تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : موافقت بانك مركزي با اولويت ارزي گردشگري
یکشنبه، 23 اردیبهشت 1397 - 02:48 کد خبر:80578
بانك مركزي درحالي ۳۳ اولويت ارزي را تعيين كرده كه گردشگري را با وجود تعاملات ارزي در بازار جهاني، از اين فهرست جا انداخته است. اينك پس از رايزني‌هاي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري با اين بانك، پذيرفته شد گردشگري نيز در اولويت ارزي قرار گيرد.


به گزارش تيتربرتر،  بانك مركزي در جريان يكسان‌سازي نرخ ارز كه ارزش دلار را ۴۲۰۰ تومان تعيين كرد، ۱۱ اطلاعيه براي مشخص شدن جزييات بيشتر نحوه توزيع ارز براي گروه‌هاي مختلف صادر كرد كه در يكي از اين مصوبات ۳۳ اولويت تخصيص ارز تعيين شد كه به جز ارز مسافرتي و فروش ارز به شركت‌هاي منتخب براي اعزام زائران به عمره مفرده و عتبات عاليات (عراق) به ديگر موضوعات گردشگري و نحوه تامين ارز اين بخش اشاره‌اي نشده است.
همچنين تعيين محدوديت براي جابه جايي مبلغ ارز كه ۱۰ هزار يورو تعيين شده با توجه به تحريم بانك‌ها و ممنوعيت فعاليت صرافي‌ها، دردسرهاي تازه‌اي را براي بدنه گردشگري كه مجبور است به شيوه‌اي كاملا سنتي ارز را نقدي جابه جا كنند، بوجود آورده است.
 
اين تصميم‌ها، اعتراض‌هايي را از سوي بخش خصوصي گردشگري به دنبال داشت كه در همين راستا نامه‌هايي هم خطاب به رييس بانك مركزي و سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري نوشته شد.
 
رييس هيات مديره انجمن صنفي دفاتر خدمات مسافرتي در اعتراض به ناديده گرفتن بخش گردشگري از اولويت‌هاي ارزي گفته بود: آقايان آمار مي‌دهند سال گذشته ۹ ميليون مسافر از كشور خارج شده است كه چهار و نيم ميليون نفر آن‌ها سفر زيارتي داشته‌اند، در همين مصوبه بانك مركزي يك اولويت را به «فروش ارز به شركت‌هاي منتخب براي اعزام زائران به عمره مفرده و عتبات عاليات (عراق) » داده‌اند، چطور شده كه براي كمتر از نصف جمعيت مسافران خروجي اولويت تخصيص ارز درنظر گرفته‌اند، اما نيم ديگر اين جمعيت را ناديده گرفته‌اند؟ چطور ممكن است شركت‌هاي اعزام كننده زائر به عراق به ارز نياز داشته باشند، اما آژانس‌هاي گردشگري كه براي مسافران و يا حتي همين آقايان كه سفر خارجي مي‌روند، بليت و هتل رزرو مي‌كنند، به ارز نياز نداشته باشند!؟
 
پس از اين واكنش‌ها علي‌اصغر مونسان از دستور معاون اول رييس جمهور براي حل مشكلات ارزي گردشگري خبر داد و گفت كه با دستور دكتر جهانگيري به رييس كل بانك مركزي، قرار شد در جلسه‌اي با حضور معاون گردشگري اين سازمان و معاون بانك مركزي اين موضوع به‌طور ويژه بررسي شود.
 
حالا پس از گذشت حدود دو هفته از رايزني‌هاي معاونان بانك مركزي و سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، حرمت‌الله رفيعي ـ رييس انجمن صنفي دفاتر خدمات مسافرتي ـ كه در جريان اين مذاكرات قرار دارد از موافقت بانك مركزي با اولويت ارزي گردشگري خبر داد و گفت: بنا بر اعلام شفاهي آقاي عراقچي ـ معاون ارزي بانك مركزي ـ مشكلي در پرداخت ارز از طريق حواله به دفاتر خدمات مسافرتي كه معاملات ارزي انجام مي‌دهند وجود ندارد، حتي رديف اعتباري به اين منظور مشخص شده، اما لازم است اين دفاتر مانند ساير اصناف و بخش‌هايي كه در اولويت پرداخت ارز قرار گرفته‌اند از متولي خود، يعني سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري نامه تاييديه داشته باشند.
 
وي افزود: البته اين موضوع هنوز بخشنامه نشده، اما براساس آنچه تا كنون اعلام شده بانك مركزي، مشكلات ارزي گردشگري را پذيرفته و در اين زمينه با سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري موافقت‌هايي شده است.
 
رفيعي گفت: درنظر نگرفتن بخش گردشگري در اولويت‌هاي ارزي در اين مدت نه تنها خسارت‌هايي را به برخي دفاتر خدمات مسافرتي وارد كرد و بعضي را در آستانه بيكاري و تعطيلي قرار داد كه تعهدات برخي ديگر را نسبت به مسافرانشان زير سوال برد. سفر خارجي شايد براي تصميم‌گيران اهميت و اولويت نداشته باشد، اما اگر آژانسي نتواند امكانات مورد نياز مسافر ايراني را در خارج از كشور تامين كند و مثلا مسافري هتل يا پرواز مناسبت نداشته باشد، چه بايد كرد!؟ چه كسي مي‌خواهد جواب آن مسافر را در يك كشور ديگر بدهد. لازم است سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و بانك مركزي از گردشگري حمايت كنند تا از اين بحران نيز خارج شويم.
 
 
 
منبع: ايسنا