تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : احتمال ساخت فصل چهارم «شهرزاد»
سه شنبه، 22 خرداد 1397 - 06:16 کد خبر:82601
حسن فتحي كه چند سالي است با ساخت سريال «شهرزاد» به شبكه نمايش خانگي كوچ كرده است، با انتشار مطلبي در صفحه شخصي خود در اينستاگرام، از حواشي ايجاد شده براي اين سريال به دنبال مشكلات مالي تهيه‌كننده، احتمال ساخت فصل چهارم و به طور كلي شرايط توليد آثار هنري نمايشي سخن گفت.


به گزارش تيتربرتر، قسمت پاياني فصل سوم سريال «شهرزاد» با كشته شدن «قباد» به عنوان يكي از كاراكترهاي اصلي اين سريال، روز گذشته (۲۱ خرداد ماه) در شبكه نمايش خانگي توزيع شد و در حالي كه به نظر مي‌رسيد فصل سوم نقطه پايان سريال «شهرزاد» باشد، حسن فتحي از احتمال توليد فصل چهارم و بازگشت كاراكتر «قباد» سخن گفته است.
متن كامل اين مطلب به شرح زير است:
 
«به پايان آمد اين دفتر حكايت همچنان باقي است ... خانم‌ها، آقايان، تماشاگران محترم سه فصل سريال شهرزاد به پايان رسيد و اميد است در آينده نزديك امكان ساخت فصل چهارم آن كه در آن شاهد بازگشت مجدد قباد، شهرزاد و فرهاد به متن قصه خواهيم بود، فراهم گردد!
 
سريال «شهرزاد» براي مخاطبانش ماجراي تراژيك و آميخته با تخيل عشق و سياست و پول در ايران دهه ۳۰ شمسي بود و براي من و همكارانم تجربه‌اي دشوار و طاقت‌فرسا در دهه نود شمسي! در اينجا و در اين زمانه كه ماييم واقعيت‌ها بسياري از اوقات از امر تخيلي‌، تخيلي‌تر هستند و از همين رو بايد در ميان گذاشته شوند تا بتوان باور كرد و اعتماد كرد. شفاف‌سازي اين واقعيت‌هاي تاريك و تودرتو تنها راه تداوم و بقا براي همگان و به خصوص هنرمند است.
 
ساخت و ساز سريال «شهرزاد» در اين پنج سال كلكسيوني از آزمون‌هاي رنگارنگ براي هنر و هنرمندي شد كه مي‌خواهد بيافريند، مستقل بماند و اخلاقي عمل كند؛ آزمون‌هايي كه عبارت باشند از تلاش براي پيدا كردن نسبت ميان هنر از يك سو و سه‌گانه سرمايه، سياست روز و افكار عمومي از سوي ديگر.
 
همه اين سال‌ها كارگرداني براي من آكروباسي ميان اصولي چون استقلال، رفتار اخلاقي، شفافيت و البته يافتن بهترين نسبت با همين سه گانه بوده است و با سريال «شهرزاد» در بسياري از لحظات اين آكروباسي به قصد حفظ تعادل در معرض تهديد قرار گرفت.
 
ترديدي نيست كه صنعت سينما و فيلم:
 
ـ با خلق و تخيل سروكار دارند و نيازمند خلوت و امنيت ذهني است.
 
ـ كاري است گروهي و موفقيتش در گرو همكاري و همبستگي ميان همه افراد گروه.
 
ـ با مخاطب سروكار دارد و به اين معنا كه نه تنها بايد مورد پسند قرار بگيرد بلكه بايد نقاد ناروايي‌هاي فرهنگي و عادات عمومي هم باشد.
 
ـ به دليل نقش اجتماعي‌اش هميشه در تنش است با سليقه‌هاي متفاوت سياسي.
 
ـ و نهايتا اينكه براي به سرانجام رساندن خود نيازمند پول است در عين اينكه بايد مستقل باشد.
 
حفظ تعادل براي يك فيلمساز در خلق و توليد يك اثر هنري التزام به اين نكات است و متأسفانه چنين التزامي در جامعه ما همواره در معرض تهديد و ترديد قرار مي‌گيرد: ترديدي ميان منافع خود و ديگري؛ ميان اخلاق و مصلحت؛ ميان استقلال و ميل سياست به دخالت؛ ميان منطق سرمايه و جنس هنر؛ ميان افكار عمومي و نقد آن. اين تعادل‌هاي ضروري و الزامي متأسفانه از همان فصل اول سريال به واسطه ضرب و زور رسانه‌اي برخي سليقه‌ها در معرض آسيب و تهديد قرار گرفت.
 
در تمام مدت من سعي كردم تا به ياري همكارانم اين تنش‌ها و حاشيه‌ها را كه گاه به افكار عمومي ربط پيدا مي‌كرد و گاه به سياست‌هاي رسمي و متوليان رسمي تاريخ معاصر و قرائت‌هاي مسلط از تاريخ، ناديده گرفته و كار را به انجام برسانم و البته استقبال عمومي مخاطبان متنوع و متعلق به اقشار مختلف در داخل و خارج از كشور پشت و پناه و نقطه اتكاي محكمي شد براي تداوم كار. فصل اول سريال «شهرزاد» با اعتماد، همدلي و اميدي كه برانگيخت پاداش خود را گرفت. اما همزمان با ازسرگيري فصول بعدي سريال اثري كه مباهات مي‌كرد به اعتمادي كه در ميان مردم برانگيخته بود ناگهان در معرض اتهام قرار گرفت. اين بار شايعه شبهات مالي بحران ايجاد كرد. بايد جواب مي‌داديم: سرمايه از كجا آمده است؟ از متولي قانون تا فعال مدني، از چپ و از راست، از رومي روم تا زنگي زنگ، اركستروار، هماهنگ و پرسروصدا و گسترده منابع مالي اين سريال را كه مستقل بود و خارج از نهاد صداوسيما پخش مي‌شد به پرسش گرفت و اين بار با وارد آوردن اتهام، پولشويي و اختلاس همه اعتماد عمومي را نشانه رفت!
 
چه بايد مي‌كرديم؟ تن مي‌داديم به شايعه و شبهه و بازار داغ جوسازي و كار را تعطيل مي‌كرديم؟ و يا به رغم تهمت‌ها و افتراهاي ريز و درشت كه علاوه بر حيثيت تهيه‌كننده سريال آبروي من، همكار نويسنده‌ام و يكي، دو تن از بازيگران اصلي سريال را نشانه رفته بود و با اميد برطرف شدن شبهات و شايعه‌پراكني افرادي كه با هر نيت و انگيزه توقف فيلمبرداري «شهرزاد» را هدف قرار داده بودند كار را ادامه مي‌داديم؟
 
صد البته نقطه قوت هنرمند استقلال اوست و براي او هميشه اين ترس و ترديد وجود دارد كه مبادا بازيچه دست متوليان سرمايه و قدرت‌هاي موازي پشت پرده قرار گيرد. هنرمند دلگرم است به اعتماد مردم و نمي‌تواند فقط به منافع مادي خود بيانديشد و طبيعي است كه بايد بداند با كمك چه سرمايه‌اي مي‌تواند خلق را ممكن سازد.
 
اگرچه در نهايت ما راه دوم را انتخاب كرديم و موازي آن دروغ و واهي بودن شبهات و اتهامات نيز كاملا به اثبات رسيد اما بي‌ترديد يكي از سخت‌ترين لحظات ساختن سريال «شهرزاد» همين انتخاب بر سر بزنگاه بود. انتخاب ميان افكار عمومي كه گاه چون كشتي بي‌لنگر است و حقيقتي كه براي اثباتش بايد مرام و معرفت حلم و صبوري دانست.
 
اكنون در پايان ساخت و توليد و پخش صحبت كردن از بزنگاه‌هايي كه هرگاه كارگردان و ديگر دست‌اندركاران سريال «شهرزاد» را در برابر انتخاب‌هايي خطير قرار مي‌داد به چندين كار مي‌آيد:
 
ـ بايد دانسته شود سريالي كه موجب همدلي و هيجان و كنجكاوي نسبت به گوشه‌هايي از تاريخ معاصر در نزد مخاطبانش شده به قيمت مديريت چه تنش‌ها و دست و دل لرزيدن‌هايي ميسر گشت.
 
ـ بايد دانسته شود تا بتوان بر آن اساس براي ادامه كار، راه حل و چشم‌اندازي روشن‌تر ترسيم كرد.
 
ـ بايد دانسته شود تا افكار عمومي به سرعت بازيچه دست متوليان ثروت و منطق قدرت نشود و براي نفرين و آفرين گفتن شتاب نكند و صبوري بياموزد و طمأنينه پيشه كند.
 
من در سال‌هاي حضور در اين عرصه تنها به يمن همين اعتماد به مردم، اعتماد به روشنگري زمان و صبوري بوده است كه از پا نيفتاده‌ام و مرارت‌ها را تاب آوردم؛ و اكنون در كلام آخر به نيابت از سوي يك به يك همكارانم قدردان قدرشناسي و حسن توجه مردم عزيزي هستم كه سريال «شهرزاد» را به رغم همه نقصان‌ها و كاستي‌هاي آن مورد حمايت و اعتماد خود قرار دادند.
 
طهران، خرداد ۹۷»
 
«شهرزاد» مجموعه‌اي نمايشي است كه فصل اول آن در سال ۹۴ در ۲۸ قسمت و فصل دوم آن در سال ۹۶ در ۱۵ قسمت پخش شد. همچنين توزيع فصل سوم اين سريال هم در ۱۶ قسمت در زمستان ۹۶ آغاز شد.
 
سريال «شهرزاد» را مي‌توان پرفروش‌ترين و پرمخاطب‌ترين سريال نمايش خانگي ايران دانست.
 
علي نصيريان، ترانه عليدوستي، شهاب حسيني، مصطفي زماني، پريناز ايزديار، امير جعفري، هومن برق‌نورد، گلاره عباسي، رويا نونهالي، ابوالفضل پورعرب، پانتها پناهي‌ها و ...  از جمله بازيگران اين مجموعه نمايشي بودند.