تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : اهل تسنن عراق هم تن به نقشه‌هاي تجزيه‌طلبي بيگانگان نمي‌دهند/انتخابات عراق دروازه ورود به دوران صلح و ثبات است
یکشنبه، 16 اردیبهشت 1397 - 04:38 کد خبر:80105
سخنگوي پارلمان عراق انتخابات آتي عراق را زمينه‌ساز وحدت همه گروه هاي قومي و مذهبي ملت عراق دانست و مبارزه يكپارچه عراقي ها با داعش را مصداقي عيني براي مخالفت با انديشه هاي تجزيه طلبانه برخي كشورهاي عربي منطقه نظير عربستان و امارات توصيف كرد.


به گزارش تيتربرتر، سليم الجبوري سخنگوي پارلمان عراق در گفت‌و‌گويي رو در رو با الطاف احمد، خبرنگار شبكه پرس تي وي، در خصوص اهميت انتخابات پارلماني عراق و چالش هايي مرتبط با آن عنوان كرد: انتخابات پارلماني عراق از اهميت بسزايي برخوردار است و مي تواند زمينه ساز شروع عصري جديد براي احياي دوباره اين كشور باشد. 
وي با اشاره به ناآرامي هاي اخير كشور سوريه و ورود نيروهاي داعش به خاك عراق عنوان كرد: ما با مشكلات زيادي دست‌وپنجه نرم كرديم كه از ميان آن ها مي توان به مبارزه با تروريسم، جنگ عليه داعش، فرآيند مذاكرات و بازگشت آوارگان داخلي به مناطق آزاد شده اشاره كرد. اما اكنون زمان آن فرا رسيده تا دوران جديدي را آغاز كنيم كه اين امر از طريق بازسازي دوباره كشور و برقراري صلح و ثبات ميسر مي شود. 
 
سخنگوي پارلمان عراق افزود: چالش هاي متعددي پيش روي ما وجود دارند كه مهمترين آن، ايجاد حس اعتماد و تقويت بين مردم و مسئولين است. بايد تلاش كنيم تا به مردم اين اطمينان را بدهيم كه انتخابات پيش رو كه به صورت الكترونيكي خواهد بود، بدون هرگونه تخطي از قوانين انتخاباتي برگزار خواهد شد و مردم نبايد كوچك‌ترين ترديدي در جنبه هاي فني و صحت برگزاري انتخابات داشته باشند. 
 
الجبوري در خصوص جنبه هاي فني انتخابات و نگراني مردم عراق از برگزاري انتخابات به صورت الكترونيكي و احتمال هك شدن نتايح انتخابات اظهار كرد: چنين نگراني هايي طبيعي است چرا كه شمارش آرا برخلاف دوره هاي قبلي، به صورت الكترونيكي انجام مي شود. اين شيوه جديد از راي گيري سبب شده تا اين باور نادرست در ذهن ها شكل بگيرد كه ممكن است هكرها به سيستم هاي انتخاباتي نفوذ كنند و نتايج مطابق با خواست مردم نباشد. از اين جهت، شمارش آرا به صورت دستي به عنوان راهكار جايگزين معرفي مي شود كه مكانيسم ها و روش هاي خاص خود را دارد. اعتقاد ما بر اين است كه كميسيون عالي مستقل انتخابات عراق مي بايست اقدامات گسترده اي را در اين زمينه انجام دهد تا اين نگراني ها رفع و اعتماد مردم به برگزاري انتخابات به صورت الكترونيكي جلب شود. در عين حال، مي بايست ثابت شود كه نتايج انتخابات، مطابق با خواست و اراده آنها خواهد بود. 
 
سليم الجبوري در خصوص چگونگي ايجاد اين اعتماد و برطرف كردن نگراني ها عنوان كرد: اين امر از طريق نظارت و مانيتورينگ بواسطه گروه هاي سياسي و يا در صورت نياز گروه هاي سازمان ملل ميسر خواهد شد. ما از هر گونه پيشنهاد از سوي مجامع بين المللي و سازمان ملل براي تقويت اعتماد ميان مردم حمايت خواهيم كرد. من شخصا با نماينده دبيركل سازمان ملل صحبت و در خصوص احتمال ورود بازرسان بين المللي به قضيه انتخابات گفت‌وگو كردم كه با موافقت اين سازمان براي مانيتورينگ انتخابات پيش رو همراه بود. 
 
وي در رابطه با ورود چهره هاي جديد به اين دور از انتخابات تصريح كرد: بسياري از جناح هاي سياسي در عراق به معرفي چهره هاي جديد براي شركت در انتخابات روي آورده اند. اما حقيقت اين است كه طبيعي است كه تقريبا نيمي از اعضاي فعلي پارلمان مجددا انتخاب و راهي پارلمان مي شوند. در اين بين، برخي از نمايندگان نيز بنا به دلايل سياسي و يا تصميم هايي كه از سوي حزب هاي سياسي آنها اتخاذ مي شود، فرصت حضور دوباره در انتخابات را نخواهند داشت. به اعتقاد من، جايگزيني تقريبا نيمي از نمايندگان با چهره هاي جديد مي تواند بسيار حائز اهميت باشد چرا كه اين افراد، نماينده افكار و گروه هايي خواهند شد كه از دل آنها برخاستند. البته ورود چهره هاي جديد، ريسك هاي خاص به خود را نيز دارد چرا كه ما اكنون در موقعيتي هستيم كه مي بايست با گروه هاي سياسي مختلف وارد مذاكره شويم و اين امر، افرادي را مي طلبد كه باسابقه بوده و به سياست و مسائل پارلماني آشنايي كامل داشته باشند.
 
او در ادامه به نظارت هايي كه در خصوص اعلام صلاحيت نامزدهاي صورت مي گيرد اشاره كرد و افزود: بر اساس قانون، صرف اعلام نامزدي يك فرد را نمي توان به منزله شركت در انتخابات به عنوان يك نامزد قلمداد كرد. اما من از كميته عدالت عراق و مراجع قضايي خواستم تا سخت‌گيري كمتري را در تاييد صلاحيت افرادي را كه براي انتخابات ثبت نام مي كنند، به خرج دهند. با اين حال، افرادي نيز وجود دارند كه مرتكب جرم شده اند و مي بايست اين موارد در تعيين صلاحيت آن ها لحاظ شود؛ از اين رو، نبايد انتظار داشت كه مجوز ورود هر فردي با هر سابقه اي براي شركت در انتخابات صادر شود.
 
وي در خصوص نگراني مردم از وعده هاي انتخاباتي نامزدها مبني بر عدم توجه به گروه ها و فرقه هاي خاص و فراموشي آن پس از پيروز شدن بيان كرد: بسياري از جناح هاي سياسي، استراتژي خود را بر مبناي توجه به منافع همه مردم و نه منافع فرقه اي و قبيله اي پايه‌ريزي كردند. زماني كه شما به ليست نامزدهاي مستقل نگاه مي كنيد، متوجه مي شويد كه نام اكثر آنها در گروه هاي مختلف سياسي مشاهده مي شود. اين امر مي تواند مايه خوشحالي باشد چرا كه ما پس از انتخابات، ديگر به ريشه قومي و يا فرقه اي منتخبين نگاه نمي كنيم. از طرفي ديگر، اتحاد ميان اين چهره ها با يكديگر آسان‌تر خواهد بود و در نتيجه، تشكيل بلوك اكثريت در پارلمان بسيار آسان‌تر خواهد بود.
 
الجبوري در خصوص نامزدي خود در انتخابات عنوان كرد: من در ليست ملي حضور دارم كه هدف تمامي اعضاي آن، احياي دوباره كشور است. ما همچنين به دنبال مبارزه با تروريسم وافراطي‌گرايي  و تمركز بر پيشرفت كشور و مردم هستيم. ما تمامي تلاش خود را براي تمركززدايي به كار خواهيم بست و استراتژي اقتصادي ما مبتني بر حفظ ثبات، مبارزه با فساد، اهميت دادن به بخش خصوص و اشتغالزايي براي جوانان خواهد بود. ليست ملي همچنين به دنبال برقراري روابط متعادل با كشورهاي منطقه و همينطور كشورهاي عربي است و از هرگونه ورود به درگيري هايي كه در منطقه و كشورهاي عربي در حال وقوع است، خودداري خواهيم كرد.
 
سخنگوي پارلمان عراق در خصوص سفرهاي خود به كشورهاي همسايه و كردستان عراق كه البته با مخالفت ها و انتقادهاي زيادي نيز همراه بود، تصريح كرد: در ابتدا بايد عنوان كنم كه سفر من به كردستان عراق و ملاقات با مقامات كردي نشان دهنده اين اعتقاد من است كه كردها، بخشي از ملت عراق هستند و از حقوق خاص خود برخوردارند. ما همچنين، از هرگونه طرح و يا پيشنهاد براي تجزيه عراق به مناطق كوچك‌تر مخالفيم و حتي بر سر اين موضوع، با احدي وارد مذاكره نخواهيم شد.
 
سفرهاي منطقه اي نيز به دليل حل و فصل بحران ها و درگيري هايي بوده كه در طي سال هاي اخير گريبان‌گير مردم عراق شد و علاوه بر مرگ بسياري از مردم اين كشور، منابع زيادي را نيز به نابودي كشاند. از اين جهت، ما نيازمند برقراري روابط قوي با كشورهاي منطقه هستيم و مي بايست بر روي منافع مشترك متمركز شويم. زماني كه ما با تروريست ها درگير شديم، اين كشورها از ما حمايت كردند و اكنون در اين مرحله نيز، انتظار داريم كه بتوانند به ما در بازسازي عراق كمك كنند و با حضور در بازارهاي عراق، اقتصاد و كسب وكارمان را رونق ببخشند. كشورهاي منطقه منافع امنيتي مشتركي با ما دارند و غيرممكن است كه يك كشور در منطقه، باثبات و در امنيت كامل باشد و كشورهاي همسايه آن درگير جنگ و ناآرامي ها باشند. 
 
وي ادامه داد: عراق از اين پس، نقش جديدي را در منطقه بازي خواهد كرد و به عنوان يكي از كشورهاي تصميم‌گيرنده در منطقه، ايفاي نقش خواهد كرد. عراق از چنين ظرفيتي برخوردار است اما اخيرا موانعي بر سر راه اين كشور قرار گرفته اند كه مانع از اين كار شدند. به اعتقاد من، عراق مي تواند در ريشه كن كردن درگيري هاي منطقه نقش تعيين كننده اي را ايفا كند. براي نمونه، ما با درخواست هاي متعددي موجه بوديم كه از ما خواسته شد تا ميان كشورهاي منطقه، ميانجيگري كرده و راه را براي برقراري ثبات و صلح هموار كنيم. اكنون عراق روابط نزديكي با كشورهاي عربي، ايران، تركيه و ديگر كشورها دارد؛ بدين معني كه صلاحيت عراق در برعهده گرفتن اين نقش استراتژيك نسبت به ديگر كشورها بيشتر است. 
 
او به نقش عربستان در عراق اشاره و خاطرنشان كرد: عربستان يكي از كشورهاي مهم همسايه عراق محسوب مي شود كه البته رابطه ميان ما و آن‌ها در طي چند سال اخير، رو به تيرگي گذارده است. اما به تازگي، اقدامات مثبت و موثري صورت پذيرفت؛ براي نمونه، شوراي همكاري مشترك ميان ما و عربستاني‌ها تشكيل شد. 
سليم الجبوري در ادامه افزود: ما همانگونه كه به دنبال برقراري روابط مثبت با عربستان هستيم، همكاري هاي سازنده با ديگر كشورهاي همسايه را نيز دنبال مي كنيم. ما از عربستان مي خواهيم كه همكاري خود را تنها به سني هاي عراق محدود نكند و با ديگر گروه ها نيز وارد همكاري شود چرا كه براي ما مورد قبول نيست كه يك گروه در عراق، با كشوري خاص وارد همكاري شود و گروهي ديگر، با كشوري ديگر ارتباط نزديك داشته باشد. 
 
الجبوري در خصوص حمايت هاي احتمالي عربستان و امارات در بازسازي استان هاي سني نشين تخريب شده و عدم تمايل آن ها به بازسازي ديگر استان ها خاطرنشان كرد: به نظر من، طرح ها و افكاري از اين دست ديگر جايي در ميان مردم عراق ندارند. در طي سال هاي اخير، صحبت هايي در خصوص تجزيه عراق مطرح شد و جالب اينجاست كه سني هاي عراق، بيشتر از ساير گروه ها با اين اقدام مخالف بودند. مبارزه با داعش، درس بزرگي را به ما داد و آن، اتحاد و همدلي تمام كشور بود. همه ما به ياد داريم نبردي كه منجر به آزادسازي نينوا و انبار شد، با فداكاري هاي تمامي مردم عراق از گوشه و كنار كشور به دست آمد. اين مسئله يك پيام بزرگ و واضح را براي ما داشت كه همان حفظ يكپارچگي و اتحاد بود. برخي از كشورها قصد دارند تا از شرايط موجود نهايت استفاده را ببرند كه قطعا به اهداف خود نخواهند رسيد.
 
وي در خصوص راي گيري از آوارگان داخلي كه هم اكنون در اردوگاه ها به سر مي برند عنوان كرد: ما از كميته عالي مستقل انتخابات درخواست كرديم تا ايستگاه هاي راي گيري را در نزديكي محل اسكان اين افراد مستقر كنند. در واقع، تمامي مردم كشور عراق چه آنهايي كه در داخل هستند و چه آنهايي كه در خارج از عراق هستند، مي توانند راي خود را ثبت كنند. اما مشكل اينجاست كه ما نمي دانيم كه آيا آوارگان داخلي، تمايلي به راي دادن دارند يا خير؟ ممكن است آن ها به دليل شرايط سختي كه با آن دسته و پنجه نرم مي كنند، تمايلي براي راي دادن نداشته باشند. اما من شديدا بر اين عقيده ام كه تمامي اين افراد مي بايست در انتخابات شركت كنند تا به نوبه خود، گامي را در جهت از بين بردن شرايطي كه منجر به آوارگي آن ها شده است، بردارند. 
 
وي در پاسخ به سوالي در خصوص نقش تعيين كننده اهل تسنن عراق در انتخابات پيش رو عنوان كرد: از ميان 55 درصد عراقي واجد شرايط براي راي دادن، 60 درصد از آنها سني هستند كه نشان دهنده نقش پررنگ آنان در انتخابات پارلماني است. تاكنون گروه هاي مختلفي از سني ها براي شركت در انتخابات اعلام آمادگي كرده اند و هنوز هيچ يك از اين گروه ها، بيانيه اي را براي تحريم انتخابات صادر نكرده اند. چرا كه اكنون براي همه روشن شده است كه چنين اقداماتي راه به جايي نخواهد برد و تنها را براي پيشرفت و بازسازي عراق، مشاركت و همكاري با ديگر گروه ها است. 
 
وي در رابطه با نخست وزير بعدي عراق و ويژگي هاي مورد انتظار در وي عنوان كرد: مهمترين مسئله براي نخست وزير بعدي مي بايست، استقلال عراق باشد و در عين حال بايد بتواند با ديگر كشورهاي منطقه نيز وارد همكاري شده و رابطه نزديك و دوستانه اي با آن ها داشته باشد. اگر ما بتوانيم چنين شخصي را پيدا كنيم، قطعا ارتباط بهتري با وي برقرار و از او حمايت خواهيم كرد.
 
لحظه به لحظه با «انتخابات لبنان» در شبكه پرس تي وي
 
اتاق خبر شبكه پرس تي وي، انتخابات لبنان را از آغاز برگزاري تا اعلام نتايج به طور كامل تحت پوشش تصويري و خبري قرار مي دهد.
 
وحيد تهامي مدير اتاق خبر اين شبكه با اعلام اين مطلب گفت: در اين راستا 12 ارتباط زنده تصويري با لبنان پيرامون برگزاري اين انتخابات و مشاركت مردم خواهيم داشت كه از ساعت 8 صبح امروز 16 ارديبهشت ماه شروع مي شود و هر ساعت يك گزارش به صورت زنده روي آنتن شبكه مي رود. 
 
وي در مورد اهميت اين رويداد در منطقه افزود: اين انتخابات بعد از يك دهه بحث درباره قوانين و نحوه برگزاري در لبنان برگزار مي شود و از اين جهت داراي اهيمت خاصي در منطقه است.
 
تهامي در مورد ساير برنامه هاي توليدي شبكه پرس تي وي پيرامون برگزاري انتخابات لبنان نيز اظهار كرد: از زماني كه كانديداهاي اين دوره از انتخابات مشخص شدند در گزارش هاي خبري متعدد به معرفي كانديداها و احزاب شركت كننده در اين انتخابات پرداختيم. همچنين 2 ويژه برنامه يك ساعته با عنوان «ويژه برنامه انتخابات لبنان» طي روزهاي 13 و 14 ارديبهشت روي آنتن رفت كه 30 دقيقه اول آن به گفت و گوي كارشناسي در استوديوي بيروت و 30 دقيقه دوم به تحليل كارشناسان بين المللي در استوديوي تهران اختصاص داشت.
 
مدير اتاق خبر شبكه پرس تي وي در پايان گفت: ويژه برنامه هاي انتخابات عراق كه در آينده نزديك برگزار خواهد شد نيز در دست تهيه است كه در قالب دو برنامه يك ساعته پيش از برگزاري انتخابات و ويژه برنامه روز برگزاري انتخابات تهيه و پخش مي شود.