تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : گفت و گو با دانشجوي افغانستاني رتبه يك كنكور كارشناسي ارشد
شنبه، 19 خرداد 1397 - 03:47 کد خبر:82372
يكي از خبرهاي قابل توجه كنكور كارشناسي ارشد امسال كسب رتبه نخست توسط سه دانشجوي افغانستاني بود؛ «زينب حسيني» يكي از اين دانشجويان است كه در رشته زمين‌شناسي دانشگاه خوارزمي تحصيل مي‌كند و توانسته در گرايش زمين‌شناسي مهندسي رتبه نخست كنكور كارشناسي ارشد را كسب كند.


به گزارش تيتربرتر، حسيني همچنين رتبه چهار گرايش هيدروژئولوژي، رتبه شش گرايش سنجش از دور، رتبه 10 گرايش تكتونيك  و رتبه 18 گرايش‌ زمين شناسي زيست محيطي و پترولوژي را از آن خود كرده است.
حال اين دانشجو كه خانواده‌اش 40 سال است در ايران زندگي مي‌كنند و خودش نيز در ايران متولد شده است در گفت و گو با خبرنگار ايسنا  از تجربه‌هاي خود در راه موفقيت، دشواري‌هاي تحصيل و اميدش به آينده مي‌گويد.
 
زينب حسيني درباره اين موفقيت گفت: از مهر ماه سال گذشته شروع به درس خواندن براي كنكور كردم در اين مدت سعي كردم سراغ منابع متعدد نروم و براي هر درس باتوجه به اهميتي كه داشت، منابع محدودي را برگزينم؛ اين منابع را چندين بار و به ‌طور دقيق مطالعه كردم تا كاملا به موضوعات مسلط شدم.
 
حسيني اضافه كرد: البته جزوه برخي اساتيد و تست‌هاي كنكورهاي سال قبل را كه به ‌همراه پاسخ تشريحي مطالعه مي‌كردم خيلي كمك كننده بود.
 
وي در خصوص سطح آزمون كارشناسي ارشد امسال نيز گفت: در گرايش‌هاي مختلف ميزان سختي و آساني متغير بود اما بطور كلي هم سطح آزمون‌هاي چهارسال گذشته بود.
 
حسيني در خصوص مشكلاتي كه پيش روي دانشجويان افغانستاني در ايران وجود دارد نيز اظهار كرد: مهمترين مشكل دانشجويان مهاجر شهريه آنهاست چون دانشجويان خارجي بايد ۸۰ درصد شهريه شبانه را پرداخت كنند.
 
وي افزود: با توجه به اين‌كه شغل اكثريت مهاجران افغانستاني، كارگري است؛ اين ميزان شهريه، رقم بالايي محسوب مي‌شود  و گاهاً برخي افراد به دليل بالا بودن هزينه‌ها مجبور به انصراف از تحصيل شده‌اند.
 
اين دانشجوي دانشگاه خوارزمي خاطرنشان كرد: البته قانوني در سال گذشته اجرا شد و به دنبال  آن تعدادي از دانشجويان افغانستاني كه داراي رتبه‌هاي تك رقمي  و دو رقمي بودند، از پرداخت شهريه معاف شدند؛ اگر اين قانون امسال هم به همان منوال اجرا شود من و دوستاني كه موفق به كسب رتبه‌ زير صد شده‌اند؛ شهريه پرداخت نخواهند كرد.
 
حسيني  در مورد جايگاه يك دانشجوي افغانستاني در جامعه ايران نيز گفت: من در ايران متولد شده‌ام و خانواده‌ام ۴۰ سال است كه در ايران زندگي مي‌كنند اما با اين وجود متاسفانه برخي از دوستان ايراني نسبت به افغانستان و افغانستاني‌ها ديد خوبي ندارد؛ البته تعداد اين افراد در ميان قشر دانشجو كمتر است.
 
وي در خصوص وضعيت كشور افغانستان و اينكه به عنوان يك دانشجوي نخبه چگونه مي‌تواند به اين كشور كمك كند نيز گفت: هركسي دوست دارد به كشورش كمك كند ولي متاسفانه اكنون افغانستان به لحاظ اوضاع سياسي و امنيتي در شرايط بدتري نسبت به گذشته قرار دارد و آينده آن مبهم است اما در هرحال تمايل دارم به هر شكلي كه امكان آن فراهم شود به كشورم  خدمت كنم.
 
 
منبع: ايسنا