تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : نسخه‌هاي ضد ايراني در كاخ سفيد
جمعه، 14 اردیبهشت 1397 - 03:56 کد خبر:79989
آمريكا در مواجهه با كره شمالي از ديپلماسي حمايت مي‌كند، اما هنگامي كه مسئله به ايران مربوط مي‌شود، خبري از ديپلماسي نيست.


به گزارش تيتربرتر، با وجود اينكه دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمريكا، احتمال خروج كشورش از توافق هسته‌اي موسوم به برجام را بالا برده است، به طور همزمان براي يك نشست تاريخي با كيم جونگ اون، رهبر كره شمالي، آماده مي‌شود. اين تناقض رفتاري آمريكا در پرداختن به چالش‌هاي هسته‌اي دو كشور توجه برخي رسانه‌ها را جلب كرده است.
در همين رابطه، وبگاه بولتن دانشمندان اتمي، طي يادداشتي به دلايل تفاوت رويكرد آمريكا در قبال ايران و كره شمالي پرداخت و نوشت: "اين كاملا عجيب است كه دولت ترامپ به طور فعالانه توافق هسته‌اي با ايران را نابود مي‌كند، اما به طور همزمان در تلاشي براي مذاكره بر محدوديت‌هاي هسته‌اي، وارد گفت‌وگو‌هاي بلندپايه با كره شمالي مي‌شود".
 
دونالد ترامپ، به طور مداوم از برجام انتقاد كرده و آن را "بدترين توافق" خوانده است. زماني كه نامزد انتخابات بود، قول داد به محض ورود به كاخ سفيد، توافق را پاره كند. وقتي وارد شد، دو بار از روي اكراه پايبندي ايران را به توافق تاييد كرد. تا اينكه در اكتبر گذشته، از صدور تاييديه خودداري و ادعا كرد ايران به برجام پايبند نيست.
 
از زمان ورود ترامپ به كاخ سفيد، او مصمم شد كه بسياري از دستاورد‌هاي باراك اوباما را از بين ببرد. اگر چه نفرت شخصي ترامپ از ابتكارعمل‌هاي سياستي اوباما، بخشي از تمايل رئيس‌جمهور براي لغو برجام را توضيح مي‌دهد، اما چيز‌هاي ديگري هم در اين امر دخيل هستند.
 
به گفته اين وبگاه، آنچه واقعا سياست ترامپ در قبال ايران را هدايت مي‌كند، خصومت نهادينه‌شده و چند‌دهه‌اي در برخي از نهاد‌هاي دولت آمريكا است. در حقيقت، ايمانوئل ماكرون، رئيس‌جمهور فرانسه، عليرغم تلاش‌هايش براي متقاعد كردن ترامپ به ماندن در برجام، اظهار كرد كه ترامپ بنا به "دلايل داخلي" از توافق خارج خواهد شد.
 
بولتن دانشمندان اتمي نوشت: "ذي‌نفعان ثروتمند، مانند شلدون ادلسون (كه سخاوتمندانه به كارزار انتخاباتي ترامپ كمك مالي كرد)، گروه‌هاي همسو همچون كميته امور عمومي اسرائيل- آمريكا (آيپك) و گروه يا انديشكده روابط عمومي طرفدار اسرائيل موسوم به بنياد دفاع از دموكراسي‌ها، كه مخالف تعامل با ايران هستند، مخالفت با تعامل آمريكا با ايران بر اساس منافع ملي را علت وجودي غيررسمي‌شان كرده‌اند. ديگر چه گروهي؟ مجاهدين خلق، يك گروه اپوزيسيون خشن و فرقه‌گونه، كه تا سال ۲۰۱۲ در ليست گروه‌هاي تروريستي وزارت خارجه (آمريكا) بود، تلاش‌هاي لابي‌گرانه‌اش را افزايش داد و روابط نزديكي با چندين متحد ترامپ، از جمله جان بولتون، مشاور امنيت ملي، برقرار كرد".
 
علاوه براين، احساسات ضدايراني از دو متحد نزديك ترامپ هم ناشي مي‌شود: بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل، و محمد بن سلمان، وليعهد عربستان.
 
به گفته اين وبگاه، در رابطه آمريكا با كره شمالي، چنين موانعي وجود ندارد. هيچ گروهي مانند آيپك يا مجاهدين خلق (منافقين) وجود ندارد كه عليه كره شمالي در كاخ سفيد لابي‌گري كند. هيچ نسخه‌اي از شلدون ادلسون وجود ندارد كه در تلاش‌ها براي صلح با پيونگ‌يانگ كارشكني كند. برخلاف ايران، مسئله كره شمالي، بخش سياستي نهادينه‌شده كه به محدود كردن تعامل با پيونگ‌يانگ اختصاص دارد را تحريك نكرده است.