تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : رمز گشايي از تصويري كه مركل در اينستاگرامش منتشر كرد
یکشنبه، 20 خرداد 1397 - 10:01 کد خبر:82484
صفحه رسمي آنگلا مركل، صدراعظم آلمان روز شنبه عكسي از اجلاس گروه هفت در كبك كانادا منتشر كرد كه بسياري آن را نماد مذاكرات امسال هفت رهبر اقتصادهاي بزرگ جهان دانسته‌اند.


به گزارش تيتربرتر، بي بي سي در اين باره نوشت: به اين بهانه اجازه دهيد يك به يك حاضران در اين عكس را معرفي و درباره موضع حضور آنها در اجلاس امسال بنويسيم.
۱- دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور ايالات متحده آمريكا
 
 ترامپ امسال به اجلاس جي هفت ديرتر از همه رفت و زودتر از همه هم آن را ترك كرد چرا كه همه تمركزش روي اجلاس روز سه‌شنبه خود با كيم جونگ اون، رهبر كره شمالي در سنگاپور است.
 
با وجود اين، او تاثير خودش بر اين اجلاس را حتي پيش از ورود به آن گذاشته بود؛ آقاي ترامپ دو هفته پيش با وضع تعرفه ۲۵ درصدي براي واردات فولاد و تعرفه ۱۰ درصدي براي واردات آلومينيوم بسياري از متحدان سياسي و اقتصادي آمريكا را شگفت‌زده كرده بود.
 
او در اجلاس بارها از سوي رهبران ديگر مانند جاستين ترودو (كه در اين عكس ديده نمي‌شود اما در حقيقت پشت سر آقاي ترامپ ايستاده)، آنگلا مركل (شماره ۶- كه در عكس گويي جلودار مخالفان شده) و ترزا مي (شماره ۸ كه سرش در گوشه چپ بالاي عكس ديده مي‌شود) تهديد به اتخاذ تصميم‌هاي تلافي‌جويانه شد اما "دست به سينه" نشست و در حالي كه جان بولتون (شماره دو كه با سبيل متمايز از ديگران است و بالاي سر آقاي ترامپ ايستاده) به پافشاري بر موضع خودش ادامه داد و گفت "دوران سواري گرفتن از آمريكا گذشته" و اگر ساير كشورهاي مي‌خواهند همچنان در بازار آمريكا دكه و حجره داشته باشند بايد موانعي چون تعرفه و دردسرهاي گمركي كه براي توليدكنندگان آمريكايي ايجاد كرده‌اند را حذف كنند تا بلكه به قول آقاي ترامپ بشود اصلا "عاري از تعرفه" داد و ستد كرد.
 
۲- جان بولتون، مشاور امنيت ملي دونالد ترامپ
 
او كه فقط سه ماه است وارد كاخ‌سفيد شده دست كم در سه حوزه بزرگ سه تاثير مهم گذاشته است؛ الف) خروج آمريكا از توافق هسته‌اي با ايران ب) اجراي تعرفه بر فولاد و آلومينيوم با استفاده از اختيارات رئيس‌جمهور در حوزه امنيت ملي و ج) مذاكره ميان دونالد ترامپ و كيم جونگ اون كه كم مانده بود با به ميان كشيدن مدل "سرهنگ قذافي در ليبي" براي مواجهه با كره‌شمالي بر هم بخورد.
 
۳- اين فرد كه در حال گزيدن لبانش است هنوز شناسايي نشده است
 
۴- شينزو آبه، نخست‌وزير ژاپن
 
او كه همين دو روز پيش و قبل از رفتن به كانادا در كاخ‌سفيد با آقاي ترامپ سه ساعتي گفتگو كرد، از سوي مردم كشورش تحت فشار است كه به گروه مخالفان اروپايي دونالد ترامپ بپيوندد و تمهيدات مقابله جويانه‌اي در برابر وضع تعرفه‌هاي فولاد و آلومينيوم در نظر بگيرد. ژاپن يكي از اصلي‌ترين صادركنندگان فلزات به آمريكا است. اما آبه كه روابط صميمانه‌اي با  ترامپ برقرار كرده احتمالا منتظر نتيجه ديدار روز سه‌شنبه ميان دونالد ترامپ و كيم جونگ اون است چرا كه تهديد اتمي شدن پيونگ‌يانگ بيشتر از واشنگتن، توكيو و سئول را تهديد مي‌كند.
 
۵- ياسوتوشي نيشيمورا، معاون نخست‌وزير ژاپن
 
او عضو حزب حاكم ژاپن است و پيش از اين در سمت وزير تجرت جهاني ژاپن فعاليت كرده و به خوبي از پيامدهاي يك جنگ تجاري خبر دارد.
 
۶- آنگلا مركل، صدراعظم آلمان
 
 مركل كه عكس‌هاي او و دونالد ترامپ در دو سال گذشته تقريبا هميشه از اختلاف ميان اين دو حكايت داشته در كبك كانادا هم جلودار مذاكرات انتقادي با رئيس‌جمهور آمريكا بود. در اين عكس هم واضح است كه دستان روي ميز ستون شده او در برابر دست به سينه نشستن ترامپ از تنش در كبك و تضارب آرا ميان آقاي ترامپ و بقيه حكايت دارد.
 
او در حاشيه اين اجلاس درباره رابطه‌اش با دونالد ترامپ گفته بود دو رهبر نبايد لزوما با هم هميشه همراه و موافق باشند اما بايد بتوانند با يكديگر گفتگو كنند: "من مي‌توانم بگويم توانسته‌ام رابطه‌اي كاملا رك و مستقيم با رئيس‌جمهور آمريكا حفظ كنم."
 
۷- امانوئل مكرون، رئيس جمهور فرانسه
 
 مكرون كه ركوردار دست دادن طولاني با دونالد ترامپ است تنها چند ساعت پيش از آغاز اجلاس جي ۷ در كبك كانادا در توييتر كه رسانه مورد علاقه ترامپ هم هست انتقادهايي از سياست‌ها تجاري ترامپ كرد كه خيلي‌ها گفتند احتمالا "رفاقت ميان اين دو" فيصله يافته اما با وجود اين، در جريان اجلاس باز هم اين دو دوست و صميمي ديده شدند. مكرون گفته در جريان جي ۷ امسال با ترامپ "صريح و جدي" داشته است.
 
۸- ترزا مي، نخست وزير بريتانيا
 
" مي" كه از يك طرف مشغول مذاكرات خروج از اتحاديه اروپاست و از طرف ديگر در برابر افزايش تعرفه‌ها از سوي آمريكا همسو با اتحاديه اروپاست، هفته گذشته با ترامپ تلفني گفتگو كرد و وضع تعرفه هاي فولاد و آلومينيوم را "غيرقابل توجيه و عميقا ناراحت‌كننده" خواند. او در كبك كانادا بارها از وقوع يك جنگ جهاني تجاري ابراز نگراني كرد.
 
۹- لري كادلو، رئيس شوراي اقتصاد ملي آمريكا
 
او ارشدترين مشاور اقتصادي ترامپ است و اگر معمار سياست افزايش تعرفه ها نباشد اين روزها نگهبان و مدافع اصلي اين تصميم است و تلاش مي‌كند براي اين دستور جنجالي رئيس‌جمهور آمريكا دلايل نظري و تاريخي دست و پا كند. او با دفاع از پيشنهاد ترامپ براي حذف همه تعرفه‌ها گفته اين راه خروج از بحران و پرهيز از يك جنگ تجاري است. حذف تعرفه‌ها براي بنگاه‌هاي اقتصادي آمريكا بسيار سودمند خواهد بود چرا كه آنها براي ورود به بازارهاي بزرگي چون چين و يا مثلا بازار خودرو اروپا بايد از مرز تعرفه‌هاي قابل توجه عبور كنند.