تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : نگراني محققان درباره يك ويروس خوكي جديد
سه شنبه، 25 اردیبهشت 1397 - 14:30 کد خبر:80787
محققان يك ويروس خوكي جديد را شناسايي كرده‌اند كه مي‌تواند به سرعت به سلول‌هاي گيرنده انسان‌ها و برخي حيوانات راه پيدا كند.


به گزارش تيتربرتر و به نقل از مديكال اكسپرس، كشف اين ويروس نگراني‌ها در مورد احتمال شيوع اين بيماري به انسان و حيوانات را افزايش داده است.
محققان "دانشگاه ايالتي اوهايو"(Ohio State University) و "دانشگاه اوترخت"(Utrecht University) در هلند براي درك بهتر در مورد اين ويروس جديد با يكديگر مشاركت كردند.
 
ويروس خوكي "deltacoronavirus" ابتدا در سال 2012 در ميان خوك‌هاي كشور چين شناسايي شد اما اين ويروس بيماري‌زا نبود.
 
اين ويروس در سال 2014 در ايالات متحده طي شيوع اسهال در بين خوك‌هاي اوهايو شناسايي شد و از آن زمان در كشورهاي مختلف نيز ديده شد.
 
خوك‌هاي آلوده به ويروس، دچار اسهال و استفراغ حاد  شده بودند. اين بيماري مي‌تواند كشنده باشد. تاكنون هيچ انساني به اين ويروس مبتلا نشده است اما دانشمندان درباره احتمال انتقال اين ويوس به انسان‌ها نگران هستند.
 
"ليندا سيف"(Linda Saif)، پژوهشگر ارشد اين تحقيق گفت: پيش از آنكه اين ويروس در ميان خوك‌هاي اوهايو شيوع پيدا كند، نخستين بار در پرندگان مشاهده شد.
 
سيف افزود: ما بسيار نگران شيوع "كرونا ويروس‌ها "(coronaviruses) و آسيب‌هايي كه آنها مي‌توانند به حيوانات و انسان‌ها وارد كنند، هستيم.
 
كرونا ويروس‌ها خانواده بزرگي از ويروس‌ها هستند كه از ويروس سرماخوردگي معمولي تا عامل بيماري سارس را شامل مي‌شود. كرونو ويروس‌ها در سال 1965 كشف شدند و مطالعه بر روي آن‌ها به‌طور مداوم تا اواسط دهه 1980 ادامه داشت.
 
شيوع اين ويروس جديد سبب نگراني متخصصان دامپزشكي و بهداشت عمومي به دليل شباهت آن به ويروس‌هاي خطرناك "سارس"(SARS) و"مرس"(MERS) شده است.
 
سارس نوعي بيماري خطرناك تنفسي است كه از سال 2002 شيوع پيدا كرده است. شيوع آن از كشور چين بود و به سرعت به ديگر كشورهاي آسياي شرقي مثل هنگ‌كنگ، تايلند، ويتنام و سنگاپور و بعد به كشورهاي آمريكاي شمالي نيز سرايت كرد. عامل آن نوعي ويروس از گروه كوروناويروس است.
 
نشانگان تنفسي خاورميانه يا مرس يك بيماري ويروسي است كه نخستين‌بار در سال 2012 در عربستان سعودي گزارش شد. اين بيماري در اثر ويروسي از خانواده كوروناويروس به اسم MERS-CoV ايجاد مي‌شود. حدود يك سوم از مبتلايان به MERS جان مي‌بازند.
 
"اسكات كني" (Scott Kenney)، يكي از محققان اين مطالعه گفت: پتانسيل يك ويروس براي جهش از يك گونه به گونه ديگر بسيار وابسته به توانايي آن براي اتصال به گيرنده سلول‌هاي حيواني يا انساني است.
 
سلول گيرنده مانند قفل يك درب است. اگر ويروس مي‌تواند قفل را باز كند، مي‌تواند به سلول وارد شود و به طور بالقوه ميزبان را آلوده كند.
 
محققان اين مطالعه يك گيرنده خاص سلولي به نام "aminopeptidase N "را مورد بررسي قرار دادند.
 
سيف افزود: اين بسيار مهم است كه اين ويروس را با استفاده از سلول‌هاي كشت شده شناسايي كنيم.
 
تحقيقات آنها نشان داد كه اين ويروس مي‌تواند به سلول‌هاي گيرنده خوك‌ها متصل شود. اما نكته مهم اين بود كه اين ويروس همچنين قادر به اتصال به گيرنده‌هاي سلول‌هاي انساني، سلول‌هاي گربه‌ها و مرغ‌ها نيز است.
 
گام بعدي اين مطالعه درك اين ويروس و پتانسيل آن براي انتقال به انسان و ايجاد عفونت‌هاي انساني است.
 
وي افزود: اكنون ما مطمئن هستيم كه ويروس deltacoronavirus مي‌تواند به سلول‌هاي انسان‌ها و پرندگان نيز متصل شود.
 
اين مطالعه در مجله "PNAS " منتشر شد.