تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : كشف رو به رشدترين سياه‌چاله در بيرون كهكشان راه شيري
چهارشنبه، 26 اردیبهشت 1397 - 14:30 کد خبر:80859
اخترشناسان رو به رشدترين سياه‌چاله در بيرون كهكشان راه شيري را پيدا كردند كه قادر است هر دو روز يك بار جرمي به اندازه يك خورشيد را در خود جاي دهد.


به گزارش تيتربرتر  و به نقل از تك‌تايمز، سياه‌چاله ناحيه‌اي از فضا- زمان است كه آثار گرانشي آن، چنان نيرومند است كه هيچ چيز حتي ذرات وتابش‌هاي الكترومغناطيسي مثل نور نمي‌توانند از ميدان گرانش آن بگريزند. صفت سياه در نام سياه‌چاله برگرفته از اين واقعيت است كه همه نوري كه از افق رويداد آن مي‌گذرد را به دام مي‌اندازد كه از اين ديدگاه سياه‌چاله رفتاري شبيه به جسم سياه در ترموديناميك دارد.
اندازه اين سياه‌چاله عظيم در حدود تجمع 20 ميليارد ستاره است و هر 1 ميليون سال 1 درصد بزرگ‌تر مي‌شود. اين سياه‌چاله به خاطر گازهاي موجود در آن، روزانه گرما و اصطكاك زيادي توليد مي‌كند و 1000 بار نوراني‌تر از يك كهكشان كامل است و نور آن مي‌تواند با روشنايي تمام ستاره‌هاي آسمان برابري نمايد.
 
"كريستين ولف"(Christian Wolf) از دانشكده نجوم و اختر فيزيك "دانشگاه ملي استراليا"(Australian National University) گفت: اين سياه‌چاله عظيم بسيار سريع رشد مي‌كند. اگر اين سياه‌چاله در مركز منظومه شمسي قرار داشت، روشنايي آن 10 برابر يك ماه كامل بود.
 
 بيشتر انرژي حاصل از "اختروَش"(quasar) يا سياه‌چاله، نور ماوراء بنفش و امواج اشعه ايكس است. كارشناسان بر اين باورند اگر  اين سياه‌چاله در كهكشان راه شيري قرار داشت، زندگي بر روي زمين غيرممكن خواهد بود.
 
تيم ولف اين سياه‌چاله را با استفاده از تلسكوپ "اسكاي مپر"(SkyMapper) در رصدخانه Siding Spring Observatory  كشف كردند.
 
نوري كه توسط تلسكوپ اسكاي مپر شناسايي شد توسط تلسكوپ فضايي آژانس فضايي اروپا بنام "گايا"(Gaia)تأييد شد.
 
وولف افزود: اين چنين سياه‌چاله‌هاي عظيم و در حال رشد بسيار كمياب هستند و چندين سال است كه ما با تلسكوپ اسكاي مپر به دنبال آنها هستيم. هدف ما اين است تا بتوانيم سياه‌چاله‌هاي عظيم ديگري كه سرعت رشد بيشتري دارند را كشف كنيم.
 
اين مطالعه در مجله " Publications of the Astronomical Society of Australia" منتشر شد.