تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : اجراي فاز جديد درمان دانش‌آموزان داراي اختلال مصرف مواد از مهر۹۷
چهارشنبه، 26 اردیبهشت 1397 - 05:23 کد خبر:80856
هر سال بويژه در ايام امتحانات و كنكور مصرف قرص «ريتالين» در ميان دانش آموزان و دانشجويان افزايش مي‌يابد و برخي براي اينكه بيدار بمانند و بتوانند شب امتحان درس بخوانند از اين قرص استفاده و تصور مي كنند مصرف آن براي چند مرتبه نمي‌تواند آسيب‌زا باشد، در حالي كه كارشناسان حوزه اجتماعي معتقدند قرص‌هايي چون ريتالين و ترامادول دروازه ورود به اعتياد هستند.


به گزارش تيتربرتر،  مشاهدات ميداني ما نشان مي‌دهد تهيه قرصي چون ريتالين براي دانش آموزان سخت نيست و عليرغم محدوديت‌هايي كه در داروخانه‌ها مبني بر عدم ارائه دارو بدون دفترچه و تجويز پزشك وجود دارد باز هم برخي دانش آموزان به عنوان سرگروه اقدام به تهيه اين قرص‌ها كرده و آن را با قيمت هاي متفاوتي از هفت تا ۱۵ هزار تومان به دانش آموزان ديگر مي‌فروشند؛ به نظر مي‌رسد عليرغم تلاش‌هاي صورت گرفته هنوز ضعفهاي نظارتي در حوزه توزيع دارو و كنترل بازار سياه فروش قرص‌هايي چون ريتالين و ترامادول پابرجاست؛ هرچند در اين ميان جاي خالي اطلاع رساني و آگاهي‌دهي به خانواده‌ها و دانش آموزان نيز به شدت احساس مي‌شود.
نادر منصوركيايي، مديركل دفتر مراقبت در برابر آسيبهاي اجتماعي نسبت به سوء مصرف داروها در كودكان و نوجوانان و تبعات زيانبار آن به خانواده‌ها هشدار داد و  درباره افزايش مصرف ريتالين در دانش آموزان اظهار كرد: بر اساس گزارش سامانه پايش و مديريت آسيب‌هاي اجتماعي دانش آموزان، يكي از رفتارهاي پرخطر در اين قشر، گرايش به مصرف داروهايي چون ريتالين و ترامادول است.
 
وي افزود: گرايش به اين داروها، سه دليل شايع دارد؛ اول در زمان امتحانات و كنكور و با هدف تمركز، آرامش و تقويت حافظه، دوم به عنوان راهكاري براي رهايي از اختلال‌هاي مرتبط با بهداشت روان مانند اضطراب، افسردگي، نقص توجه و سوم به عنوان يك رفتار مخاطره آميز كه در واقع همراه با ساير رفتارها و موقعيت‌هاي مخاطره آميز، استفاده شده و روي مي‌دهد.
 
مديركل دفتر مراقبت در برابر آسيب هاي اجتماعي وزارت آموزش و پرورش با بيان اينكه اگرچه خانواده‌ها در همه زمان‌ها و موقعيت‌ها بايد نسبت به گرايش فرزندان به اين داروها، حساس و مراقب باشند تاكيد كرد: اما در عين حال توصيه مي‌شود كه در فصل امتحانات و كنكور، مراقبت بيشتري داشته باشند. شواهد نشان مي‌دهد متاسفانه از اين داروها و قرص ها، در مواردي براي سوء مصرف و به عنوان يكي از ابزارهاي آسيب به خود، توسط كودكان و نوجوانان استفاده شده است.
 
كيايي در پاسخ به اينكه آيا ريتالين وابستگي دارد و اعتيادآور است؟ اظهار كرد: ريتالين، جزو داروهايي است كه بايد با تجويز پزشك و روانپزشك مصرف شود، چون در صورت عدم رعايت دوز مصرف و در صورت استمرار مصرف خودسرانه، موجب وابستگي شده و عوارض زيانباري دارد.
 
وي افزود: حتي آن دسته از كودكان و نوجواناني كه ناگزير به مصرف هستند، بايد با نظارت پزشك مصرف كنند و از مصرف خودسرانه، پرهيز كنند. بنابراين آنچه موجب نگراني است سوء مصرف ريتالين و استفاده نادرست و بدون تجويز پزشك و روانپزشك است كه  لازم است خانواده‌ها در اين زمينه دقت كنند.
 
مديركل دفتر مراقبت در برابر آسيب هاي اجتماعي وزارت آموزش و پرورش درباره روند شناسايي دانش آموزان در معرض خطر بويژه در زمينه سوءمصرف ريتالين گفت: بله، دانش‌آموزان داراي اختلال مصرف مواد شامل انواع داروها و مواد، مطابق برنامه‌اي مشترك با وزارت بهداشت و سازمان بهزيستي كشور و با محوريت ستاد مبارزه با موادمخدر شناسايي شده و جهت دريافت خدمات درمان و مددكاري ارجاع مي شوند. اين برنامه در سال تحصيلي ۹۷-۱۳۹۶ نيز اجرا شده است و آيين نامه مربوط به آن با توجه به گذشت چهار سال از اجرا بتازگي توسط كارگروه مشترك ستاد مبارزه با موادمخدر، وزارت آموزش و پرورش، وزارت بهداشت، سازمان بهزيستي كشور و قوه قضائيه  بازنگري شده است كه پس از نهايي شدن فاز جديد آن از مهر ماه ۱۳۹۷ در مدارس كشور اجرا خواهد شد.
 
 
 
منبع: ايسنا