تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : شناسايي نقش ژن اختلال اسكيزوفرني در رشد مغز
شنبه، 19 خرداد 1397 - 14:30 کد خبر:82363
پژوهشگران آمريكايي، بررسي جديدي را براي درك ارتباط اختلالات رواني با عملكرد پروتئين‌هاي موثر بر رشد مغز انجام داده‌اند.


به گزارش تيتربرتر و به نقل از فيز، يك گروه پژوهشي از "دانشگاه كاليفرنياي جنوبي" (USC)، 150 پروتئين موثر بر فعاليت سلول و رشد مغز را شناسايي كرده است كه در اختلالات رواني از جمله اسكيزوفرني، اختلال دوقطبي و افسردگي نقش دارد.
اين نخستين بار است اين مولكول‌ها كه با پروتئين "DISC1" در ارتباط هستند، شناسايي شده‌اند.  DISC1، پروتئيني است كه با اختلالات رواني ارتباط دارد. دانشمندان، براي تشخيص واكنش‌هاي شيميايي كه پروتئين‌ها براي تحت تاثير قرار دادن عملكرد سلول و رشد عصب مورد استفاده قرار مي‌دهند، ابزار جديدي ابداع كرده‌اند.
 
"مارسلو كوبا" (Marcelo P. Coba)، محقق اين پژوهش گفت: اين كشف، علم را به درمان بيماري‌هاي رواني جدي، نزديكتر مي‌كند و روش‌هاي خاصي را براي بررسي سلول‌ها در افراد سالم و افراد مبتلا به اختلالات رواني ارائه مي‌دهد.
 
 
ارتباط ژن DISC1 با اسكيزوفرني، تقريبا 20 سال پيش اعلام شد. اين ژن، شبكه‌اي از سيگنال‌ها را در سرتاسر سلول هدايت مي‌كند كه در شكل گيري اسكيزوفرني نقش دارند. به گفته دانشمندان، خطا در واكنش‌هاي شيميايي نيز در بروز اين بيماري موثر هستند اما شناسايي پروتئين‌هايي كه DISC1، توانايي تنظيم آنها را دارد، به سختي انجام مي‌شود.
 
اين موضوع، گروه پژوهشي دانشگاه كاليفرنياي جنوبي را به انجام دادن اين پژوهش ترغيب كرد. آنها با استفاده از سلول‌هاي بنيادي، آزمايش‌هايي انجام دادند كه در آن، زيستگاه DISC1 شبيه‌سازي شده بود. سپس، براي گذاشتن تگ مولكولي روي DISC1، از اصلاح ژن استفاده كردند. اين كار، امكان خارج كردن DISC1 را از سلول‌هاي مغز و شناسايي پروتئين‌هاي مربوط فراهم كرد.
 
ممكن است شناسايي پروتئين‌هاي مرتبط با DISC1 در سلول‌هاي مغز، به درك چگونگي ارتباط عوامل خطرناك بيماري‌هاي رواني با عملكرد مولكولي خاص، منجر مي‌شود. اين كشف به پژوهشگران فرصت مي‌دهد فرآيندهاي خاصي را تعيين كنند كه در بيماران مبتلا به اختلالات رواني خاص، متفاوت است.