تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : نگاه ديگر به تحريم نفت و پتروشيمي از منظر اقتصاد
دوشنبه، 24 اردیبهشت 1397 - 02:00 کد خبر:80637
يكي از نام آشناترين و پركاربردترين واژه ها و ابزارهاي سياسي در عرصه مناسبات ايران و غرب به ويژه در سه دهه اخير واژه تحريم است كه قدمت بكارگيري اين واژه سياسي به عنوان ابزار ضد ايراني به ماههاي آغازين پيروزي انقلاب اسلامي برمي گردد و در واقع اقدامات آمريكا و غرب عليه جمهوري اسلامي ايران گستره چشمگيري همچون تهديد و تطميع كه اقتصادي ايران را همچنان در بر مي گيرد.


به گزارش خبرنگار اقتصادي تيتربرتر، تاريخ گواهي مي دهد اول خرداد ۱۳۵۹ اولين باري است كه دولت آمريكا بر ضد حكومت نوپا و انقلابي ايران به طور رسمي مجموعه اقدامات تنبيهي و به زبان ساده تر تحريم هاي اقتصادي را اعمال كرد تحريم هاي ضد ايراني از آن تاريخ تاكنون چندين بار درگير فراز و فرود و گسترش دامنه اجرايي شد .
با اين حال اين سوال وجود دارد  كه آمريكا با لغو برجام  عليه ايران آيا مي تواند  اتحاديه اروپا را در اين مسير با خود همراه كند و در آن صورت مي‌توان نگران آينده صادرات نفت و پتروشيمي ايران بود . 
 
چالش پيش روي صادرات نفت ايران وجود دارد در شرايطي كه ريسك خريد نفت در ايران افزايش يافته، آمريكا به مدد افزايش توليد نفت شيل و كاهش تقاضاي داخلي نفت بيشتر و ارزان‌تري براي صادرات در اختيار دارد؛ از اين رو در صورت تحريم‌هاي بين‌المللي، نفت آمريكا به راحتي مي‌تواند جايگزين نفت ايران شود.
 
گر چه مسوولان نفتي كشورمان در هفته اخير بارها اعلام كرده‌اند، اظهارات ترامپ تاكنون تاثيري بر صادرات نفت ايران يا بازار نفت نداشته است .
 
و هرگونه تحريم‌ احتمالي عليه ايران ممكن است ماه‌ها زمان ببرد، چراكه آمريكا براي وضع كردن تحريم‌هاي موثر عليه ايران نيازمند اجماع جامعه جهاني است واين در حالي است كه جامعه جهاني در حال حاضر از جمله كشورهاي اروپايي به شدت به برقرار ماندن برجام اصرار دارند و  با اين حال اين موجب نشده كه عدم تاييد پايبندي ايران به برجام از سوي دونالد ترامپ باعث نگراني خريداران نفت ايران نشود .
 
يكي از دلايل كاهش صادرات نفت ايران در تحريم‌هاي پيش از برجام، محدوديت نفتكش‌ها براي حمل و نقل نفت ايران بود و  به اين شكل كه برخي از نفتكش‌ها به دليل مبادلاتي كه با كشورهاي غربي داشتند حاضر به حمل نفت ايران نمي‌شدند. 
 
اين در حالي است كه برخي فعالان بخش حمل و نقل دريايي درحال حاضر اعلام مي‌كنند كه به دنبال تحريم‌هاي غرب انتظار ندارند كه تغيير يا مشكلي براي جابه‌جايي نفت ايران ايجاد شود، چراكه ايران در حال حاضر بزرگ‌ترين ناوگان حمل و نقل دريايي دنيا را در اختيار دارد.
 
مهم‌ترين عامل كاهش بيش از يك ميليون بشكه‌اي صادرات نفت ايران در تحريم‌هاي قبلي، تهديد خريداران نفت ايران بود و  از اين‌رو پالايشگاه‌هاي اروپايي به سرعت واردات نفت از ايران را متوقف كرده و كشورهاي آسيايي نيز مجبور به محدود كردن خريد نفت خود شدند.
 
حال نيز اين نگراني وجود دارد كه آمريكا شركت‌هاي خريدار نفت ايران را تهديد كند كه از بازار سرمايه اين كشور محروم خواهند شد و اين مي‌تواند صادرات نفت ايران را محدود كند.
 
و اولين تحريم صادرات محصولات پتروشيمي مربوط به تحريم شوراي امنيت سازمان ملل بود كه طي قطع‌نامه ۱۹۲۹  در تاريخ ۱۹ خرداد ماه سال ۸۹ صورت گرفت و پس از آن به ترتيب در ۳۰ آبان ماه سال ۹۰ توسط رئيس حمهور وقت آمريكا تشديد شد، به طوري‌كه رئيس جمهور آمريكا رسما قانون منع ارائه كالا ، خدمات، فناوري و يا حمايت از ايران كه باعث گسترش توليد صنايع پتروشيمي مي شود را امضا كرد.
 
اما موضوع تحريم هاي پتروشيمي به اينجا ختم نشد و در تاريخ ۴ فروردين ماه سال ۹۱  منع فروش تجهيزات و تكنولوژي به ايران توسط اتحاديه اروپا تشديد و در ۸ مرداد سال ۹۱ تحريم نهادهاي مالي  و فردي مرتبط با خريد محصولات پتروشيمي به آن اضافه شد.
 
همچنين تحريم هاي پتروشيمي در تاريخ هاي ۳۰ آذر سال ۹۱ و ۱۳ خرداد سال ۹۲ تشديد شد تاجايي كه صادرات محصولات پتروشيمي و نقل و انتقالات مالي را با دشواري مواجه كرد.
 
در مجموع مي توان گفت ساختار تحريم هاي پتروشيمي ايران از ۵ بخش عمده تشكيل شده است كه عبارتند از تحريم هاي صادرات محصولات پتروشيمي، تحريم هاي مالي و بانكي  براي تراكنش هاي مربوط با صادرات ، تحريم هاي كشتيراني  و بيمه حمل و نقل،تحريم هاي دانش فني و كاتاليست، تحريم فاينانس و تامين مالي و سرمايه گذاري.