تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : كاربرد‌هاي بابونه براي زيبايي پوست و مو
چهارشنبه، 12 اردیبهشت 1397 - 08:33 کد خبر:79882
بيشتر محصولات زيبايي و آرايشي معمولا پُر از مواد شيميايي هستند و به همين دليل هر روزه افراد بيشتري تمايل پيدا مي‌كنند تا از محصولات گياهي براي پوست و موي خود استفاده كنند. از دوران باستان گياهان گوناگوني براي زيبايي كاربرد داشته است كه يكي از آنها بابونه است.


به گزارش تيتربرتر، بابونه به خاطر ويژگي‌هاي آرامشبخشي، ضد حساسيت، ضد باكتري و ضد التهابي كه دارد معروف است. بابونه در بسياري از محصولات آرايشي و بهداشتي به كار مي‌رود مانند مرطوب كننده‌ها و پاك كننده‌ها و همچنين محصولات تثبيت كننده‌ي رنگ مو.
انواع گوناگوني از محصولات بابونه در دسترس است كه معروف‌ترين آنها، دمنوش بابونه است. روزانه بيش از يك ميليون فنجان چاي بابونه در سراسر دنيا مصرف مي‌شود. بابونه به صورت عصاره‌ي مايع، عصاره‌ي روغني، كنستانتره و در كرِم‌ها و پمادها نيز موجود است.
 
1. درمان آكنه
 
اگر مدام در حال مبارزه با جوش‌ها و اثر به جا مانده از آنها هستيد، مي‌توانيد از چاي بابونه به صورت موضعي استفاده كنيد كه شيوه‌اي ارزانقيمت و طبيعي براي كاهش تظاهر آكنه و اثر به جا مانده از آن است.
 
بابونه يك آنتي اكسيدان قوي است كه به درمان آكنه كمك مي‌كند.
 
كاربرد روزانه: يك فنجان چاي بابونه دم كنيد، ليف تميزي را به آن آغشته كرده و كمي بچلانيد. صورت خود را با يك پاك كننده‌ي ملايم بشوييد. ليف را روي صورت خود بگذاريد و اجازه دهيد ليف 15 دقيقه در تماس با پوست بماند. ليف را برداريد و صورت خود را با آب ولرم آبكشي كنيد و با حوله‌ي نخي خشك كنيد. اين كار را روزي دو بار انجام دهيد.
 
درمان هفتگي: در يك فنجان يك قاشق غذاخوري گل بابونه بريزيد و آب داغ را به آن اضافه كنيد، بگذاريد 20 دقيقه دم بكشد. يك قاشق غذاخوري عسل، يك قاشق چايخوري آبليمو و يك عدد سفيده تخم مرغ را با آن تركيب كنيد تا ماسك درست شود. ماسك را روي صورت تميز خود گذاشته و 15 تا 20 دقيقه صبر كنيد. سپس صورت را با آب سرد بشوييد. اين كار را هفته‌اي يك بار انجام دهيد.
 
2. روشن كردن رنگ پوست
 
چاي بابونه مانند روشن كننده‌ي طبيعي پوست عمل كرده و رنگ پوست‌تان را بازتر مي‌كند و ضمنا درخشش خوشايندي به آن مي‌دهد.
 
بابونه حفره‌هاي پوست را جمع مي‌كند كه باعث مي‌شود پوست شما جوان‌تر و زيباتر به نظر برسد. دو فنجان آب جوش تهيه كنيد، دو قاشق غذاخوري بابونه خشك شده را در آن بريزيد و بگذاريد 5 تا 7 دقيقه دم بكشد. سپس آب آن را صاف كنيد و يك قاشق غذاخوري عسل و يك قاشق چايخوري آبليمو به آن اضافه كنيد. تركيب حاصل را به پوست صورت و گردن‌تان بزنيد و بگذاريد تقريبا 15 دقيقه بماند، سپس با آب كاملا بشوييد. اين كار را هر روز انجام دهيد.
 
3. مبارزه با پيري پوست
 
بابونه كه منبع عالي آنتي اكسيدان‌هاست با راديكال‌هاي آزاد در بدن كه به سلول‌هاي پوست آسيب مي‌زنند مبارزه كرده و از بروز آن جلوگيري مي‌كند.
 
بابونه مي‌تواند بازسازي بافت و سلول‌هاي پوست را تسريع كند، حفره‌هاي پوست را ببندد و پروسه‌ي پيري را كُند كند.
 
كاربرد روزانه: يك فنجان چاي بابونه درست كنيد و بگذاريد خنك شود. يك پنبه توپي را به آن آغشته كرده و به پوست‌تان بزنيد، 10 دقيقه صبر كنيد و سپس با آب سرد آبكشي كنيد. اين كار را هر روز انجام دهيد تا پوستي سالم و درخشان داشته باشيد.
 
كاربرد دوره‌اي: گهگاه مي‌توانيد از بخار چاي بابونه براي صورت خود استفاده كنيد تا حفره‌هاي پوست باز شده و آلودگي‌ها خارج شوند.
 
4. لايه برداري پوست
بافت ريزدانه‌اي چاي بابونه به عنوان لايه بردار طبيعي پوست نيز عمل مي‌كند. چاي بابونه مي‌تواند سلول‌هاي مرده‌ و خشك شده‌ي پوست را جدا كرده و آن را نرم و درخشان كند.
 
محتويات 2 يا 3 عدد چاي كيسه‌اي بابونه را در كاسه‌اي خالي كنيد، كمي شكر و روغن زيتون اضافه كرده و اسكراب درست كنيد. اين اسكراب خانگي را به آرامي به صورت خود بزنيد و با حركات دوراني ماساژ بدهيد. سپس صورت را با آب سرد آبكشي كرده و خشك كنيد. اين كار را هفته‌اي يكبار انجام دهيد.
 
5. محو كردن حلقه‌هاي تيره پاي چشم
 
طبيعت نرم كننده و آرامشبخش بابونه به روشن كردن تيرگي پاي چشم كمك مي‌كند. خاصيت ضد التهابي بابونه نيز از التهاب اطراف چشم و پف آن مي‌كاهد.
 
4 عدد چاي كيسه‌اي بابونه را به مدت 5 دقيقه در يك فنجان آب داغ دم كنيد. كيسه‌هاي چاي را خارج كرده و دو تا را داخل يخچال و دو تاي ديگر را روي كانتر آشپزخانه بگذاريد. ابتدا چاي كيسه‌اي روي كانتر را به مدت 5 دقيقه روي چشمهاي بسته خود بگذاريد و سپس چاي‌هاي كيسه‌اي داخل يخچال را به مدت 5 دقيقه روي پلك‌هاي بسته خود قرار دهيد. اين درمان را هر وقت كه بخواهيد مي‌توانيد انجام دهيد.
 
6. درمان شوره سر
 
آب كشيدن موها با چاي بابونه براي برطرف كردن شوره سر مفيد است و ضمنا خارش پوست سر را تسكين داده و درخشش زيبايي به موهاي كدر مي‌دهد.
 
2 تا 3 فنجان آب جوش درست كنيد و 4 يا 5 عدد چاي كيسه‌اي بابونه را در آن بگذاريد تا دم بكشد، بعد از اينكه كاملا خنك شد كيسه‌ها را خارج كنيد. موهاي‌تان را طبق معمول بشوييد و نرم كننده بزنيد، سپس با چاي بابونه آبكشي كنيد. بگذاريد موهاي‌تان خودشان خشك شوند.
 
7. التيام زخم و بريدگي‌هاي جزئي
 
بابونه التيام دهنده‌‌اي قوي نيز هست چون خاصيت آنتي اكسيداني و ضد ميكروبي دارد. بابونه مانند يك ضد عفوني كننده‌ي موثر عمل كرده و مي‌توان آن را براي درمان بريدگي‌هاي جزئي و زخم‌ها به كار برد.
 
ضمنا بابونه مي‌تواند التهاب و قرمزي ناحيه‌ي آسيب ديده را كاهش بدهد چون ويژگي ضد التهابي هم دارد. چند عدد چاي كيسه‌اي بابونه را در آب گرم بگذاريد و يكي را خارج كرده و روي زخم فشار دهيد. هر چند بار كه لازم بود اين كار را انجام دهيد.
 
همچنين مي‌توانيد عصاره‌ي طبيعي بابونه را بخريد و آن را مستقيما به محل آسيب بزنيد.