تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : تكرار توهين به مقامات نتيجه گذشت يا بي‌تفاوتي؟
یکشنبه، 20 خرداد 1397 - 04:54 کد خبر:82445
زماني به گروه فشار معروف بودند. غوغاسالاراني كه كارشان توهين به مخالفان‌شان، بر هم زدن سخنراني‌ها و ايجاد ترس براي كنار زدن رقيب بود. حالا به نيروهاي خودسر شهره شده‌اند، هرچند در ماهيت كارشان تفاوتي ايجاد نشده است. توهين‌كنندگان به مقامات كشور، چنان حاشيه امني دارند كه از پخش شدن فيلم و عكس‌شان در حال هتاكي به بزرگان، ابايي ندارند.


به گزارش تيتربرتر،  از ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ نزديك به ۶۵ سال مي‌گذرد اما شعبان بي‌مخ‌هاي ايراني نه تنها تمام نشده‌اند بلكه در حال تكثير شدن هستند. اگر روزگاري امثال شعبان جعفري به اشاره شاه و امراي ارتش و با دلارهاي آمريكايي به خيابان مي‌ريختند و براي ساقط كردن دولت قانوني دكتر محمد مصدق تلاش مي‌كردند، امروز حتي مشخص نيست كه شاگردان خلف مكتب آن‌ها، به دستور چه كسي و با تغذيه كدام منبع دست به توهين آشكار به مسئولين قانوني كشور مي‌زنند. اينجا ديگر بحث آزادي بيان و عقيده مطرح نيست؛ چراكه پر واضح است كه توهين و هتاكي به يك مقام حكومتي _چه دولت، چه مجلس، چه دستگاه قضا و چه نظامي_ نه ربطي به آزادي بيان دارد و نه برخورد با آن تهديد و تحديد آزادي بيان به حساب مي‌آيد.
روز قدس امسال هم درست مثل روز قدس پارسال به جاي شنيده شدن نداي وحدت، شاهد توهين به يكي از مقامات كشور و تسويه حساب‌هاي سياسي بود. هتاكان، امسال علي‌اكبر صالحي رئيس سازمان انرژي اتمي را هدف قرار دادند. تا جايي كه مدير مأخوذ به‌حيايي مثل صالحي هم از كوره در رفت و آن‌ها را بي‌ادب خواند.
 
اما چنين اقداماتي سابقه‌اي طولاني و تأسف‌بار دارد. فعاليت‌هايي كه ابتدا جنبه عمومي داشت و به حمله به نشريات، سينماها و مراسم فرهنگي و هنري ختم مي‌شد اما در دهه ۷۰ و به خصوص پس از روي كار آمدن دولت اصلاحات شدت بيشتري گرفت و به هتاكي و حتي ضرب و شتم مسئوليني دولتي گسترش يافت.
 
يادآوري برخي از اين اتفاقات مي‌تواند مسبوق به سابقه بودن آن را نشان دهد:
 
۱۳ شهريور ۱۳۷۷: ضرب و شتم عبدالله نوري معاون توسعه و امور اجتماعي رئيس‌جمهور و عطاءالله مهاجراني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، قبل از مراسم تشييع پيكر شهداي هشت سال دفاع مقدس در نماز جمعه تهران.
 
۲۵ دي ۱۳۷۷: سردادن شعار عليه آيت‌الله طاهري نماينده ولي فقيه و امام جمعه اصفهان، پرتاب سنگ و چوب و آهن به طرف جايگاه نماز جمعه و ممانعت از اقامه نماز جمعه روز قدس.
 
۱۹ بهمن ۱۳۷۷: برهم زدن مراسم سخنراني عباس عبدي عضو شوراي سردبيري روزنامه "صبح امروز" در شهر قم.
 
۲۰ بهمن ۱۳۷۷: اخلال در مراسم سخنراني محسن آرمين سردبير هفته‌نامه "عصر ما" در شهر قم.
 
۲۲ بهمن ۱۳۷۷: حمله به سخنراني سيد هادي خامنه‌اي، مشاور رئيس‌جمهور و مديرمسئول روزنامه "جهان اسلام" با سنگ، چوپ، ميله، كفش، مهر نماز و... و مضروب كردن وي در شهر قم.
 
۱۵ خرداد ۱۳۸۵: اخلال در سخنراني اكبر هاشمي‌رفسنجاني رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در حرم مطهر حضرت معصومه (س).
 
۲۸ تير ۱۳۸۸: حمله به برخي چهره هاي اصلاح‌طلب در آخرين نماز جمعه آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني و هتك حرمت و مضروب كردن مهدي كروبي و عبدالله نوري تا جايي كه عمامه اين دو روحاني را از سرشان انداختند.
 
۱۴ خرداد ۱۳۸۹: بر هم زدن سخنراني سيد حسن خميني با شعارهاي "مرگ برمنافق" و "مرگ بر ضد ولايت فقيه" درست پس از سخنراني طولاني‌مدت محمود احمدي نژاد كه منجر به ناتمام ماندن سخنراني يادگار امام در مرقد بنيانگذار انقلاب اسلامي شد.
 
۲۱ مرداد ۱۳۹۱: تشنج در سخنراني علي‌اكبر ناطق‌نوري و توهين به وي در حرم امام رضا (ع) در مراسم شب قدر با شعارهاي "مرگ بر ضد ولايت فقيه" و "خواص بي‌بصيرت نمي‌خواهيم" و پرتاب بطري آب‌معدني به سمت ناطق‌نوري.
 
۲۲ بهمن ۱۳۹۱: اخلال در سخنراني علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي و پرتاب مُهر نماز  به سمت وي و ناتمام ماندن سخراني در قم پس از اتفاقات "يك‌شنبه سياه مجلس" با شعارهاي "مرگ بر ضد ولايت فقيه" و "خواص بي‌بصيرت، بصيرت بصيرت".
 
۶ مهر ۱۳۹۲: توهين به حسن روحاني  رئيس‌جمهور در فرودگاه مهرآباد پس از بازگشت از اولين سفرش به نيويورك و گفت‌وگوي تلفني با رئيس‌جمهور آمريكا و پرتاب لنگه كفش به سمت ماشين رئيس‌جمهور.
 
۱۸ اسفند ۱۳۹۳: حمله به علي مطهري و پرتاب چوب، آجر، گوجه و تخم مرغ به سمت خودروي حامل اين نماينده مجلس در شيراز كه باعث شد راننده مجبور شود براي حفظ جان خود و مطهري، در كلانتري ميدان گل شيراز كه در نزديكي فرودگاه پناه بگيرد.
 
۲۸ آبان ۱۳۹۴: حمله به همايش اصلاح‌طلبان در ورامين و توهين و حمله به موسوي‌لاري و انداختن عمامه وي كه قرار بود سخنران اين همايش باشد.
 
۳ دي ۱۳۹۵: پرتاب مهر نماز و تسبيح به سمت حسينعلي اميري معاون پارلماني رئيس‌جمهور حين سخنراني پيش از خطبه او در نماز جمعه يزد با شعارهاي "مرگ بر فتنه‌گر" و "مرگ بر منافق".
 
۲ تير ۱۳۹۶: توهين به حسن روحاني رئيس‌جمهور در حاشيه حضور وي در راهپيمايي روز قدس.
 
 اين‌ها تنها بخشي از اقدامات هتاكانه عده‌اي تندرو بود كه با ادعاي انقلابي بودن با چنين اعمالي بيشترين ضربه را به انقلاب اسلامي و ولايت فقيه وارد مي‌كنند.
 
نكته جالب اينجاست كه بيشتر اين اقدامات در روزهايي مثل ۲۲ بهمن، روز قدس، ارتحال امام (ره) و... يعني روزهايي كه بايد نماد همبستگي و وحدت ملي باشد انجام مي‌شود و در عمل مثل پريروز، شكوه حضور مردم را زير سايه حاشيه‌هاي به وجود آمده قرار مي‌دهد.
 
نكته‌اي كه محمدتقي حسيني سفير كشورمان در مكزيك در يادداشت خود پس از اين اتفاق به آن اشاره كرد و نوشته است: «اندر عجبم كه چرا هر مناسبت مهم در اين كشور كه مي‌تواند مايه وحدت و همدلي مردم ما در داخل و عظمت آن در چشم جهانيان شود با انجام اقداماتي از سوي چند نفر جاهل و يا مزدور به يك حادثه تلخ تبديل مي‌شود.
روز قدس از مناسبت‌هايي است كه اگر درست برگزار شود ظرفيت عظيمي در وحدت داخلي و اقتدار بين‌المللي ايران دارد. امسال در راهپيمايي روز قدس در تهران گروهي جاهل يا اجيرشده با محاصره كردن علي‌اكبر صالحي، معاون رئيس‌جمهور و رئيس سازمان انرژي اتمي ايران بدترين توهين‌ها را نثار اين دانشمند بزرگ و پرافتخار و سياستمدار نجيب و اخلاق‌گرا كردند.
البته اين اولين بار نيست كه چنين اتفاقي رخ مي‌دهد. اين گروه سال‌هاي قبل هم چنين رفتارهاي زشتي را با شخصيت‌هاي مختلف داشتند و متاسفانه چون هيچ كسي از آنها توضيحي نخواسته است اين رويه شوم را ادامه دادند و عمق بخشيده‌اند. از آفات سياست در ايران همين بي‌قاعده بودن و بي حساب و كتاب و جاهلانه رفتار كردن برخي گروه‌ها و چسباندن اين نوع اقدامات به ارزش‌هاي والاي اين انقلاب است. من اسم اين نوع اقدامات مخرب را زائده‌هاي مسموم سياست گذاشته‌ام كه تاوانش را همه جامعه ما پرداخت مي‌كند.»
 
تأسف‌آور اين‌كه با تكرار اين اتفاقات، دلسوزان هشدارهاي لازم را مي‌دهند تقاضاي برخورد جدي دارند اما تعجب‌آور اين‌كه باز هم برخورد جدي صورت نمي‌گيرد.
 
درست مثل پارسال و پس از توهين چنين افرادي به رئيس‌جمهور در روز قدس كه بسياري از بزرگان و سياستمداران، چه مسئول و چه غيرمسئول آن اقدام را تقبيح كرده و خواستار برخورد قاطع با آمران و عاملان آن شدند. همان زمان "ايسنا" در گزارشي با عنوان "توهين به اختيار" (۴ تير ۹۶) هشدار داده بود كه اگر با عاملان و آمران اين اتفاقات برخورد قاطعي صورت نگيرد باز هم چنين حوادثي را رقم خواهند زد. در بخشي از اين گزارش آمده بود: «مسلما برخورد با چنين اقداماتي نه تنها مخالف آزادي بيان نخواهد بود بلكه خواست بسياري از مردم هم هست كه در همين ۲۴ ساعت در شبكه‌هاي اجتماعي همراه با مسئولين به محكوم كردن اين اقدام پرداخته و از رئيس‌جمهور منتخب ملت دفاع كردند. هرچند وزارت كشور دستور برخورد با چنين اقداماتي را صادر كرد اما تجربه نشان داده كه اين دستورها فرماليته بوده و در عمل اتفاق خاصي نمي‌افتد و دوباره شاهد چنين اتفاقاتي خواهيم بود و سردمداران اين اقدامات هم با خيال راحت از سايت‌ها و رسانه‌هاي‌شان توهين‌ها را ادامه مي‌دهند و در مراسمي ديگر شعارهاي تندتري را عليه مقامات سر مي‌دهند و تلخ‌تر اين‌كه بدون هيچ تنبيهي سرشان را در محافل مختلف بالا گرفته و به اقدامات‌شان افتخار هم مي‌كنند.
 
حال بايد ديد كه آيا قوه قضائيه با چنين افرادي كه پيدا كردن خود و به خصوص آمرانشان چندان سخت نيست برخورد قاطعي مي‌كند يا سرنوشت اقدام آن‌ها هم مثل قبلي‌ها نامعلوم بوده و پس از مدتي به بوته فراموشي سپرده مي‌شود. شايد اگر امروز جلوي اين اقدامات خودسرانه و تندروهايي كه دستور چنين اقداماتي را مي‌دهند گرفته نشود بعيد نيست باز شاهد ظهور افرادي مثل "سعيد امامي" يا "سعيد عسكر" باشيم كه با اقدامات خودسرانه خود هزينه‌هاي جبران‌ناپذيري را براي جمهوري اسلامي رقم زدند.»
 
همان گونه كه در اين گزارش اشاره شده بود دستورات پيگيري چنين اتفاقاتي و برخورد با آمرين و عاملين آن مانند دستور سال گذشته وزير كشور فرماليته بوده و در عمل اقدام خاص و قابل توجهي صورت نمي‌گيرد يا اگر هم صورت گرفته به خوبي اطلاع‌رساني نمي‌شود و همين اممر باعث مي‌شود اين افراد به راحتي و در حالي كه فكر مي‌كنند از حاشيه امني برخوردارند باز هم به اقدامات خود ادامه دهند.
 
هرچند استثنائاتي مثل برخورد با عاملين و آمر حمله به علي مطهري در شيراز وجود دارد كه البته بيشتر به دليل پيگيري‌هاي شخصي شاكي (مطهري در آن پرونده) بوده وگرنه در مسئولين انتظامي و قضايي كشور عزمي جدي براي چنين برخوردهايي يا ديده نمي‌شود و يا اگر هم وجود دارد به خوبي نشان داده نمي‌شود.
 
امسال هم برخي سياسيون و فعالان به توهين صورت گرفته به علي‌اكبر صالحي واكنش نشان دادند مثل حسام‌الدين آشنا مشاور فرهنگي رئيس‌جمهور كه در صفحه توئيتر خود نوشت: «آگاهي از دستاوردهاي غيرنظامي سازمان انرژي اتمي در دوران ۱۳۹۲-۱۴۰۰ كساني را شرمنده خواهد كرد كه ناآگاهانه عليه رئيس آن شعار دادند و كسان ديگري را رسوا خواهد كرد كه آگاهانه اين طراحي را انجام دادند.»
 
يا بهروز نعمتي نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي كه اين اقدام را "در تضاد با فلسفه روز قدس" عنوان و در عين حال تاكيد كرد كه "انجام اين اقدامات از سوي يك عده معدود نمي‌تواند راهپيمايي روز قدس را تحت‌الشعاع قرار دهد".
وي همچنين اظهار كرد: «متاسفانه يك عده معدودي هميشه هستند كه به دنبال ايجاد حاشيه‌سازي در برخي مناسبت‌ها هستند. زماني كه آيت‌الله هاشمي در قيد حيات بودند در مورد ايشان هم اين اتفاق مي‌افتاد و در مواردي هم شعارهايي عليه آقاي روحاني سر داده شده است. اينها كساني هستند كه غير از خودشان همه را منافق تصور مي‌كنند.»
 
از طرفي چنين اقداماتي باعث مي‌شود رسانه‌هاي معاند كه به دنبال بهانه براي تاختن به جمهوري اسلامي هستند اين گونه رفتارها را پررنگ كرده و كلاه خود را از اين نمد ببافند. نعمتي هم در اين زمينه يادآور شد: «اين افراد اين كارها را مي‌كنند كه توجه رسانه‌هاي خارجي را به خود جلب كنند اما قطعا اقدام آن‌ها با فلسفه روز قدس در تضاد است. اگر اين افراد واقعا مطيع رهبري هستند ايشان گفته‌اند كه جامعه را از دوقطبي بودن دور كنيد، همچنين به آقاي صالحي دستوري دادند و ايشان هم كارش را انجام مي‌دهد. اگر آقاي صالحي منافق باشد قطعا در سمت رياست سازمان انرژي هسته‌اي نخواهد بود.»
 
از سوي ديگر حسين سبحاني‌نيا عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس نهم با تاكيد بر اين‌كه رفتارهاي انجام شده در  مراسم راهپيمايي روز قدس نسنجيده بوده و مي‌تواند مستمك بيشتري براي دشمن شود، گفت: «وحدت و همدلي امروز شرط اصلي جامعه است. مقام معظم رهبري همواره بر وحدت و همدلي تاكيد دارند و به خاطر اين است كه دشمن به هر صورت سوءاستفاده كرده و از اين مسائل به نفع خودش استفاده مي‌كند بنابراين نبايد به گونه‌اي عمل شود كه موجب بهره‌گيري دشمن از مسائل داخلي كشور شود.»
 
همچنين در رابطه با اين موضوع، حسين كاشفي عضو حزب اتحاد ملت عنوان كرد: «بايد مشخص شود كه به هم خوردن انسجام و وحدت ملي ايران به نفع چه كساني تمام مي‌شود. پيش از اين هم در راهپيمايي‌هاي مهمي همچون روز قدس سال‌هاي گذشته اين قبيل رفتارها ديده شده است.»
 
 وي همچنين خاطرنشان كرد: «وقتي براي چندين بار چنين حركت‌هايي را از سوي عده‌اي عليه مسئولين كشورمان مي‌بينيم بايد بخواهيم تا مسئولين ذيربط به اين موضوع وارد شوند و مشخص كنند كه آيا اين شعارها صداي مردم است؟ آيا صداي انقلاب است؟ آيا صدايي است كه قرار است در روز قدس شنيده شود؟ آيا اين بداخلاقي‌ها به نفع كشور است؟ اين شعارها عليه كساني داده شده است كه مسئول قسمت‌هاي مهمي از اداره كشور هستند، آنها با راي مستقيم يا غير مستقيم مردم رسالتي بر عهده گرفته‌اند؛ بنابراين مسئولين مربوطه بايد به اين بداخلاقي‌ها رسيدگي كنند و نبايد بي‌تفاوت باشند، آنها وظيفه دارند تا نشان دهند كه اين بداخلاقي‌ها صداي مردم نيست.»
 
كاشفي با تاكيد بر اينكه "بايد با اغتشاش‌گران و بداخلاقان سياسي برخورد قانوني و ارشادي شود"، افزود: «بايد مشخص شود كه اين عده از كجا حمايت مي‌شوند و حمايت‌كنندگان آنها كه به خود اجازه مي‌دهند صفوف وحدت و انسجام ملت را به هم بزنند چه منفعتي به دست مي‌آورند. بايد مشخص شود كه به هم خوردن انسجام و وحدت ملي ايران به نفع چه كساني تمام مي‌شود.»
 
به هر حال روز قدس امسال هم با حواشي به وجود آمده و توهين به رئيس سازمان انرژي اتمي كشور گذشت و مثل هميشه بايد گفت بايد منتظر ماند و ديد كه آيا با عاملان و آمران اين تندروي‌ها و برخوردهاي هتاكانه برخورد قاطع و قانوني صورت مي‌گيرد يا باز هم مثل گذشته پس از كم شدن سر و صداي ماجرا اين اتفاق هم فراموش شده و تا توهين بعدي به مسئول ديگري در كشور اين روند تكراري و تأسف‌اور ادامه خواهد يافت و هتاكان به راحتي و با فراغ بال به اقدامات وحدت‌شكن و تنش‌آفرين خود ادامه خواهند داد.