تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : تعهد سه كشور اروپايي به ايجاد اطمينان نسبت به تحقق اهداف برجام
چهارشنبه، 26 اردیبهشت 1397 - 02:47 کد خبر:80834
مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا پس از پايان نشست ايران و سه كشور اروپايي پيرامون برجام، بيانيه‌اي صادر كرد.


به گزارش تيتربرتر، متن اين بيانيه به شرح زير است:
در پي اعلام ايالات متحده مبني بر خروج آن كشور از برنامه جامع اقدام مشترك (برجام)، نماينده عالي اتحاديه اروپا در امور امنيتي و سياست خارجي و وزراي امور خارجه جمهوري اسلامي ايران، فرانسه، آلمان و انگليس در تاريخ ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ در بروكسل ديدار كردند.
 
شركت‌كنندگان در اين نشست:
 
- تعهد خود بر ادامه اجراي كامل و موثر برجام را كه به اتفاق آرا توسط قطعنامه ۲۲۳۱ شوراي امنيت به عنوان عنصري كليدي در ساختار نظام عدم اشاعه هسته‌اي جهاني و يك دستاورد ديپلماتيك قابل توجه مورد تاكيد قرار گرفته است، يادآوري كردند.
 
- با اظهار تاسف از خروج آمريكا از برجام، بر اينكه رفع تحريم‌هاي مرتبط هسته‌اي و عادي‌سازي تجارت و روابط اقتصادي با ايران بخش‌هاي اساسي توافق (برجام) را تشكيل مي‌دهد، صحه گذارند. آنها همچنين بر تعهد خود به ايجاد اطمينان نسبت به ادامه تحقق اين اهداف تاكيد كرده و موافقت كردند كه گفت‌وگوهاي خود را در راستاي اين هدف تعميق بخشند.
 
- به طور ويژه متعهد شدند كه مباحث كارشناسي فشرده‌اي را با ايران در خصوص مسائل زير، با هدف رسيدن به راه‌حل‌هاي عملي ظرف چند هفته آينده آغاز نمايند:
 
* حفظ و تعميق روابط اقتصادي با ايران
 
* تداوم فروش نفت، گاز، ميعانات گازي و فرآورده‌هاي نفتي و پتروشيمي ايران و تعاملات مالي مربوطه
 
* تعاملات موثر بانكي با ايران
 
* ادامه روابط حمل‌ونقل موثر دريايي، زميني و هوايي و خط آهن با ايران
 
* تامين بيشتر اعتبارات صادراتي اتحاديه اروپا و ايجاد مسيرهاي ويژه در حوزه‌هاي مالي، بانكي، بيمه‌اي و تجاري با هدف تسهيل همكاري‌هاي اقتصادي و مالي شامل تسهيل همكاري‌هاي اقتصادي و مالي شامل ارائه حمايت‌هاي عملي از تجارت و سرمايه‌گذاري
 
* تكميل و اجراي بيشتر ياداشت‌هاي تفاهم و قراردادهاي منعقده بين شركت‌هاي اروپايي و طرف‌هاي ايراني
 
* سرمايه‌گذاري بيشتر در ايران
 
* حمايت از فعالان اقتصادي اتحاديه اروپا و تامين فضاي اطمينان‌بخش حقوقي
 
* ايجاد هرچه بيشتر فضاي شفاف و قانونمند اقتصادي
 
- يك بار ديگر عزم و اراده خود را براي اجراي برجام در تمامي بخش‌هاي آن همراه با حسن نيت و در فضايي سازنده مورد تاكيد قرار داده و موافقت كردند به مشورت‌هاي فشرده خود در تمامي سطوح و با ساير اعضاي باقيمانده برجام ادامه دهند.