تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : حدود 37 هزار نفر در كشور مبتلا به ايدز هستند/ نيمي از مبتلايان جوانان هستند
یکشنبه، 9 اردیبهشت 1397 - 02:10 کد خبر:79609
ويروس ايدز در سال 1366 به كشور ما ورود كرد و پس از گذشت سي سال تعداد مبتلايان به اين ويروس حدود ۳۶ هزار و ۵۷۱ نفر هستند كه البته اين آمار دقيقي نيست و اين نشان از اين دارد كه مسوولان مربوطه درخصوص فرهنگ سازي راه هاي پيشگيري از اين بيماري اقدامات موثر و سازنده اي انجام نداده اند.
به گزارش گروه اجتماعي تيتربرتر- از ابتداي خلقت انسان تاكنون موضوع بهداشت و سلامت افراد از اهميت بالايي برخوردار بوده است و همه افراد دوست دارند كه هميشه در سلامت كامل بسر ببرند و لحظات عمر خود را در سلامتي كامل در كنار خانواده خود سپري كنند. سلامت موضوعي است كه نياز است بيشتر به آن توجه شود چون كه اگر افراد از سلامتي نسبي برخوردار نباشند نمي توانند در جامعه به فعاليت هاي روزمره خود بپردازند و به عبارتي ديگر زندگي آنان دچار اختلال مي شود.
در عصر حاضر كه علم پزشكي از پيشرفت قابل توجه اي برخوردار است ولي برخي بيماري ها هستند كه هنوز راه درماني براي آنها كشف نشده است و سالانه هزاران نفر را در سراسر كره خاكي به كام مرگ مي كشانند. سال ها است كه بيماري "ايدز" كه يك بيماري عفوني است و سيستم ايمني افراد را دچار اختلال مي كند نحوه درمان آن براي دانشمندان عرصه پزشكي جهان به معمايي حل نشدني تبديل شده است و هنوز راه درمان قطعي اين بيماري كشف نشده است. 
در سال 1981 ميلادي (1360 شمسي) نوعي بيماري عفوني در دنيا پا به عرصه ظهور گذاشت كه به سرعت در همه نقاط جهان گسترش پيدا كرد و اميد به ريشه كني بيماري هاي واگيردار را حتي در كشورهاي پيشرفته تبديل به يأس و نااميدي كرد. اين بيماري كه به صورت يك مشكل عمده بهداشتي خود را نشان داد AIDS نام دارد و در اين بيماري دستگاه دفاعي بدن شديداً دچار اختلال مي شود.
ايدز (Acquired Immune Deficiency Syndrome) نوعي بيماري كشنده است كه در همه كشورهاي جهان، در گروه هاي سني متفاوت و نژادهاي مختلف، در هر دو جنس، مشاهده شده است. در واقع ايدز يك مشكل جهاني است و به كشور و گروه خاصي اختصاص ندارد.
 
راه هاي عمده سرايت ايدز عبارت اند از:
- تماس هاي جنسي با افراد آلوده
- تزريق خون و فراوردهاي آلوده آن، استفاده از سرنگ هاي مشترك، بخصوص در بين معتادان تزريقي و بكار بردن ابزار و وسايل آلوده
- انتقال از مادر آلوده به جنين
 
به طور كلي دو گروه سني بيشتر گرفتار ايدز مي شوند:
- بالغين در سنين 20 تا 45 سال
- شير خواران و نوزادان
مرگ و مير ناشي از ايدز در جوانان در كليه كشورهاي جهان به صورت يك مشكل خطرناك درآمده است. حدود 75 تا 90 درصد آلودگي به ويروس ايدز در گروه سني 20 تا 45 سال اتفاق مي افتد كه سن تلاش و سازندگي و فعاليت اقتصادي است، افزايش ميزان مرگ و مير ناشي از آلودگي به ويروس ايدز و ابتلا به بيماري در جوانان و شير خواران، طول عمر بسياري از كشورهاي جهان را كاهش خواهد داد.
از آنجا كه ايدز يك مشكل بهداشتي نيست، بلكه يك مشكل اجتماعي و فرهنگي است كه مسائل اقتصادي را نيز بدنبال دارد. لازم است همه سازمان هاي دولتي، غير دولتي و مردم در امر كنترل و پيشگيري از بيماري با هم همكاري و مشاركت كنند. از آنجايي كه در حال حاضر واكسني مؤثر و درماني اساسي براي اين بيماري وجود ندارد، تنها راه مبارزه با ايدز، پيشگيري از آلودگي است. گفتني است، از سال 1366 به بعد اولين مورد آلوده به ويروس ايدز در كشور شناخته شد. 
Image result for ‫ایدز‬‎
 
18 هزار جوان كشور آلوده به ويروس ايدز هستند
 
رييس اداره پيشگيري از ايدز وزارت بهداشت، گفت: تا ابتداي دي‌ماه 1396 حدود ۳۶ هزار و ۵۷۱ مورد ابتلا به ويروس اين بيماري تشخيص داده شده كه ۵۰ درصد آنان در گروه سني ۲۱ تا ۳۵ سال اتفاق افتاده است.
"پروين افسر كازروني" با اشاره به برنامه استراتژيك كنترل و پيشگيري از ايدز، افزود: اين مصوبه، مصوبه شوراي عالي سلامت است و براساس آن ۱۱ استراتژي داريم كه اولين و محوري‌ترين موضوع آن آموزش است و در همين راستا، آموزش و كسب مهارت براي جوانان و نوجوانان براي شناخت بيماري هاي آميزشي و نحوه پيشگيري و رفتار سالم و انتقال ايدز بر اساس دستورالعمل استاندارد ارائه شده است.
وي با بيان اين كه يكي از شركاي اصلي وزارت بهداشت در اين برنامه، وزارت آموزش و پرورش براي گروه دانش آموزان و نوجوانان بود كه برنامه‌هاي زيادي را پيش مي‌برند، است، گفت: همچنين براي گروه نوجوانان جمعيت هلال احمر و براي جوانان با وزارت علوم تفاهم نامه‌هاي جداگانه اي امضا شد تا آموزش‌هاي لازم در خصوص اين بيماري را ببينند و با نيروهاي مسلح نيز تفاهم نامه‌اي براي آموزش سربازان در حين خدمت امضا شده است.
 كازروني ادامه داد: يكي از برنامه‌هاي وزارت بهداشت، آموزش به نوجوانان و جواناني است كه به دليل زمينه خانوادگي، بيشتر در معرض ابتلا به اين بيماري‌ها قرار دارند يا به رفتار پُرخطر گرايش دارند و آن را انجام مي‌دهند كه در اين زمينه برنامه‌اي به نام باشگاه سلامت جوانان و نوجوانان اجرا مي‌شود كه در نظر داريم فعاليت‌هاي آن را گسترش دهيم و يكي از شركاي اصلي ما براي تعالي فرهنگي، روحانيون و رهبران مذهبي هستند و اميدواريم در سالجاري بتوانيم اجراي اين بخش از برنامه‌ها را در اولويت كار خود قرار دهيم. 
وي با بيان اين كه بيشتر موارد ابتلا به ايدز در سنين كمتر از ۱۵ سال به دليل انتقال بيماري از مادر به كودك درگير آن شده‌اند، تصريح كرد: يكي از سياست‌هاي ما در زمينه درمان افرادي كه وارد مرحله ايدز شده‌اند، آغاز درمان به محض تشخيص است. چون درمان امروز به عنوان راهكاري براي پيشگيري محسوب مي‌شود و فرد زندگي عادي‌تري خواهد داشت. علاوه بر آن با توجه به اينكه حجم ويروس در بدن بيمار كاهش پيدا مي‌كند، از انتقال به ديگران نيز جلوگيري مي‌شود.
 
اقدامات انجام شده درخصوص پيشگيري از ايدز گسترده نبوده است
 
همانطور كه گفته شد اولين فرد مبتلا به ويروس ايدز در سال 1366 در كشور شناخته شد و بعد از گذر 30 سال تعداد مبتلايان به اين ويروس كشنده از يك نفر به ۳۶ هزار و ۵۷۱ مورد افزايش پيدا كرده است و اين نشان از اين دارد كه در همه سال هاي ابتدايي ورود ويروس ايدز به كشور برنامه هاي آموزشي براي پيشگيري از ابتلا به اين بيماري انجام نشده است و در مسير فرهنگ سازي راه هاي پيشگيري از آن اقدامات موثر و سازنده اي صورت نگرفته است. طبق آمار وزارت بهداشت نيمي از مبتلايان به اين ويروس، جوانان اين مرز و بوم هستند كه منابع انساني ارزشمندي براي توسعه كشور محسوب مي شوند. البته اين آمار دقيقي نيست و مطمئنأ تعداد مبتلايان به اين ويروس در كشور خيلي بيشتر از آمار اعلام شده است. 
لازم به ذكر است، حدود يك دهه است كه مسوولان وزارت بهداشت و ديگر سازمان ها درخصوص فرهنگ سازي راه هاي پيشگيري به ايدز اقداماتي انجام داده اند كه هر چند اين اقدامات چندان گسترده و قابل توجه نبوده است و اگر در همان سال هاي ابتدايي ورود اين ويروس به كشور، اقدامات موثر و سازنده اي انجام مي شد در حال حاضر، كشور ما داراي حدود 37 هزار نفر فرد مبتلا به اين ويروس نبود. 
Image result for ‫ایدز‬‎