تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : موميايي رضا خان چه شد؟
یکشنبه، 16 اردیبهشت 1397 - 07:27 کد خبر:80147
بيش از ۱۰ روز پيش به دنبال اجرايي كردن طرح توسعه شبستان غربي حرم عبدالعظيم (ع) شهرري، لودر در حال كار به جنازه‌اي برخورد مي‌كند كه برخي افراد آن را موميايي اعلام مي‌كنند و به دليل پيدا شدنش در مكان سابق مقبره بنيانگذار پهلوي آن را به اين شخصيت نسبت مي‌دهند. اما از سوي ديگر، متوليان حرم، آن را يك جسد معمولي مي‌دانند كه حتي چهره‌اش قابل تشخيص نبوده، بنابراين آن را در نقطه‌اي ديگر از شبستان دفن مي كنند.


به گزارش تيتربرتر، در ميان انكار متوليان حرم عبدالعظيم (ع) و سندهايي كه برخي از رسانه‌ها براي اثبات اين فرضيه داشته‌اند و البته تاييد زودهنگام حسن خليل آبادي - رييس كميته ميراث فرهنگي شوراي شهر تهران - مبني بر موميايي بودن جسد كشف شده و احتمال تعلق آن به رضا شاه پهلوي و حتي گمانه‌زني‌هايي درباره انتقال موميايي به نقطه‌اي ديگر يا دفنش در يك مكان ديگر، مهمترين نكته حايز اهميت، سكوت متوليان ميراث فرهنگي بود كه بالاخره توسط علي اصغر مونسان، معاون رييس جمهور و رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري شكسته شد.
وي در پاسخ درباره علت اين سكوت اظهار مي‌كند: «حوزه ميراث فرهنگي به‌نوعي حوزه كارشناسي است. از ما بايد خواسته شود تا در اين زمينه وارد شويم. ما آمادگي كار كارشناسي را داريم. اكنون نيز در حال پيگيري هستيم كه ببينيم موضوع چه بوده است.»
 
او در پاسخ به اين پرسش كه اكنون وضعيت اين موميايي چه شده است؟ مي‌گويد: «به‌نظرم بايد از بخش‌هايي كه الان به آن‌ها مربوط مي‌شود و در اختيار آن‌هاست، بيشتر اين پرسش را بپرسيد.»
 
وي سپس در پاسخ به اين كه، «بر اين اساس اين قضيه به ميراث فرهنگي مربوط نمي‌شود؟» ادامه مي‌دهد: «ما در حال پيگيري هستيم كه ببينيم موضوع چه بوده است. اما خودمان هنوز نديده‌ايم كه بتوانيم كارشناسي كنيم.»
 
در حالي مونسان اين نكته را تاكيد مي‌كند كه در تازه‌ترين اظهار نظرها، دلاور بزرگ‌نيا - مديركل ميراث فرهنگي استان تهران - اعلام كرده است «اين مسئله در حيطه‌ي ميراث فرهنگي نيست، و "اداره‌ي فرهنگ و ارشاد اسلامي" قرار شده تصميم نهايي را درباره‌ي اين موميايي اعلام كند».
 
البته پيش از اين نيز هر كدام از مسئولان ميراث‌فرهنگي در پاسخ به پرسش‌هاي رسانه‌ها براي هر گونه اظهار نظري اعلام مي‌كردند كه «اين مساله به مدير كل ميراث فرهنگي استان تهران مربوط مي‌شود و او بايد در اين زمينه پاسخ دهد».
 
از سوي ديگر، هدايت‌الله جمالي‌پور - فرماندار شهر ري - با اشاره به اينكه موضوعات مهم‌تري هست كه خبرنگار مي‌تواند به آن‌ها بپردازد، افزوده بود «مرده‌اي بوده كه پيدا شد و حالا هم دفن شده ديگر. الان يك ماه است كه از اين مسئله گذشته. اين موضوع را بايد از طريق توليت حرم پيگيري كنيد.»
 
وي در پاسخ به اين پرسش كه اين موميايي در حال حاضر كجاست هم اعلام كرده بود: «تا آنجايي كه من اطلاع دارم آن را در جاي مناسبي دفن كرده‌اند. اما جاي آن را نمي‌دانم. ما كه وقت نداريم مرده‌اي كه حالا پيدا شده را آنقدر پيگيري كنيم. اين همه هر روز در كشور مي‌ميرند. ضرورتي ندارد كه من جست‌وجو كنم كه قبر هر كدام كجاست. اين جسد هم مثل مردگان ديگر است و هيچ فرقي نمي‌كند.»
 
 
 
منبع: ايسنا