تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : تميز كردن انواع مختلف كفش
جمعه، 18 خرداد 1397 - 09:58 کد خبر:82349
تميز كردن كفش به جنس آن بستگي دارد. بدون شك طريقه تميز كردن يك كفش چرمي با كفش نبوك برابر نيست. بنابراين لازم است اطلاعات كافي و درستي در اين رابطه داشته باشيد.


به گزارش تيتربرتر،  براي آشنايي با روش‌هاي مختلف تميز كردن انواع كفش‌ها از چرم و پوست گرفته تا نبوك، جير، حصيري و پارچه‌اي در ادامه با ما همراه باشيد.
۱- كفش‌هاي پارچه‌اي
 
هرگز كفش‌هاي پارچه‌اي را درون ماشين لباسشويي نيندازيد.
 
كفش‌ پارچه‌اي مي‌تواند شامل صندل‌هاي بندي، كفش‌ پاشنه‌بلند بي‌بند يا كفش تخت باشد. اما فارغ از فرم و استايل كفش، اين جنس هميشه در معرض كثيف شدن قرار دارد و احتمالا احساس مي‌كنيد كه تميز كردن آنها هم چندان آسان نيست. اما بايد بدانيد با كمي صبر و حوصله مي‌توانيد به ساده‌ترين روش ممكن كفش‌هاي پارچه‌اي خود را تميز كنيد.
 
در وهله اول بايد بگوييم كه هرگز اين كفش‌ها را درون ماشين‌لباسشويي نيندازيد. به اين دليل كه بخش‌هاي چرمي كفش‌هاي پارچه‌اي با چسب به بدنه كفش وصل شده و چسب در آن حجم از آب دوام نمي‌آورد. بنابراين، بخش‌هاي مختلف كفش ممكن است از هم باز شوند.
 
در عوض، كفش‌هاي پارچه‌اي را با مقداري مايع ظرفشويي، آب گرم و مسواك بشوييد و با دستمال حوله‌اي خشك كنيد. براي اين منظور به روش زير عمل كنيد:
 
كفش پارچه‌اي را با دستمال حوله‌اي تميز كنيد تا هرگونه خاك و گل از روي آن برداشته شود.
 
در يك كاسه كوچك، يك قاشق چايخوري مايع ظرفشويي را با ليوان آب گرم مخلوط كنيد.
 
مسواك قديمي و كهنه را درون محلول خيس كنيد و خيلي آرام روي سطح كفش بماليد. مراقب باشيد كه مسواك خيلي خيس نباشد. مسواك را در همه سطح كفش بكشيد تا موجب از بين رفتن رنگ يك بخش نشود.
 
در اين مرحله، با دستمال حوله‌اي سطح كفش را خشك كنيد تا همه رطوبت و خيسي گرفته شود و لكه بر جاي نگذارد.
 
در انتها كفش را در آفتاب قرار دهيد تا كاملا خشك شود.
 
نكته: براي كفش‌هاي مخملي از آب و مايع ظرفشويي استفاده نكنيد. در عوض بايد لكه‌ها را با شوينده‌هاي خشك تميز كنيد تا لكه‌هاي روي سطح پارچه مخملي از بين بروند.
 
۲- كفش‌هاي چرمي، چرم مصنوعي و پوست چرمي
 
براي از بين بردن خراش از روي سطح چرم مصنوعي يا پوست چرم، مقداري وازلين روي كفش بگذاريد و با استفاده از يك دستمال نرم روي آن بكشيد.
 
ابتدا بايد سطح كفش‌هاي چرمي، پوست چرمي و چرم مصنوعي را با دستمال تميز كنيد. البته با يك دستمال مرطوب در محلول سركه و آب.
 
براي اين منظور، به اندازه مساوي آب سرد و سركه سفيد را با يكديگر مخلوط كنيد. سپس دستمال را در آن خيس كرده، آب اضافه دستمال را بگيريد و روي سطح كفش بكشيد. اين كار باعث از بين رفتن همه لكه‌ها، به ويژه‌ سفيدك‌هاي نمكي بر جا مانده روي كفش مي‌شود. سپس كفش را كنار بگذاريد تا كاملا خشك شود.
 
در مورد كفش‌هاي چرم طبيعي بهتر است از واكس‌هاي تجاري و دستور العملي كه روي آن نوشته شده است، استفاده كنيد. اگر واكس مناسب با رنگ كفش خود را نداريد، يك دستمال نرم را خيس كنيد. سپس آن را درون جوش‌شيرين بزنيد و خيلي آهسته روي سطح كفش بكشيد.
 
پس از خشك شدن سطح كفش، با دستمال خشك روي آن بكشيد تا همه لكه‌ها از بين بروند.
 
براي از بين بردن خراش از روي سطح چرم مصنوعي يا پوست چرم، مقداري وازلين (ژلۀ پتروليوم) روي كفش بگذاريد و با استفاده از يك دستمال نرم روي آن بكشيد. سپس مقداري محلول شوينده شيشه روي كفش اسپري كرده و با دستمال نرم پاك كنيد.
 
۳- كفش جير، نُبوك و چرم ميش
 
براي از بين بردن لكه‌هاي چربي، روي آن پودر بچه يا نشاسته ذرت بريزيد تا روغن اضافه آن را بگيرد.
 
اين كفش‌ها را هميشه بايد خشك نگه داريد و براي زدودن انواع چربي‌ها، آلودگي‌ها و گردوخاك‌ها لازم است پس از هر بار مصرف با يك مسواك يا فرچه نرم روي سطح كفش بكشيد. لكه‌هاي روي كفش‌هاي چرم، نبوك و چرم ميش را در سريع‌ترين زمان ممكن پاك كنيد.
 
براي لكه‌ها و خراش‌ها، با كمك پاك‌كن روي خراش بكشيد و تا پرزهاي پارچه به آن بازگردد.
 
براي از بين بردن لكه‌هاي چربي، روي آن پودر بچه يا نشاسته ذرت بريزيد تا روغن اضافه آن را بگيرد. صبر كنيد تا همه چربي‌ها گرفته شوند و سپس با مسواك روي آن بكشيد تا پرزهاي اضافه برداشته شوند.
 
براي لكه‌هاي خيس، اول با دستمال كاغذي رطوبت را بگيريد. سپس كفش را در هواي خشك يا زير آفتاب بگذاريد تا كاملا خشك شود. در نهايت هم دستمال بكشيد تا پرزها از بين بروند.
 
نكته: كفش‌هاي چرم ميش در سطح داخلي خود نوعي آستري دارند كه بيشتر از سطح بيروني كفش كثيف مي‌شود. براي محافظت از قارچ و بوي بد اين آستري، به طور مرتب بخش داخلي كفش را با دستمال مرطوب شده با محلول آب و مايع ضدعفوني‌كننده تميز كنيد.
 
كفش را حداقل ۲۴ ساعت پيش از استفاده مجدد در مقابل آفتاب قرار دهيد تا كاملا خشك شود.
 
۴- كفش لژدار حصيري يا پارچه‌اي
 
براي لژهايي كه حصيري هستند فقط مسواك را در يك جهت حركت دهيد تا بافت حصيري آن از هم باز نشود.
 
براي شستن اين كفش‌ها، ۴ ليوان آب گرم را با يك‌چهارم پيمانه سركه سفيد مخلوط كنيد. سپس يك قاشق چايخوري مايع ظرفشويي به آن بيفزاييد. با استفاده از مسواك يا دستمال، اين محلول را روي سطح كفش بماليد.
 
براي لژهايي كه حصيري هستند فقط مسواك را در يك جهت حركت دهيد تا بافت حصيري آن از هم باز نشود.
 
پس از تميز كردن همه بخش‌هاي كفش، دستمال را درون آب خالي خيس كرده و روي سطح كفش بماليد.
 
۵- كفش‌هاي ورزشي
 
كفش‌هاي ورزشي را هرگز با سشوار يا بخاري خشك نكنيد
 
بيشتر كفش‌هاي ورزشي را مي‌توان درون ماشين لباسشويي انداخت و تميز كرد. حتي مي‌توانيد كفي‌هاي كتاني را خارج كرده و آنها را جداگانه بشوييد. البته، پيش از اندختن كتاني يا كفش تنيس درون ماشين لباسشويي حتما با دستمال و لكه‌بر پاك كنيد تا لكه‌هاي چربي از سطح آن زدوده شوند.
 
نكته: كفش‌هاي ورزشي را هرگز با سشوار يا بخاري خشك نكنيد و حتما آنها را در هواي آزاد و زير آفتاب قرار دهيد.
 
براي بو نگرفتن سطح دخلي كفش ورزشي حتما سطح داخلي آن را به‌طور منظم با مايه ضدعفوني كننده تميز كنيد.