تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : همه چيز درباره دندان نوزادي
دوشنبه، 21 خرداد 1397 - 13:30 کد خبر:82549
چند روزي است كه فرزندتان بيقراري و گريه مي‌كند؟ دائم دست شما را در دهان خود مي‌برد؟ ميلي به غذا خوردن ندارد؟ كافي است به لثه‌هاي او خصوصا لثه‌هاي فك بالا به آرامي دست بكشيد. بله، فرزندتان دارد اولين دندان‌هاي خود را در‌مي‌آورد. در اين مرحله وظيفه و مسئوليت شما به‌عنوان والدين بيش از پيش خواهد شد.


به گزارش تيتربرتر، بايد بتوانيد نوزادتان را آرام كرده و درد او را كاهش دهيد تا از اين مرحله هم به سلامت گذر كند. شايد نمي‌دانيد چطور بايد درد فرزندتان را كم كرده و او را آرام كنيد. به جاي استرس و دستپاچه شدن، كافي است اين مطلب را بخوانيد تا در چنين مواقعي با تسلط بتوانيد از عهده كنترل اوضاع برآييد. ما در كنار شما هستيم تا بگوييم چه كارهايي براي دندان درآوردن فرزندتان انجام دهيد. 
كي منتظر رويش دندان‌ها باشيم؟
 
دندان درآوردن نوزادان معمولا در سنين ۶تا ۲۴ماهگي اتفاق مي‌افتد. اما ممكن است در اوايل ۳ماهگي يا حتي اواخر ۱۲ماهگي نيز رخ دهد. دندان‌هاي تحتاني جلو اول از همه درمي‌آيند، بعد نوبت به دندان‌هاي فوقاني جلو مي‌رسد. تصور كنيد نوزاد چه دردي مي‌كشد وقتي يك دندان تيز و برجسته در لثه‌هاي ملتهب و دردناكش رشد مي‌كند. تنها كاري كه مي‌توانيد انجام دهيد اين است كه وضع اسفبار، درد و ناراحتي آنها را تصور كنيد.
 
 حتي با اينكه دندان درآوردن دردناك است، خيلي از نوزادان گريه نمي‌كنند. درواقع، آنها نمي‌توانند درد و ناراحتي محسوس در اطراف لثه خود را درك كنند، بنابراين گاهي به شكل ديگري با آن برخورد مي‌كنند كه در هر يك از نوزادان علائم مختلفي دارد. بايد به‌عنوان مادر بتوانيد زمان دندان درآوردن فرزندتان را از روي علائم آن متوجه شويد و زودتر براي رفع درد و ناراحتي اقدام كنيد.
 
علائم نشان‌دهنده رويش دندان
 
نوزاد تحريك‌پذير شده و بيداد مي‌كند. ناراحت نباشيد، لثه‌هاي او را بررسي كنيد. خواهيد ديد كه نوزاد دارد دندان در‌مي‌آورد.
 
اگر نوزادتان از خوردن و نوشيدن سر باز مي‌زند، هرگز به زور به نوزاد غذا ندهيد. درد ناشي از دندان درآوردن اشتهاي او را كور مي‌كند و اين يك موضوع طبيعي است. مي‌توانيد براي اينكه او ضعيف نشود از غذاهاي آبكي مثل سوپ و... استفاده كنيد. 
 
اگر نوزاد از دهانش حباب خارج مي‌كند، اين مهم‌ترين نشانه‌اي است كه هنگام دندان درآوردن نوزاد مشاهده مي‌شود. آب دهان نوزاد به اين خاطر سرازير نمي‌شود كه جلوي او دسر، شكلات يا آبنبات مي‌خوريد؛ او دارد دندان در مي‌آورد!
 
ممكن است انگشتان دست شما يا هر چيزي كه نزديكش باشد را گاز بگيرد. جويدن يا گاز زدن هر چيزي كمك مي‌كند كه لثه نوزاد تا مدتي تسكين پيدا كند.
 
نوزاد داد مي‌زند و بي‌دليل صداهاي بلندي از خود در مي‌آورد. اين مسئله جاي نگراني ندارد. اين تنها راهي است كه مي‌تواند دردش را به شما نشان دهد.
 
چطور دردش را تسكين دهيد
 
وقتي مطمئن شديد كه نوزاد دارد دندان درمي‌آورد، سعي كنيد از اقدامات زير براي تسكين لثه دردناك نوزادتان استفاده كنيد:
 
ماساژ لثه: اگر مي‌توانيد لبه‌هاي برجسته دندان نوزاد را ببينيد، سعي كنيد موقع گريه و شيون با يك انگشت يا پارچه تميز لثه او را ماساژ دهيد. از استعمال هر نوع ژل بي‌حس‌كننده براي تسكين درد نوزاد اكيدا خودداري كنيد.
 
يك پستانك بخريد: يك پستانك ژله‌اي، آبي يا پلاستيكي براي نوزادتان بخريد. مي‌توانيد پستانك را در يخچال بگذاريد تا سرد شود، اما از منجمد كردن آن خودداري كنيد، چون به لثه نوزاد آسيب مي‌رساند. مي‌توانيد از پستانك براي نوزاد استفاده كنيد تا با جويدن آن كمي از دردش كاسته شود.
 
از مواد طبيعي استفاده كنيد: مي‌توانيد يك تكه سبزي سرد مانند هويج به نوزادتان بدهيد تا به آن گاز بزند. اما مراقب باشيد! اگر نوزاد يك تكه كوچك از هويج را گاز بزند و بخواهد قورت دهد، اين احتمال وجود دارد كه دچار خفگي شود. معمولا قدرت نوزاد به كندن هويج نمي‌رسد اما درباره ميوه‌هاي ديگر كه نرم‌تر هستند و امكان كنده شدن آنها وجود دارد بيشتر حواس‌تان را جمع كنيد.
 
سر و صورت نوزاد را تميز نگه داريد: يك پارچه نرم و تميز برداريد و بزاق دهان نوزاد را از روي دهان و گردن پاك كنيد تا نوزاد دچار بثورات پوستي روي صورت و گردن نشود. زماني كه فرزندتان در حال دندان درآوردن است آب دهان او بيشتر از قبل پوست او را اذيت مي‌كند. ‌هر كاري مي‌توانيد انجام دهيد تا نوزاد از درد و ناراحتي رهايي پيدا كند. راه‌هاي زيادي براي اطمينان از بهداشت دهان و دندان نوزادان وجود دارد.
 
وقتي اولين سري از دندان‌هاي نوزاد درآمدند، يادتان باشد كه با يك مسواك نرم دندان‌هاي او را دو بار در روز تميز كنيد.
 
شيردهي شبانه (چه شير مادر و چه شير خشك) را متوقف كنيد تا از پوسيدگي دندان نوزاد جلوگيري شود.
 
از پارچه حوله‌اي خيس و سرد استفاده كنيد: يكي از روش‌هاي خوب براي تسكين درد درآوردن دندان است. اين پارچه را روي لثه‌هاي كودك قرار دهيد تا بجود. 
 
حتي مي‌توانيد يك تكه يخ هم ميان پارچه بگذاريد و محكم ببنديد تا خداي نكرده در گلوي كودك نپرد و سپس پارچه را در دهان كودك بگذاريد تا بجود.
 
براي اين منظور مي‌توانيد پارچه را در چاي بابونه خيس كنيد و در يخچال قرار دهيد تا سرد و خنك بماند يا حلقه‌هاي پلاستيكي كه براي دندان درآوردن كودكان است را نيز در يخچال قرار دهيد تا سرد شود. سپس به كودك بدهيد تا بجود.
 
دارو آخرين گزينه انتخاب باشد: سعي كنيد از تمام راه‌هاي ممكن براي تسكين درد و ناراحتي نوزاد استفاده كنيد؛ چون هيچ راه ديگري براي برطرف كردن درد ناشي از دندان در‌آوردن وجود ندارد. اگر نوزاد درد شديدي را تحمل مي‌كند، مي‌توانيد هر ۶يا ۸ساعت يك‌بار از داروي پاراستامول استفاده كنيد.
 
 با اينكه شواهد علمي چنداني در اين راستا وجود ندارد، گفته مي‌شود كه هوميوپاتي هم به تسكين درد نوزادان حين دندان درآوردن كمك مي‌كند. البته حتما توجه داشته باشيد كه در اين رابطه به پزشك مراجعه كرده و حتما قبل از استفاده از هر نوع دارويي براي فرزندان از پزشك كمك بگيريد. 
 
تب طبيعي است يا نه؟
 
زمان دندان در آوردن معمولا سطوح ايمني كه از مادر به شيرخوار رسيده، كاهش مي‌يابد و كودك كم‌كم خودش بايد عناصر ايمني را بسازد، بنابراين كاهش عناصر ايمني منتقل‌شده از مادر به كودك مي‌تواند دليلي براي تب يا بروز عفونت باشد كه اين فقط يك همراهي با دندان ‌درآوردن است و رويش دندان به تنهايي باعث چنين اتفاقي نمي‌شود.
 
همه چيز درباره دندان نوزادي
 
 همچنين در كودكاني كه مشكل يا بيماري خاصي ندارند، معمولا در محل رويش دندان‌ها خونريزي اتفاق نمي‌افتد. به والدين توصيه مي‌كنيم زماني كه كودك دچار مشكلي مانند تب يا اسهال شديد مي‌شود، حتما به پزشك مراجعه كنند و اين مشكلات را به حساب دندان‌درآوردن نگذارند.
 
كدام دندانگير بهتر است؟
 
زماني كه فرزندتان هنوز دندان در نياورده و فقط علائم آن را نشان مي‌دهد، بهترين زمان براي استفاده از دندانگير است، اما هنگام استفاده از آن مراقب باشيد و به جاي انواع ژله‌اي يا پلاستيكي، بهتر است نوع طبيعي آن را تهيه كنيد. پيشنهاد ما، استفاده از دندانگيرهاي چوبي است كه سفت بوده و مواد شيميايي ندارند. 
 
دندانگيرهاي پلاستيكي هم در بازار موجود است كه از پلاستيك‌هايي با درجه كيفي پايين درست شده‌اند و زماني كه نوزاد شروع مي‌كند به دندان درآوردن قابل استفاده خواهد بود. در اين مورد، مواد شيميايي موجود در آن مي‌تواند به عفونت و اسهال او بينجامد. دلايل زير نشان مي‌دهد چرا استفاده از دندانگير چوبي بهتر از پلاستيكي است:
 
-برخلاف دندانگير پلاستيكي، دندانگيرهاي چوبي طبيعي بوده و هيچ نوع ماده رنگي شيميايي ندارند.
 
-سفتي آن تا حدي است كه كودك مي‌تواند به‌راحتي آن را گاز بگيرد و به كمك آن لثه‌ خود را بمالد.
 
-احتمال شكسته شدن بخشي از دندانگيرهاي چوبي برحسب اتفاق نسبت به نوع پلاستيكي آن خيلي كمتر است.
 
اگر مي‌توانيد لبه‌هاي برجسته دندان نوزاد را ببينيد، سعي كنيد موقع گريه و شيون با يك انگشت يا پارچه تميز لثه او را ماساژ دهيد.