تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : پيامدهاي خروج ترامپ از برجام
دوشنبه، 17 اردیبهشت 1397 - 05:17 کد خبر:80205
اولين پيامد مربوط به كشورهاي اروپايي است، زيرا برجام را به عنوان دستاوردي به نام خود زده‌اند و توافق هسته‌اي به نوعي استقلال اتحاديه اروپا به خصوص سياست خارجي سه كشور فرانسه، انگليس و آلمان را در معرض آزمايش قرار داده است.


به گزارش تيتربرتر، با خروج احتمالي ترامپ از تواق برجام، بار حفظ اين توافق بر دوش اروپايي‌ها خواهد بود، چرا كه  سود ناشي از اين توافق به جيب شركت‌هاي اروپايي رفته‌ است  و اين شركت‌ها از منافع اقتصادي جذابي در قبال برجام مستفيض شده‌اند. به همين دليل قاره سبزنشينان  دست و پا مي‌زنند اين توافق با مكمل و الحاقيه‌اي باقي بماند تا از سود اقتصادي آن محروم نشوند و هويت به نسبت مستقل سياست خارجي‌شان لطمه نبيند. از آنجايي كه  امروزه در دنيا، فرمان سياست خارجي دولت‌ها را شركت‌هاي چند مليتي و بزرگ اقتصادي هدايت مي‌كنند و  جهت گيري اقتصادي براي كشورهاي توسعه يافته در حوزه سياست خارجي اهميت به سزايي دارد اين اروپاست كه بايد انتخاب كند بازار غرب آسيا را در مقابل جنگ اقتصادي ترامپ از آن خود كند يا خير؟

دومين پيامد مربوط به چين و روسيه است، دو كشوري كه سطحي نگري است اگر نقششان در انعطاف پيونگ يانگ در برابر آمريكا ناديده گرفته شود. پكن و مسكو هر دو تمايل دارند برجام حفظ شود. دو رقيبي كه مترصد فرصت هستند تا جاي خالي آمريكا را در عرصه و مسائل مختلف جهاني پر كنند و كم كم دست و پاي آمريكا را از مناسبات جهاني كوتاه كنند در واقع اين بخش به رقابت قدرت محور سه كشور باز مي‌گردد. اينكه كي،كجا و چگونه شرق آسيا به غرب آسيا پيوند خواهد خورد را بايد منتظر بود و ديد. 
سناريوهاي پس از برجامي ايران 
 
اما پيامد سوم مربوط به سناريوهايي است كه ايران روي ميز دارد. با وجود تمام اين تفاسير شايد پرهزينه‌ترين پيامد مربوط به سناريوهاي ايران باشد كه مي‌توان به اين موارد اشاره كرد:
 
1- يكي از محتمل‌ترين گزينه‌هاي ايران پس از نابودي برجام، خروج از معاهده منع گسترش سلاح‌هاي هسته‌اي موسوم "NPT" است. اين موضوع پيام مهمي را در بر دارد. خروج ايران از اين توافق يعني تهران در راه حفظ امنيت ملي خود گام‌هاي مستحكم‌تري برمي‌دارد. در بندهاي اين معاهده آمده است كه هر گاه كشوري نسبت به امنيت ملي خود احساس خطر كند مي‌تواند از آن خارج شود بنابراين ايران با توسل به همين بند مي‌تواند از اين توافق خارج شود.
 
ايران پس از خروج از NPT مي‌تواند غني سازي 20 درصدي اورانيوم را دوباره آغاز كند و برد موشك‌هاي خود را نيز تا در حد نيازش افزايش دهد.
 
2- در حوزه مسائل منطقه‌اي نيز بايد گفت خروج آمريكا از برجام، بسياري از معادلات را تحت تاثير قرار خواهد داد. دوستان منطقه‌اي واشنگتن اولين كساني هستند كه از خروج ايالات متحده از برجام متضرر خواهند شد. در اين باره خبرگزاري رويترز، در گزارشي نوشت: ايران با امضاي توافق هسته‌اي متعهد شد تا برنامه هسته‌اي خود را محدود كند. در صورت خروج آمريكا از برجام اين توافق احتمالا لغو خواهد شد، در اين صورت ايران مي‎‌تواند منافع واشنگتن در منطقه را تهديد كند.
 
همچنين در اين گزارش آمده است: در سال 2014 زماني كه نيروهاي گروه تروريستي داعش بخش‌هاي قابل توجهي از خاك عراق را به تصرف خود در آوردند ايران با حمايت همه جانبه از بغداد توسط نيروهاي داوطلب شيعه توانست داعش را به عقب براند. در صورت لغو اين توافق ايران مي‌تواند از اين نيروهايي كه خواستار خروج آمريكا از خاك كشورشان هستند براي انجام اقدامات تهديدآميز عليه نيروهاي آمريكايي استفاده كند، ايران مي‎تواند اين اقدامات را از طريق اين نيروها انجام دهد و در عين حال انجام آنها را تكذيب كند. همچنين ايران و نيروهاي تحت امر اين كشور مي‌توانند مشكلاتي اساسي براي 2 هزار نيروي آمريكايي مستقر در شمال و شرق سوريه براي حمايت از مبارزان كرد ايجاد كنند. بنابراين مقايسه اين موارد بر عهده كساني است كه وعده خروج را براي ترامپ مهيا كردند.
 
3- بازي با كارت روسيه و چين يكي ديگر از مواردي است كه بايد به آن اشاره كرد. همان طور كه در پيامد دوم به آن اشاره شد قدرت، محور اصلي رقابت بين چين، روسيه و آمريكا را تشكيل مي‌دهد. در اين ميان ايران مي‌تواند نقش موثري را در معادله قدرت بين سه كشور داشته باشد. با توجه به رشد اقتصادي كه پكن طي مي‌كند و نياز به انرژي يكي از مهمترين راهبردهاي سياست خارجي اين كشور را تشكيل مي‌دهد، ايران با داشتن منابع عظيمي از انرژي‌هاي فسيلي مي‌تواند به يك قطب انرژي در شرق آسيا تبديل شود و چين نيز چندان نسبت به حضور در ژئوپلتيك غرب آسيا براي گذار قدرت بي تمايل نيست، همچنين روسيه نيز به دنبال ايفاي نقش امنيتي در منطقه است و با توجه به نقش مهم و قابل اهميتي كه ايران دارد، تهران مي‌تواند به يك مقصد مهم براي سياست خارجي روسيه تبديل شود تا واشنگتن  را در مرزهاي مشخص شده‌اش در بازي قدرت محدود و محصور كند. 
 
البته مواردي ديگري را نيز مي‌توان به سناريوهاي بالا اضافه كرد اما اين سه گزينه مي‌تواند نقش مهمي را در اولويت‌هاي سناريوهاي پس از برجامي ايران داشته باشد. تحريم گزينه جديدي نيست كه ايران از شنيدن آن هراس داشته باشد چرا كه چهل سال است طعم تحريم‌هاي گوناگون را در حوزه‌هاي مختلف از جانب غربي‌ها چشيده‌ايم. 
 
اقتصاد ايران چندان وابستگي به جريان اقتصاد جهاني ندارد جز در يك مورد كه وابسته به فروش نفت است، بنابراين تحريم براي كشوري كه در اقتصاد بين الملل جذب و غرق شده كابوس است. نفت كالايي استراتژيك است كه در هر شرايطي مشتري خود را دارد و در اين ميان تفاوت دوره پس از برجام با پيش از برجام در اين است كه ديگر اجماع جهاني عليه ايران شكسته‌ است پس نبايد نگران تحريم‌ها بود.