تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : با ۲۰ ميليون تومان چه كسب‌وكاري راه‌اندازي كنيم؟
دوشنبه، 21 خرداد 1397 - 10:30 کد خبر:82527
راه‌اندازي بنگاه‌هاي كوچك و متوسط هزينه زيادي نمي‌خواهد و با ۲۰ ميليون تومان هم مي‌شود يك بنگاه اقتصادي كوچك راه انداخت. تاسيس يك شركت تعاوني يا فراهم كردن مقدمات يك شغل خانگي ايده‌اي است كه مي‌توانيد در سر بپرورانيد.


به گزارش تيتربرتر،  در طول سال‌هاي گذشته به فراخور رشد روزافزون جمعيت، افزايش تعداد فارغ‌التحصيلان دانشگاهي و اهميت پاسخگويي به نياز بازار كار، ايجاد بنگاه‌هاي كوچك و متوسط و به دنبال آن كسب‌وكارهاي خرد و كوچك اهميت بيشتري پيدا كرده است.
كارشناسان بر اين باورند كه وجود مزيت‌ها و ويژگي‌هاي ممتاز بنگاه‌هاي كوچك و زودبازده دليل استقبال فعالان اقتصادي از راه‌اندازي اين بنگاه‌ها بوده است، چراكه بنگاه‌هاي خرد و كوچك و متوسط در عين اشتغالزايي، بازدهي و بهره‌وري بالا و قيمت تمام شده پاييني دارند و از هزينه‌هاي بالاي شركت‌هاي بزرگ در آن‌ها خبري نيست.
 
بنگاه‌هاي كوچك و متوسط به دليل ويژگي‌هاي خاص خود كاركردهاي منحصر به فردي دارند كه اشتغالزايي، توزيع پول در جامعه، توسعه مناطق حاشيه‌اي و تربيت نيروي انساني مورد نياز صنايع و بنگاه‌ها از مهمترين رويكردها به شمار مي‌رود.
 
امروز براي داشتن شغل ديگر نبايد منتظر برنامه‌هاي دولت بود بلكه اگر سرمايه‌ اندكي در اختيار داريم بايد با آن كسب و كاري براي خود راه‌ اندازي كنيم و براي شروع اين سرمايه را در جهت ايجاد يك كارگاه كوچك نجاري، توليد كيف و كفش، ساخت انواع بدليجات و صنايع دستي، بافت تابلو فرش، تهيه و بسته بندي محصولات غذايي و گياهان دارويي به كار بگيريم.در اين باره رييس كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارگران به ايسنا مي‌گويد: بنگاه‌هاي كوچك و متوسط به دليل پايين بودن هزينه‌هاي جاري مي‌توانند خود را با هر نوع شرايط و تغييرات و نوسانات اقتصادي وفق دهند، به نحوي كه اگر در شرايط بحران اقتصادي با مشكل تامين مواد اوليه مواجه شوند با كمترين هزينه‌ بنگاه را تعطيل مي‌كنند و به محض ايده آل شدن شرايط و بهبود اوضاع، مجددا فعال مي‌شوند و در وضعيت مطلوبي قرار مي‌گيرند.
 
او از صنايع دستي و فرش به عنوان نمونه‌اي از بنگاه‌هاي كوچك و زودبازده نام مي‌برد كه مي‌تواند با صرف هزينه كم و يك مكان كوچك، درآمدزايي و اشتغالزايي بالايي به دنبال داشته باشد و مي‌گويد يك واحد كوچك و زودبازده براي راه‌اندازي نياز به هزينه زيادي ندارد و به طور متوسط با ۲۰ ميليون تومان مي‌توان يك شركت تعاوني يا بنگاه كوچك اقتصادي ايجاد كرد.
 
فتح‌الهي معتقد است هزينه‌هاي پرسنلي، نگهداري و حامل‌هاي انرژي در كارگاه‌هاي كوچك كم است و به همين دليل از دوام و بقاي بيشتري نسبت به بنگاه‌هاي بزرگتر برخوردارند.
 
البته اين مقام مسئول كارگري آسيب‌پذير بودن اين كارگاه‌ها را يادآوري كرده و مي‌گويد: كمبود امكانات و نقدينگي، عدم بهره‌مندي از حمايت‌هاي دولتي و پايين بودن قدرت رقابت‌پذيري، مي‌تواند توان توليد و شرايط كار در اين مجموعه‌ها را تحت تاثير قرار دهد لذا در صورت عدم حمايت در معرض تهديد و شكنندگي قرار مي‌گيرند و در گير و دار تحولات  اقتصادي از چرخه فعاليت حذف مي‌شوند.
 
پيشنهاد رييس كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارگران اين است كه دولت براي حفظ و نگهداري بنگاه‌هاي كوچك و متوسط، بانك‌ها را موظف كند ۵۰ درصد منابع و تسهيلات خود را به كارگاه‌ها و بنگاه‌هاي زودبازده اختصاص بدهند و خود بر نحوه توزيع آن نظارت و مديريت داشته باشد.
 
در حال حاضر شهرك‌هاي صنعتي زيادي در كشور وجود دارد كه يا راكد مانده و يا با كمترين ميزان ظرفيت خود فعاليت مي‌كنند، در صورتي كه استفاده بهينه و شايسته از ظرفيت اين بنگاه‌ها مي‌تواند ضمن احياي اين شهرك‌ها، زمينه رونق توليد داخلي را فراهم كند.
 
علي اكبر سيارمه ـ كارشناس حوزه كار در اين باره به ايسنا مي‌گويد: عليرغم آنكه شهرك‌هاي صنعتي از ظرفيت بالاي اشتغال برخوردارند ولي طي سال‌هاي گذشته كمترين توجه به آن‌ها را داشتيم، در حالي كه با به‌كارگيري نيروهاي كار در اين مجتمع‌ها مي‌توانستيم از ظرفيت‌شان به شكل مطلوب‌تري استفاده كنيم.
 
به گفته وي، امروز بسياري از شهرك‌هاي صنعتي، راكد و بلا استفاده باقي مانده يا با كمتر از ۳۰ درصد توان و ظرفيت خود كار مي‌كنند و اغلب به مكاني براي انبار كالا تبديل شده‌اند.
 
زماني كفش‌هاي دست دوز ايراني با كفش‌هاي ايتاليايي برابري مي‌كرد ولي امروز جاي آن‌ها را اجناس و كالاهاي عمدتا بي‌كيفيت خارجي و وارداتي گرفته است.اين كارشناس حوزه كار، تحقق ۹۵ درصد اشتغال در بنگاه‌هاي كوچك و زودبازده را يادآور شده و مي‌گويد: ايجاد بنگاه‌هاي كوچك و زودبازده در دنيا به جهت سودآوري و مقرون به صرفه بودن روز به روز در حال گسترش است، لذا براي دستيابي به اشتغال پايدار و گسترده بايد به سمت ايجاد بنگاه‌هاي زودبازده برويم.
 
سيارمه با اشاره به سابقه طولاني كارگاه‌هاي كوچك صنعتي و مشاغل آزاد در ايران مي‌افزايد: بسياري از پوشاك و البسه، كفش و ابزار و لوازم مورد نياز مردم و مصرف خانه‌ها در همين كارگاه‌هاي كوچك تهيه و توليد و ساخته مي‌شد. زماني كفش‌هاي دست‌دوز ايراني با كفش‌هاي ايتاليايي برابري مي‌كرد ولي امروز جاي آن‌ها را اجناس و كالاهاي عمدتا بي‌كيفيت خارجي و وارداتي گرفته است.
 
با وجود آنكه بنگاه‌هاي كوچك جزو آسيب‌پذيرترين واحدهاي كسب و كار به شمار مي‌روند اما بيشترين حجم اشتغال كشور در اين بنگاه‌ها نهفته است.كيف و كفش، پوشاك و چرم از جمله صنايعي است كه گسترش كارگاه‌هاي آن مي‌تواند ظرفيت ايجاد دست‌كم ۵۰۰ هزار شغل در كشور را به وجود آورد. از شركت‌هاي دانش بنيان هم مي‌توان به عنوان يكي از بنگاه‌هاي كوچك موفق ياد كرد و ايجاد آن‌ها را با تقويت نوآوري و كارآفريني در دستور كار قرار داد.
 
راه‌اندازي بنگاه‌هاي كوچك و متوسط به منابع مالي زيادي نياز ندارد ولي كمبود نقدينگي هميشه يكي از مشكلات عمده اين بنگاه‌هاست. با اين حال بنگاه‌هاي كوچك و زودبازده اقتصادي همچنان در ايجاد اشتغال دائم و پايدار موثرند و موجب افزايش توليد ناخالص داخلي، رونق توليد و كاهش بيكاري جوانان مي‌شود.