تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : آغاز آخرين تلاش ها براي حفظ برجام
چهارشنبه، 26 اردیبهشت 1397 - 05:30 کد خبر:80857
مذاكرات وزيران خارجه ايران و سه كشور اروپايي با هدف حمايت از برجام در مقابل خروج يك‌جانبه آمريكا و چگونگي بهره‌مندي از منافع اين توافق براي اعضاي باقي‌مانده انجام شد.


به گزارش تيتربرتر، نشست يك ساعت و نيمه چهار جانبه وزيران خارجه ايران و سه كشور اروپايي با حضور فدريكا موگريني سه شنبه شب در شوراي اروپا در بروكسل انجام و دو طرف با دادن اطمينان به يكديگر براي حفظ برجام تلاش ها در سطوح مختلف را براي متنفع شدن تمام طرف ها از اين توافق پس از خروج از برجام در دستور كار قرار دادند.
*ظريف:
 
اروپايي‌ها گفتند تلاش خود را مي‌كنند / كميسيون مشترك برجام هفته آينده در وين تشكيل مي‌شود
 
وزير امور خارجه كشورمان نشست خود با وزراي خارجه سه كشور اروپايي و مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا را خوب و مفيد توصيف كرد و گفت كه اروپايي‌ها متعهد شده‌اند تلاش خود را براي اجراي مفاد توافق‌هاي نشست امشب به كار گيرند.
 
محمدجواد ظريف پس از نشست با وزيران خارجه سه كشور اروپايي و فدريكا موگريني مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا تصريح كرد: در اين نشست درباره ارائه تضمين و اطمينان به ايران به خصوص مفادي كه ايران از آنها منتفع مي‌شود، صحبت شد.
 
وي افزود: خانم موگريني در بيانيه‌اي كه ارائه مي‌كند، كارهايي را كه قرار است در هفته‌هاي آينده انجام شود و روي آنها توافق سياسي صورت گرفته است، اعلام خواهد كرد.
 
وزير امور خارجه كشورمان با بيان اينكه حركت مناسبي آغاز شده است ابراز اميدواري كرد كه اين حركت به نتيجه برسد.
 
ظريف افزود: ما زمان زيادي نداريم. در چند هفته آينده خواهيم ديد آيا اقداماتي كه روز روي آن توافق شد در عمل پيش مي‌رود يا خير.
 
وي تصريح كرد: همه طرف‌هاي اروپايي تاكيد كردند و متعهدند شدند كه كارها و اقدامات توافق‌شده را انجام دهند.
 
وزير امور خارجه كشورمان ادامه داد: كميسيون مشترك برجام به درخواست ايران هفته آينده تشكيل مي‌شود كه در سطح مديران وزارت خارجه ۱+۴ است. همچنين جلسه وزيران خارجه ۱+۴ به همراه خانم موگريني نيز پيش‌بيني شده است كه در زمان مناسب تشكيل مي‌شود.
 
ظريف گفت: جلسات كارشناسي در روزهاي آينده نيز به طور فشرده برگزار مي‌شود.
 
وزير خارجه كشورمان درباره مواضع ايران در نشست چهارجانبه گفت: ما در اين نشست اعلام كرديم بايد حقوق ايران در چارچوب برجام تضمين شود و آنها گفتند تلاش خود را مي‌كنند.
 
وي همچنين در پاسخ به سوالي درباره تحريم رئيس كل بانك مركزي ايران از سوي آمريكا گفت: اين اقدام مثل بقيه اقدامات آمريكا غيرقانوني است.
 
*تعهد سه كشور اروپايي به ايجاد اطمينان نسبت به تحقق اهداف برجام
 
مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا پس از پايان نشست ايران و سه كشور اروپايي پيرامون برجام، بيانيه‌اي صادر كرد:
متن اين بيانيه به شرح زير است:
 
در پي اعلام ايالات متحده مبني بر خروج آن كشور از برنامه جامع اقدام مشترك (برجام)، نماينده عالي اتحاديه اروپا در امور امنيتي و سياست خارجي و وزراي امور خارجه جمهوري اسلامي ايران، فرانسه، آلمان و انگليس در تاريخ ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ در بروكسل ديدار كردند.
 
شركت‌كنندگان در اين نشست:
 
- تعهد خود بر ادامه اجراي كامل و موثر برجام را كه به اتفاق آرا توسط قطعنامه ۲۲۳۱ شوراي امنيت به عنوان عنصري كليدي در ساختار نظام عدم اشاعه هسته‌اي جهاني و يك دستاورد ديپلماتيك قابل توجه مورد تاكيد قرار گرفته است، يادآوري كردند.
 
- با اظهار تاسف از خروج آمريكا از برجام، بر اينكه رفع تحريم‌هاي مرتبط هسته‌اي و عادي‌سازي تجارت و روابط اقتصادي با ايران بخش‌هاي اساسي توافق (برجام) را تشكيل مي‌دهد، صحه گذارند. آنها همچنين بر تعهد خود به ايجاد اطمينان نسبت به ادامه تحقق اين اهداف تاكيد كرده و موافقت كردند كه گفت‌وگوهاي خود را در راستاي اين هدف تعميق بخشند.
 
- به طور ويژه متعهد شدند كه مباحث كارشناسي فشرده‌اي را با ايران در خصوص مسائل زير، با هدف رسيدن به راه‌حل‌هاي عملي ظرف چند هفته آينده آغاز نمايند:
 
* حفظ و تعميق روابط اقتصادي با ايران
 
* تداوم فروش نفت، گاز، ميعانات گازي و فرآورده‌هاي نفتي و پتروشيمي ايران و تعاملات مالي مربوطه
 
* تعاملات موثر بانكي با ايران
 
* ادامه روابط حمل‌ونقل موثر دريايي، زميني و هوايي و خط آهن با ايران
 
* تامين بيشتر اعتبارات صادراتي اتحاديه اروپا و ايجاد مسيرهاي ويژه در حوزه‌هاي مالي، بانكي، بيمه‌اي و تجاري با هدف تسهيل همكاري‌هاي اقتصادي و مالي شامل تسهيل همكاري‌هاي اقتصادي و مالي شامل ارائه حمايت‌هاي عملي از تجارت و سرمايه‌گذاري
 
* تكميل و اجراي بيشتر ياداشت‌هاي تفاهم و قراردادهاي منعقده بين شركت‌هاي اروپايي و طرف‌هاي ايراني
 
* سرمايه‌گذاري بيشتر در ايران
 
* حمايت از فعالان اقتصادي اتحاديه اروپا و تامين فضاي اطمينان‌بخش حقوقي
 
* ايجاد هرچه بيشتر فضاي شفاف و قانونمند
 
اقتصادي
 
- يك بار ديگر عزم و اراده خود را براي اجراي برجام در تمامي بخش‌هاي آن همراه با حسن نيت و در فضايي سازنده مورد تاكيد قرار داده و موافقت كردند به مشورت‌هاي فشرده خود در تمامي سطوح و با ساير اعضاي باقيمانده برجام ادامه دهند.
 
ظريف همچنين هنگام ورود به اين مذاكرات در جمع خبرنگاران از فرصت محدود مذاكرات صحبت كرد و گفت: ما مي‌خواهيم ببينيم در اين چند هفته اراده سياسي كه از طرف اعضاي باقي‌مانده در برجام براي حفظ آن مطرح شده است مي‌تواند به اقدامات مشخص تبديل شود يا خير. ما فرآيندي فشرده را آغاز مي‌كنيم كه براي آن زمان زيادي نداريم.
 
همچنين بوريس جانسون وزير خارجه انگليس پيش از اين مذاكرات اظهار كرد: تمام تلاشمان اين است كه از كسب و كار قانوني شركت‌ها و موسسات انگليسي و ديگر كشورهاي اروپايي در ايران در چارچوب برجام حمايت كنيم.
 
وي در عين حال اظهار كرد كه بايد نسبت به تهديدها و نگراني‌هايي كه تحريم‌هاي جديد آمريكا ايجاد مي‌كند، واقع‌بين باشيم.
 
همچنين فدريكا موگريني رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا در سخناني اظهار كرد: ما روز چهارشنبه در صوفيه بلغارستان با سران ۲۸ كشور اروپايي درباره نحوه حفظ برجام، حفظ سرمايه‌گذاري‌هاي خود و مهم‌تر از همه حفظ منافع امنيتي خود گفت‌وگو مي‌كنيم و همچنين سران ۲۸ كشور را در جريان محتواي مذاكرات امشب قرار خواهيم داد.
 
وي تاكيد كرد: ما در مذاكرات امشب درباره موضوع هسته‌اي صرفا صحبت مي‌كنيم و اينكه چگونه اين توافق را حفظ كنيم.
 
موگريني بر حفظ امنيت در راستاي منع اشاعه هسته‌اي تاكيد كرد و گفت: من نمي‌توانم درباره ارائه تضمين صحبت كنم بلكه ما درباره گام‌ها و اقداماتي گفت‌وگو مي‌كنيم كه يك تلاش هماهنگ براي اجراي كامل توافق باشد.
 
در نشست چهار جانبه وزيران خارجه سه كشور اروپايي و ايران به همراه موگريني، معاونان و مديران كل وزارت خارجه‌هاي طرف‌ها نيز حضور داشتند.
 
اين نشست در محل شوراي اروپا برگزار شد.
 
قرار بود اين نشست در چارچوب "شام كاري" برگزار شود كه در نهايت به يك "نشست كاري" تبديل شد.
 
خبرنگاران و رسانه‌هاي مستقر در بروكسل و نيز خبرنگاران و رسانه‌هايي از كشورهاي مختلف براي پوشش خبري و تصويري اين نشست در محل مذاكرات حضور داشتند.
 
فضاي حاكم بر هيات‌هاي مذاكره‌كننده هنگام ورود به محل نشست چندان صميمي نبود و هر يك از وزيران خارجه همزمان بر مواضع ملي و منطقه‌اي خود و حتي بين‌المللي تاكيد داشتند.
 
نشست برجامي ايران و كشورهاي اروپايي در حالي برگزار مي‌شود كه صداهاي ضد و نقيض، مبهم و سوال‌برانگيزي از سوي چين و روسيه نيز شنيده مي‌شود.
سرگي ريابكوف در هفته جاري در اظهارنظرهايي نسبت به اينكه ايران بايد امتيازهايي بدهد تا برجام حفظ شود داشته است كه اين اظهارات تعجب مقامات و افكار عمومي ايران را برانگيخت.
 
ايران همواره اعلام كرده است با بازيابي و اصلاح يا اضافه و كاستن از مفاد برجام مخالف است و موضوعات ديگر نبايد به مساله هسته اي وارد شود.
 
در حالي كه كشورهاي ۱+۴ (فرانسه، انگليس، روسيه، چين + آلمان) و ايران تلاش مي‌كنند تا برجام را نجات دهند آمريكا روز سه‌شنبه در اقدامي تخريبي تحريم‌هايي را عليه مراكز و نهادهاي دولتي ايران به ويژه ولي الله سيف رييس بانك مركزي كشورمان اعمال كرد.
 
محمد جواد ظريف در واكنش اين اقدام آمريكا را غيرقانوني اعلام كرد.
 
 
منبع: ايسنا