تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : پول نمي‌دهيد حداقل شرايط كار را آسان كنيد
سه شنبه، 22 خرداد 1397 - 03:10 کد خبر:82570
دبيركل كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارگران مي‌گويد اگر هزاران مانع براي گرفتن وام پيش پاي جوانان مي‌گذاريم، دست كم شرايط كار را برايشان آسان كنيم.


به گزارش تيتربرتر، هادي ابوي با اشاره به آمار بالاي بيكاري فارغ‌التحصيلان و جويندگان كار، گفت: امروز رقمي كه براي ايجاد يك فرصت شغلي اعلام مي‌شود، در حدود ۱۵۰ ميليون تومان است؛ اين در حالي است كه بسياري از جوانان جوياي كار با اندك سرمايه‌اي كه در اختيار دارند، نمي‌توانند براي خود اشتغالزايي كنند.
 وي با تاكيد بر حمايت از كارآفرينان و دانش آموختگان، از دولت خواست شرايط كار را براي جوانان تسهيل كند و افزود: موانع پيش روي اشتغال جوانان به ويژه در بحث گرفتن وام و تسهيلات بانكي و قوانين و مقررات سخت بايد برداشته شود تا با خيالي آسوده مشغول كار شوند.
 
دبيركل كانون عالي انجمن‌هاي صنفي كارگران ادامه داد: با بركرواسي‌هاي اداري، قوانين سخت و پيچيده و هزاران مانعي كه پيش پاي جوانان، فارغ‌التحصيلان و كارآفرينان گذاشته‌ايم عملا فرصت‌هاي شغلي را از آن‌ها گرفته‌ايم، درصورتي كه بايد شرايط كار را تسهيل كنيم تا با هزينه كمتر بتوانند اشتغالزايي كنند.
 
ابوي از اشتغال خانگي به عنوان يكي از كسب‌وكارهاي ارزان و درآمدزا نام برد و به دانشجويان و فارغ‌التحصيلان توصيه كرد: يك شركت تعاوني تشكيل دهند و با كنار هم گذاشتن سرمايه‌هاي اندك خود كسب و كاري راه‌اندازي كنند.
 
اين مقام مسئول كارگري پرورش گل و گياهان آپارتماني را يكي ديگر از زمينه‌هاي اشتغال جويندگان كار عنوان كرد و گفت: پرورش گل و گياه در يك فضاي ۵۰ متري با ميزان آب متناسب مي‌تواند براي جوانان جذاب باشد. البته بعضا مزاحمت‌هايي از سوي شهرداري‌ها براي حضور فروشندگان گل و گياه به وجود مي‌آيد يا سخت‌گيري‌هايي از سوي اتحاديه‌هاي صنفي براي داشتن مجوز و پروانه كسب اعمال مي‌شود كه مشكلاتي را به وجود مي‌آورد، به همين دليل است كه بر لزوم رفع موانع و تسهيل شرايط كار تاكيد مي‌كنيم.
 
اين مقام مسئول كارگري از شهرداري‌ها خواست تا بخشي از فضاهاي تحت اختيار خود را به فارغ‌التحصيلان و كارآفرينان اختصاص دهند و فضاي پاركينگ‌ها را به طور رايگان يا اجاره‌اي در اختيار جوانان جوياي كار بگذارند تا محصولات خود را بفروشند.
 
براساس آيين‌نامه اجرايي ماده ۱۶ قانون بهبود مستمر محيط كسب و كار، شهرداري‌ها موظفند به منظور فراهم كردن امكان دسترسي توليدكنندگان كوچك و متوسط و فروشندگان كم سرمايه به بازار مصرف و عرضه توليدات داخلي، با استفاده از زمين‌هاي متعلق به خود يا وزارت راه و شهرسازي، مكان‌هاي مناسبي در محدوده شهرها فراهم كنند و بر مبناي قيمت تمام شده به شكل روزانه،‌ هفتگي يا ماهانه به افراد اجاره دهند.
 
 
 
منبع: ايسنا