیز وجود دارد که روز گذشته با اینکه تقاضای فروش در چین بسیار شدید بود، اما در نظر داشته باشیم که احتمالا بازار به دلیل تعطیلات طولانی هفته قبل از آن، در حال تعدیل بود. بنابراین، خیلی نگران کننده نیست که با سقوط بازار سهام مواجه شویم، اما به جای آن باید همچنان به نظارت بر حرکات و ارزیابی عناصر مختلف ریسک در بازار مالی بپردازیم.

یکی از دلایل نگرانی شدید سرمایه گذاران از عرضه کلی در بازار سهام مانند آنچه دیروز تجربه کرده اند، آن است که محیط فعلی بازار بسیار غیر قابل پیش بینی است و اضطراب احتمال سقوط بازارهای مالی بالا است. یکی از مسائل اصلی امروز این است که بازارهای مالی شدیدا تحت تأثیر خطرات سیاسی قرار می گیرند. امکان پیش بینی سیاست وجود ندارد و این امر سرمایه گذاران را در دوران فعلی پوپولیسم و ​​محافظه کارانه به چالش می کشد.

عوامل ناشناخته در مناطق مختلف مانند عدم اطمینان تجاری نیز یکی از پارامترهای مهمی است که باعث شده صندوق بین المللی پول برای اولین بار در دو سال گذشته، پیش بینی رشد جهانی خود را کاهش دهد. البته این خبر دور از انتظار نبود چراکه صندوق بین المللی پول به وضوح نگرانی های خود را در مورد احتمال نزول اقتصاد جهان با تشدید تنش در بازارهای نوظهور بیان کرده بود.

با این حال، آنچه که می توانیم آماده آن شویم، افزایش این احتمال است که مشکلات بیشتری در بازار ارزهای نوظهور به وجود خواهد آمد. نه اینکه راه برگشتی نباشد، با این حال واضح است که همه آن ارزها حداقل در سه ماه گذشته در یک مسیر پر فراز و نشیب باقی مانده اند.

نگرانی های بازار فارکس ارزهای نوظهور در سراسر جهان گسترش پیدا می کند، اما اکنون می بایست در مقایسه با بازارهای نوظهوری مانند ترکیه و آفریقای جنوبی، به آنچه که در بازارهای درحال توسعه آسیا رخ می دهد، توجه بیشتری کرد.

بعد از اینکه وزیر دارایی پاکستان روز گذشته اعلام کرد که دولت پاکستان از صندوق بین المللی پول درخواست کمک مالی خواهد کرد، یکی از خطراتی که نباید نادیده گرفته شود، همان چیزی است که در پاکستان اتفاق می افتد. ارزش روپیه پاکستان به خاطر این تحول حدودا 7% کاهش یافته است و در حالی که روپیه پاکستان در طول سال 2018 به شدت تحت تأثیر فشارهای مالی قرار گرفته است، باید نگران احتمال سرایت این وضع به بازارهای دیگر باشیم مانند آنچه که چند هفته پیش در مورد پزوی آرژانتین اتفاق افتاد.

روپیه هند نیز یکی دیگر از ارزهای فضای بازارهای نوظهور است که در آتش باقی مانده است. روپیه هند در این هفته به قعر جدیدی کاهش یافته است، در حالی که روپیه اندونزی پس از رسیدن به پایین ترین قیمت 20 ساله در برابر دلار، به نقطه عطف دیگری در روند خود رسیده است. دلار سنگاپور، وان کره، رینگیت مالزی و بات تایلند تعدادی از سایر ارزهایی هستند که در طی دو روز گذشته در برابر دلار به ضعف بیشتری دست یافته اند.

احتمالا عامل اصلی حرکت بزرگ بعدی بازار فارکس ارزهای نوظهور، یوان چین است. برخی دغدغه ها در اوایل این هفته در مورد بالا رفتن یوان از سطح 6.90 در برابر دلار وجود دارد که در محدوده نزدیک به سطح اصلی روان شناسی 7 قرار دارد. اگر یوآن همچنان به ضعف خود ادامه دهد و به جای باقی ماندن زیر سطح 6.90 به سطح 7 نزدیک شود، خطر نزول بازار فارکس ارزهای نوظهور را به دنبال خواهد داشت که نتیجه تردید سرمایه گذاران برای داشتن دارایی های پرریسک خواهد بود.

از سوی دیگر، اگر مقامات و سیاست گذاران چین باز هم نظرات یک یا چند ماه پیش خود را مبنی بر وجود ثبات در ارز یوان را تائید کنند، اضطراب کاهش می یابد و یوان می تواند کمتر از 7 باشد. همچنین این احتمال به وجود می آید که میل به ریسک پذیری افزایش یابد و برخی از خوش بینی های لازم را برای رفع خطر بازارهای نوظهور در زمانی که نگرانی های جدی در مورد قدرت طولانی مدت دلار و سیاست نرخ سود ایالات متحده وجود دارد، فراهم کند.


نویسنده : جمال احمدی 

تگ‌ها:

نظرات خوانندگان
در حال بارگیری ...