تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : تحقق ۹۵ درصد اشتغال در بنگاه‌هاي كوچك
جمعه، 21 اردیبهشت 1397 - 02:52 کد خبر:80452
يك كارشناس حوزه كار مي‌گويد، بسياري از شهرك‌هاي صنعتي با ۳۰ درصد ظرفيت خود كار مي‌كنند و اغلب آن‌ها به مكاني براي انبار و دپوي كالا تبديل شده‌اند.


به گزارش تيتربرتر، علي اكبر سيارمه اظهار كرد: عليرغم آنكه شهرك‌هاي صنعتي از ظرفيت بالاي اشتغال برخوردارند ولي طي سال‌هاي گذشته كمترين توجه به آن‌ها را داشتيم، در حالي كه با به‌كارگيري نيروهاي كار در اين مجتمع‌ها مي‌توانستيم از ظرفيت‌شان به شكل مطلوب‌تري استفاده كنيم.
وي افزود: امروز بسياري از اين شهرك‌ها راكد و بلااستفاده باقي مانده يا با كمتر از ۳۰ درصد توان و ظرفيت خود كار مي‌كنند و اغلب به انبار دپوي كالا تبديل شده‌اند.
 
اين كارشناس حوزه كار با بيان اينكه ۹۵ درصد اشتغال در بنگاه‌هاي كوچك و زودبازده تحقق مي‌يابد،‌ اظهار كرد: ايجاد بنگاه‌هاي كوچك و زودبازده در دنيا به جهت سودآوري و مقرون به صرفه بودن  روز به روز در حال گسترش است و ما نيز براي دستيابي به اشتغال پايدار و گسترده بايد به سمت ايجاد بنگاه‌هاي كوچك و متوسط و زودبازده برويم.
 
سيارمه ادامه داد: كارگاه‌هاي كوچك صنعتي و مشاغل آزاد در ايران سابقه دراز دارند. بسياري از پوشاك و البسه و كفش و ابزار و لوازم مورد نياز مردم و مصرف خانه‌ها در همين كارگاه‌هاي كوچك تهيه و توليد و ساخته مي‌شد. زماني كفش‌هاي دست دوز ايراني با كفش‌هاي ايتاليايي برابري مي‌كرد ولي امروز جاي آن‌ها را اجناس و كالاهاي عمدتا بي‌كيفيت خارجي و وارداتي گرفته است.
 
وي تغيير الگوي مصرف در جامعه را موجب ايجاد اشتغال دانست و گفت: امروز نگاه مردم به مصرفي برخي لوازم و كالاها تغيير كرده است و به خريد و مصرف ظروف مسي تمايل پيدا كرده‌اند. طبعا افزايش تقاضا براي اين كالاها و صنايع موجب احياي كارگاه‌هاي كوچك صنعتي و مشاغل قديمي شده و اشتغال در اين بخش را رونق مي‌دهد.
 
بنگاه‌هاي كوچك و زودبازده اقتصادي در ايجاد اشتغال دائم و پايدار موثر بوده و موجب افزايش توليد ناخالص داخلي، رونق اشتغال و توليد و كاهش بيكاري مي‌شوند. راه اندازي بنگاه‌هاي كوچك و متوسط هزينه زيادي نمي‌خواهد و به دليل قدرت رقابت‌پذيري بالا، قيمت تمام شده محصول توليدي در اين واحدها پايين است. اهميت نقش بنگاه‌هاي كوچك و متوسط در حل ركود و بيكاري و رشد اقتصادي تا آنجاست كه بسياري از كشورهاي جهان در سياستگذاري‌هاي كلان اقتصاد خود جايگاه ويژه‌اي براي اين بنگاه‌ها در نظر گرفته‌اند.
 
 
 
منبع: ايسنا