تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : چگونه مي‌توانيم اراده قوي داشته باشيم؟
چهارشنبه، 26 اردیبهشت 1397 - 11:30 کد خبر:80881
انجام منظم كارهايي كه براي كسب موفقيت به تمركز و عزم تمام نياز دارند، كاري فوق‌العاده دشوار است. به همين علت است كه توانايي سخت كار كردن و واكنش مثبت نشان دادن به شكست‌ها و سختي‌ها بسيار مهم است. عزم و اراده به افراد موفق كمك مي‌كند تا سخت تلاش كنند و به اهداف بلند‌مدت خود پايبند باشند.


به گزارش تيتربرتر، در اين مقاله درصدد آن برآمديم تا ببينيم كه چگونه ما هم مي‌توانيم اراده قوي داشته باشيم.در اينجا به روش‌هايي اشاره مي‌كنيم كه به كمك آنها مي‌توانيد اين ويژگي‌ها را در خود توسعه دهيد و درنتيجه موفق‌تر باشيد:
اجازه ندهيد اشتباهات گذشته‌ شما مانع از داشتن يك اراده قوي شود. گذشته ارزشمند است. از اشتباهات خود درس بگيريد. از اشتباهات ديگران هم درس بگيريد. سپس آن را به حال خود رها كنيد.ولي واقعا عمل به اين حرف همچون گفتن آن راحت‌ است؟ به بينش شما بستگي دارد. وقتي اتفاق بدي براي شما مي‌افتد، به دنبال فرصتي براي يادگيري از چيزهايي كه نمي‌دانيد باشيد. وقتي شخص ديگري مرتكب اشتباه مي‌شود، فقط از آن درس نگيريد، فرصت را براي مهرباني، بخشش و درك شرايط او مغتنم بشماريد.گذشته فقط در حال ياد دادن به شماست و اصلا معرف شما نيست. فقط به اين فكر كنيد كه كجا اشتباه كرده‌ايد تا براي دفعه بعد از آنجا ضربه نخوريد و اين از عهده شما و اطرافيان شما برمي‌آيد.
 
براي داشتن اراده قوي، زندگي و آينده‌ را كاملا تحت كنترل خود ببينيد. اگر انرژي ذهني خود را در راه نگراني از اتفاقات پيش رو تلف نكنيد، مي‌توانيد تمامي تلاش و انرژي خود را در راه اتفاقات مورد نظرتان صرف نماييد و اگر هم شانس بياوريد، نتيجه‌اي حتي بهتر از تصورات خود به دست خواهيد آورد. از موفقيت ديگران نرنجيد و در عوض آن را جشن بگيريد.افرادي كه اراده قوي دارند از موفقيت ديگران نمي‌رنجند و آن را جشن مي‌گيرند.بسياري از افراد موفقيت را يك بازي در مجموع صفر مي‌بينند، به اين معني كه موفقيت محدود است. وقتي شخص ديگري در كاري مي‌درخشد، آنها فكر مي‌كنند كه ديگر ستاره آنها نخواهد درخشيد.رنجش بخش اعظمي از انرژي ذهني شما را هدر مي‌دهد، انرژي‌اي كه مي‌تواند در جايي ديگر، بهتر به كار بيايد.
 
وقتي يكي از دوستان شما كاري خوب انجام مي‌دهد، اين كار او مانعي بر سر راه شما براي انجام كارهاي فوق‌العاده نيست. در حقيقت، جايي كه دغدغه موفقيت وجود دارد، افراد هم‌فكر به يكديگر نزديك مي‌شوند. بنابراين به دوستان موفق خود نزديك‌تر شويد. هرگز در برابر شكايت‌ها و انتقادات تسليم نشويد.حرف‌هاي شما قدرت دارند به خصوص بر خود شما. ناليدن از مشكلات هميشه احساس بدتري را به شما القا مي‌كند، نه احساس بهتر.بنابراين اگر خطايي كرديد، وقت خود را صرف شكايت و ناليدن نكنيد. انرژي ذهني‌تان را روي بهتر كردن شرايط بگذاريد. اگر مي‌خواهيد تا ابد به ناليدن بپردازيد، دست آخر هيچ كاري براي بهبود وضعيت نخواهيد كرد.پس چرا اتلاف وقت؟
 
همين الان دست به كار شويد. درباره اشتباهات حرف نزنيد. درباره اين حرف بزنيد كه چگونه مي‌توانيد اوضاع را بهتر كنيد حتي اگر اين گفت‌وگوي دروني با خودتان باشد.همين رفتار را در قبال دوستان يا همكاران خود داشته باشيد. دوستان نمي‌گذارند دوست‌شان گريه كند، آنها كمك مي‌كنند تا اوضاع زندگي دوست‌شان بهبود يابد. براي داشتن اراده قوي كافيست خودتان باشيد.هيچ‌كسي شما را به خاطر لباس‌هاي‌تان، داشته‌هايتان يا دستاوردهاي‌تان دوست ندارد. اين‌ها همگي چيزهاي معمولي هستند. افراد ممكن است اين چيزها را دوست داشته باشند، اما به اين معني نيست كه شما را دوست دارند.
 
مطمئنا ممكن است آنها در ظاهر به نظر برسد كه شما را دوست دارند، اما چيزهاي سطحي، غيرواقعي نيز هستند. روابط حقيقي باعث خرسندي شما مي‌شوند و شما تنها زماني روابط حقيقي تشكيل مي‌دهيد كه سعي نكنيد ديگران را تحت تاثير قرار دهيد بلكه تلاش مي‌كنيد خودتان باشيد.و در نتيجه اين روابط، انرژي ذهني بيشتري كسب خواهيد نمود تا بدين ترتيب آنها را صرف افرادي كنيد كه واقعا در زندگي شما اهميت دارند. دائما به اهداف بلند‌مدت خود سر بزنيد. وقتي از نظر ذهني خسته هستيد، كار راحت اين است كه خودتان را توجيه كنيد كه كمي از تلاش دست بكشيد؛ اما به جاي آن بگوييد كه مي‌خواهيد يك شركت بزرگ‌تر داشته باشيد.
 
وقتي از نظر ذهني خسته هستيد، كار راحت اين است كه خودتان را توجيه كنيد كه رژيم غذايي و ورزش را به فردا موكول كنيد؛ اما به جاي آن بگوييد كه مي‌خواهيد وزن كم كنيد. وقتي از نظر ذهني خسته هستيد، كار راحت اين است كه خودتان را توجيه كنيد كه لازم است روي گزارش‌ها كار كنيد؛ اما به جاي آن بگوييد كه مي‌خواهيد با كاركنان روابط بهتري داشته باشيد.خستگي ذهني ما را به اتخاذ تصميم‌هاي راحت‌تري مي‌كشاند و همين تصميمات ما را به خطا مي‌برد. يكي از دوستان يك عكس از خود در زماني كه اضافه وزن داشت را بر روي يخچال خانه‌اش چسبانده است تا دائما به ياد داشته باشد كه نمي‌خواهد دوباره آن آدم گذشته باشد. دوستي ديگر ميز كار خودش را پر از عكس‌هاي خانوادگي كرده است
 
زيرا هم دوست دارد به آنها نگاه كند و هم در نهايت به ياد داشته باشد كه براي چه كساني كار مي‌كند. اگر نمي‌توانيد دم به دقيقه حساب شبكه اجتماعي خود را چك نكنيد، آن را خاموش كنيد و براي چند ساعتي به كناري بگذاريد، در نتيجه ديگر لازم نيست آنقدر براي نه گفتن قوي باشيد. نعمت‌ها و موهبت‌هاي زندگي خود را برشماريد.هر شب پيش از خواب براي لحظاتي، نگراني از نداشته‌هاي خود و داشته‌هاي ديگران را كنار بگذاريد.به داشته‌هاي خود فكر كنيد. شما خيلي چيزها داريد كه به خاطر آن بايد شكرگزار باشيد. احساس خوبي به شما دست مي‌دهد، اينطور نيست؟داشتن احساس خوب از خود، بهترين راه براي شارژ مجدد باتري ذهن است.