تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : از بين رفتن امنيت شغلي كارگران با حضور اتباع بيگانه
شنبه، 22 اردیبهشت 1397 - 04:31 کد خبر:80529
به اعتقاد نايب رييس كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارگران، بالا بودن آمار مهاجرين و اتباع بيگانه در ايران يكي از مهمترين عوامل از بين رفتن امنيت شغلي كارگران در كشور است.


به گزارش تيتربرتر، ابوالفضل فتح الهي اظهار كرد: طبق آمارهاي رسمي تا بهمن ماه سال گذشته حدود چهار ميليون و ۷۰۰ هزار پناهنده و مهاجر در كشور حضور داشتندكه بيش از ۷۵ درصدشان در جامعه ايران در حال فعاليت هستند و از اين تعداد ۷۰۰ هزار نفر در روستاها مشغول كارند.
وي ادامه داد: آنها در گذشته شغل‌هايي مثل چاه كني و كارهاي ساختماني را اشغال مي‌كردند كه كارگر ايراني رغبتي به حضور درآنها و گرفتن اين شغل‌ها نداشت، ولي امروز كارهاي درجه يك و دو مرتبه بالاتر را اشغال مي‌كنند. متاسفانه به دليل ضعف نظارت و برخي سياستهاي غلط شغل‌هايي را كه كارگر ايراني قادر به انجام آن است در اختيار مهاجرين و اتباع بيگانه گذاشته‌ايم.
 
نايب رئيس كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارگران با اشاره به مقاوله‌نامه‌هاي سازمان جهاني كار در خصوص اتباع بيگانه، گفت: يكي از مواردي كه همواره مورد اعتراض جامعه كارگري بود اين است كه در كنار معاهده هايي كه با سازمانهاي بين المللي در خصوص اشتغال اتباع بيگانه و خارجي داريم بايد روي سياستهاي بين المللي خود هم تجديدنظر كنيم.
 
به گفته فتح الهي در حال حاضر به دليل اتخاذ برخي سياستهاي داخلي در صدور مجوز و به كارگيري اتباع خارجي، شرايط كار براي كارگران ايراني بد و دشوار شده و اين امر تعادل عرضه و تقاضا در بازار كار را به هم زده است.
 
وي در عين حال آموزش نيروي كار را در توسعه و بهره وري كارگاه و ارتقاي كيفيت توليد موثر خواند و گفت: در بحث آموزش كارگران مي‌توان از ظرفيت تشكل‌هاي كارگري استفاده كرد. عرضه آموزشهايي كه كارگران بايد در محيط كار و به ويژه در بخشهاي توليد و صنعت و معدن ببينند حايز اهميت است. وظيفه مهارت آموزي در كشور با سازمان آموزش فني و حرفه‌اي است، ولي اين سازمان به تنهايي قادر به آموزش همه كارگران و نيروهاي انساني نيست و بايد ابزارهاي سخت افزاري و نرم افزاري لازم در اختيارش گذاشته شود.
 
به گفته نايب رئيس كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارگران اگر بخشي از آموزشها به بخش خصوصي واگذار شود هم در آموزش بهتر نيروهاي كار و تربيت نيروهاي ماهر و خلاق موثر است و هم به توليد كالاي با كيفيت و حفظ امنيت شغلي كارگر كمك مي‌كند.
 
در حالي كه سازمان آموزش فني و حرفه‌اي متولي تربيت نيروهاي ماهر براي ورود به بازار كار كشور به شمار مي‌رود بررسي اعتبارات سازمان آموزش فني و حرفه‌اي در لايحه بودجه سال ۱۳۹۷ بيانگر آن است كه سهم اين سازمان از كل بودجه آموزشي كشور تنها ۱.۳ درصد است.
 
يكي از چالش‌هاي مهم سازمان آموزش فني و حرفه‌اي با داشتن ۷۰۰ آموزشگاه دولتي و ۱۲ هزار آموزشگاه آزاد استفاده از تجهيزات فرسوده و از رده خارج شده است كه كيفيت ارائه آموزش‌هاي مهارتي متناسب با نياز روز مهارت آموزان را كاهش داده است.
 
 
 
منبع: ايسنا