تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : گوينده با سابقه صداوسيما دار فاني را وداع گفت
چهارشنبه، 26 اردیبهشت 1397 - 08:37 کد خبر:80878
قاسم افشار گوينده با سابقه صداوسيما در حالي كه 9 سال بود در هيچ برنامه خبري حضور نيافته بود، دار فاني را وداع گفت.


به گزارش تيتربرتر، قاسم افشار كه از سال‌هاي اول انقلاب، گويندگي در بخش‌هاي خبري راديو و تلويزيون را بر عهده داشت و در بحبوحه سال‌هاي دفاع مقدس بارها اخبار مربوط به پيروزي‌هاي رزمندگان اسلام را به اطلاع هموطنان رسانده بود، بامداد امروز بر اثر ايست قلبي دارفاني را وداع گفت.
او از سال 1388 در تلويزيون حضور نيافت. 
 
مجري خوشنامي كه سكوت اختيار كرد
 
افشار يكي از خوش‌نام‌ترين مجريان و اخبارگويان دهه 60 بود. او از 9 سال قبل ديگر خبري در تلويزيون نخواند و به گفته خود كلا اين كار را رها كرد.
 
او ۱۳ آبان سال ۱۳۳۰ در تهران به دنيا آمد و دوره ابتدايي و متوسطه را در تهران و قصرشيرين تحصيل كرد و سپس به مدرسه عالي پارس رفت و در رشته روانشناسي ادامه تحصيل داد. در مقطع انقلاب فرهنگي تحصيلات دانشگاهي او نيمه‌تمام ماند. ولي بعد از بازگشايي دانشگاه‌ها كارشناسي روانشناسي را از دانشگاه علامه طباطبايي دريافت كرد. او سپس كارشناسي ارشد خود را در همين رشته از دانشگاه آزاد اسلامي اخذ كرد.
 
او در دهه 60 به عنوان يكي از گويندگان مهم اخبار شناخته مي‌شد، سعيد فانيان مديرسابق شبكه سوم سيما در سايت شخصي خود از افشار به عنوان چهره شاخص خبر سيما نام برده كه در كار خود مسلط بود.
 
حدود 9 سال قبل از درگذشت اين اخبارگو، تصوير او در قاب تلويزيون نقش نبسته بود. او سه سال قبل در يك گفت‌و‌گوي كوتاه كه در ديداري اتفاقي بين افشار و يك خبرنگار صورت گرفت، او به اين پرسش كه آيا درست است بعد از انتخابات 88 و آن اتفاقات، از صدا و سيما بيرون آمديد؟ به صراحت چنين پاسخ داد: «كلا كار را ول كردم.»
 
روايت حياتي از وداع افشار با تلويزيون
 
از همان سالي كه قاسم افشار در تلويزيون به فعاليتش خاتمه داد، حاشيه‌هاي زياي درباره‌اش مطرح شد. بعضي‌ها  بازنشسته شدن او را دليل بر غيبت‌اش دانستند و عده‌اي ديگر نيز علت اصلي خداحافظي او را موضع‌گيري‌هايش درباره انتخابات سال 88 عنوان كردند.
 
محمدرضا حياتي ديگر گوينده قديمي خبر در گفت‌و گويي كه سه سال با پيش با روزنامه «شرق» داشته به دلايل رفتن افشار از تلويزيون اشاره كرده و گفته: «صحبتي درباره آقاي افشار مطرح شد و عكس‌هاي او در فضاهاي مجازي دست‌به‌دست شد،  درحالي‌كه چنين چيزي به‌هيچ‌وجه واقعيت ندارد. حقيقت اين است كه آقاي افشار به دلايلي از خبر خداحافظي كردند و مسئله اتفاقات گفته شده در ارتباط با كار او هيچ نقشي نداشت. البته آقاي افشار هم بايد مي‌دانست ترك‌كردن ميدان خبر در آن شرايط باعث انتشار چنين شايعاتي مي‌شود و مي‌توانست رفتن خود را به تأخير بيندازد. حتي خاطرم هست كه معاونت سياسي هم از او درخواست كرد براي اينكه شبهه‌اي ايجاد نشود، حداقل سه‌ماهي رفتنش را به تعويق بيندازد كه آقاي افشار نپذيرفت. اما در اينكه آن زمان دوران سختي را پشت‌سر گذاشتيم هيچ شكي نيست. دوراني بسيار پرالتهاب و دشوار براي همه به‌خصوص گويندگان خبر بود. در تمام دوران كاري شرايط سخت بسياري را تجربه كردم. مثل زماني كه زير موشك‌باران خبر مي‌خوانديم و فراموش نمي‌كنم روزهايي كه در استوديو بوديم و هم‌زمان از بيرون صداي بمب مي‌شنيديم. همكاران قديمي من هم از تلويزيون خداحافظي كردند و تنها من بودم كه به نمايندگي از آن نسل در تلويزيون مانده بودم. طبعا وظيفه يك گوينده حرفه‌اي همين است كه در هر شرايطي كارش را انجام دهد. اگر من هم از تلويزيون مي‌رفتم، طبعا شخص ديگري كار من را انجام مي‌داد، اما متوجه بودم كه به دليل سابقه حضورم در تلويزيون مردم انتظار بيشتري از من داشتند. به هر صورت صداوسيما را كه نمي‌شود خالي گذاشت!»