تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : حقايق جالب و خواندني درباره كشور سوييس كه نمي دانيد
پنجشنبه، 17 خرداد 1397 - 15:30 کد خبر:82268
در كشور سوييس ۸ ميليون جمعيت و ۴ ميليون اسلحه وجود دارد (براي هر ۱۰۰ نفر۵۰ اسلحه). با اين حال، سوييس در دنيا پايين ترين نرخ ارتكاب جرم را دارد.


به گزارش تيتربرتر، كشور زيباي سوييس به داشتن بانك هاي قابل اعتماد، شكلات هاي فراوان و رشته كوه هاي آلپ كه گاوهاي منطقه ي آن بهترين شير دنيا را دارند شهرت دارد. اما اين ها شگفت انگيزترين چيزهايي نيستند كه در كشور سوييس خواهيد يافت.
۱- پايتخت و رئيس جمهور ندارد
 
شهر برن پايتخت رسمي كشور سوييس نيست و شخص اول كشور در حقيقت رئيس كنفدراسيون سوييس است نه رئيس جمهور آن. در اين كشور چهار زبان رسمي وجود دارد. شهروندان سوييسي حق لغو قوانين مصوب پارلمان كشور را دارند و هيچگونه درگيري نژادي اي در اين كشور وجود ندارد.
 
۲- آزاد انديشانه ترين قوانين را درمورد اسلحه دارد
 
از آنجايي كه اين كشور در هيچ درگيري نظامي دخالت ندارد، بسياري از مردم تصور مي كنند سوييس سرزمين مردمان صلح طلب است. اما اين مسأله كاملا درست نيست. در سوييس خدمت سربازي اجباري است و از سن هجده سالگي آغاز مي شود. بيشتر جمعيت مردان در نيروي ذخيره ي ارتش هستند، به همين دليل مردان در خانه اسلحه نگهداري مي كنند و براي استفاده از آن در هر زماني آماده هستند.
 
در اين كشور ۸ ميليون جمعيت و ۴ ميليون اسلحه وجود دارد (براي هر ۱۰۰ نفر۵۰ اسلحه). با اين حال، سوييس در دنيا پايين ترين نرخ ارتكاب جرم را دارد. علاوه بر اين، فروش مشروبات الكلي تنها از ساعت ۱۰ شب شروع مي شود.
 
۳- رشوه خواري امري قانوني است
 
در سال ۲۰۱۷، سوييس در رتبه ي سوم فهرست كشورهايي قرار گرفت كه مبارزه اي جدي و فعال در زمينه ي رشوه خواري دارند. اما نكته ي عجيب آن است كه كشور سوييس تصميم گرفت رشوه را به عنوان شكلي از پرداخت براي خدمات ويژه قانوني كند. آن ها تصور مي كنند اين كار از مبارزه با رشوه خواري موثرتر است.
 
۴- جريمه ها بر اساس درآمد افراد محاسبه مي شود
 
بيشترين جريمه ي رانندگي با سرعت غير مجاز در دنيا متعلق به كشور سوييس است. اما جريمه ها در اين كشور ثابت نيستند و بر اساسا ميزان درآمد شهروندان محاسبه مي شوند. استنباط آن ها از عدالت اينگونه است.
 
۵- بيشترين صادرات آن در بخش شكلات است
 
در شهر برن، سالانه بيش از ۷ ميليون قطعه شكلات مشهور «تابلرون» توليد مي شود. نوعي شكلات ياقوتي رنگ هم از اختراعات جديد اين كشور است.
 
يكي از شركت هاي سوييسي شمش هاي طلايي توليد مي كند كه به شكل قطعات شكلات هستند و مي توان آن ها را به راحتي به تكه هاي كوچك تري تقسيم كرد كه يك گرم وزن دارند و براي پرداخت هزينه قابل استفاده هستند.
 
۶- چاقوهاي سوييسي در اصل متعلق به رم هستند
 
چاقوهاي سوييسي در اواخر قرن نوزدهم ساخته شدند اما درحقيقت نمونه ي اوليه ي اين چاقوها به زماني دورتر تعلق دارد. در يكي از موزه هاي كمبريج، يك وسيله ي چند منظوره وجود دارد كه در رم باستان ساخته شده است. اين وسيله شامل قاشق، چنگال، تيغ، خلال دندان، كاردك و نوعي سيخ است.
 
تنها بخش چاقوهاي سوييسي كه در سوييس ساخته نمي شود دربازكن است. اين قسمت در كشور ژاپن توليد مي شود.
 
۷- بابا نوئل به همراه يك مرد عجيب مي آيد
 
در سوييس بابا نوئل روز ششم دسامبر با كيسه ي بزرگي از آبنبات، كره ي بادام زميني و نارنگي به ديدن بچه ها مي رود. اما او تنها نيست و مرد عجيبي همراه او است كه با چهره و لباس هايي سياه رنگ ظاهري ترسناك دارد. اين مرد بچه هاي شرور را با چوب تنبيه مي كند. اما بچه هايي كه قول بدهند در سال آينده بچه ي بهتري باشند تنبيه نخواهند شد.
 
۸- يك هتل روباز دارد
 
دو برادر سوييسي به نام هاي فرانك و پاتريك ريكلين، در ميان رشته كوه هاي آلپ يك هتل روباز افتتاح كردند . يك شب اقامت در اتاق هاي بدون ديوار و سقف اين هتل ۳۰۰ دلار هزينه دارد. اين هتل در ارتفاع ۴ هزار پايي از سطح دريا (حدود ۱۲۲ هزار كيلومتر) قرار گرفته است. در اتاق هاي هتل، علاوه بر تخت دو نفره، ميزهاي پاتختي و تلويزيون وجود دارد. جالب ترين ويژگي اتاق هاي اين هتل، منظره ي كشور سوييس است كه درست در برابر تخت قرار دارد.
 
۹- اولين برگي كه روي درخت بلوط ژنو برويد نماد آغاز بهار است
 
در شهر ژنو، بيش از ۲۰۰ سال است كه سنت ويژه اي درخصوص فرا رسيدن بهار وجود دارد. با رويش اولين برگ بر روي درخت بلوط كنار ساختمان دولت در شهر ژنو، بهار به طور رسمي آغاز مي شود. در اغلب مواقع، بهار از ماه مارس (در ماه اسفند) آغاز مي شود اما گاهي هم اتفاقات بامزه اي رخ مي دهد. براي مثال در سال ۲۰۰۲، اولين برگ درخت در ۲۹ دسامبر (اوايل دي ماه) ظاهر شد يا در سال ۲۰۰۶، رويش برگ ها دوبار و ابتدا در ماه مارس و سپس در ماه اكتبر (آبان) رخ داد.
 
۱۰- از خوكچه هاي هندي مراقبت مي كنند
 
مردم سوييس بيش از يك خوكچه ي هندي به عنوان حيوان خانگي دارند. اين مسأله به دليل آن است كه دانشمندان پي برده اند اين حيوانات در تنهايي بسيار غمگين مي شوند و نياز به يك همدم دارند. به همين دليل با مرگ يكي از خوكچه هاي هندي، صاحب آن بايد خوكچه ي ديگري بخرد و به اين ترتيب سوييسي ها تا آخر عمر از خوكچه هاي هندي مراقبت مي كنند. براي جلوگيري از اين مسأله، سرويس ويژه اي براي اجاره ي خوكچه ها در نظر گرفته شده؛ به گونه اي كه شهروندان در هر زمان مي توانند خوكچه اي را كه خريداري كرده اند، به مبلغ نيمي از قيمت اوليه ي آن پس دهند.
 
در خصوص گربه ها، مردم اجازه دارند تنها يك گربه نگهداري كنند، به شرط آنكه به گربه ي خود اجازه دهند از خانه بيرون برود يا از پنجره گربه هاي ديگر را تماشا كند. در غير اينصورت، بايد از دو گربه مراقبت كنند.