تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : رايگان شدن پيش‌دبستاني در مناطقي از كشور
سه شنبه، 22 خرداد 1397 - 08:02 کد خبر:82620
معاون آموزش ابتدايي وزارت آموزش‌وپرورش گفت:‌ پيش دبستاني بايد در مناطق محروم، دوزبانه و حاشيه شهرهاي بزرگ رايگان شود.


به گزارش تيتربرتر، آموزش پيش دبستاني، آموزشي است كه در حساسترين مراحل زندگي كودك يعني از زمان تولد آغاز مي‌شود و تا شروع اولين كلاس رسمي دبستاني ادامه مي‌‌يابد و بايد بتوان با برنامه ريزي دقيق در اين پايه، دانش‌آموزان را با محيط آموزشي آشنا كرد و آنها را نسبت به تحصيل تشويق كرد.
پيش‌دبستاني مهمترين دوره تربيتي و اهميت سرمايه‌گذاري در آن را بسيار بيشتر از دوره‌هاي مختلف تحصيلي است و پژوهش‌هاي متعددي در حوزه آموزش و اقتصاد آموزش اهميت دوره پيش دبستاني را به روشني نشان مي‌دهد.
 
در همين رابطه رضوان حكيم زاده معاون آموزش ابتدايي وزارت آموزش‌وپرورش اظهار كرد: براساس قانون مصوب مجلس در سال 95 هر يك از سازمان‌هاي متولي آموزش پيش‌دبستاني وظايفي را بر عهده دارند و در اين قانون آمده است مهدهاي كودك براي كودكان تا سنين 4 سال فعاليت مي‌كنند كه در اين بخش اعطاي مجوز بر عهده بهزيستي است اما برنامه‌ آموزشي و نظارت بر عهده آموزش‌وپرورش است.
 
وي افزود: براي كودكان 4 تا 6 سال تمام كه شامل دوره پيش دبستاني هستند اعطاي مجوز، برنامه‌‌ها و شاخص‌هاي آموزشي و پرورشي و نظارت بر عهده آموزش وپرورش است بنابراين نظارت و توليد برنامه و محتوا در هر دو حوزه بر عهده آموزش‌وپرورش است.
 
معاون آموزش ابتدايي وزارت آموزش‌وپرورش گفت: طبق قانون نظارت و تعيين شاخص‌ها بايد بر عهده آموزش وپرورش باشد اما در مرحله اجرا به نقطه مطلوب قانون نرسيده‌ايم و در مهدهايي كه آموزش پيش دبستاني دارند، آموزش‌وپرورش مكانيزم نظارتي ندارد بنابراين در تفاهم‌نامه با سازمان بهزيستي به دنبال اين هستيم كه وظيفه به رسميت شناختن اين سازمان براي اعطاي مجوز و وظيفه آموزش‌وپرورش براي نظارت لحاظ شود.
 
حكيم زاده ادامه داد: اهميتي كه سرمايه‌گذاري دوره پيش دبستاني دارد هيچ دوره‌اي ندارد؛ كشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه در پوشش دبستاني تفاوتي ندارند و درصد پوشش بالاست اما در كشورهاي توسعه يافته نرخ پوشش پيش دبستاني بالاي 90 درصد است و هرچقدر نرخ توسعه يافتگي پايين مي‌آيد نرخ پوشش پيش دبستاني كاهش مي‌يابد.اخيرا در فرانسه سن آموزش اجباري را از سه سالگي تعيين كرده‌اند تا دو سال به صورت رايگان و اجباري تمام كودكان تحت پوشش آموزش پيش دبستاني قرار بگيرند.
 
حكيم زاده بيان كرد: نرخ پوشش دبستاني در مناطق محروم از 38 درصد در آغاز كار دولت به بالاي 70 درصد رسيده است و در استان‌هاي محروم و دوزبانه مانند ايلام و خوزستان نرخ پوشش به بالاي 90 درصد رسيده است، در تلاش هستيم پوسش پيش دبستاني در اين مناطق به 100 درصد برسد به خصوص آنكه در مناطق دو زبانه كودكان براي ورود به كلاس اول بايد با زبان فارسي آشنا باشند اما در اين رابطه محدوديت اعتبار داريم البته در مناطق برخوردار و جايي كه خانواده‌ها توانايي مالي دارند با توجه به محدوديت منابع دولتي اصراري نداريم كه دولت ورود پيدا كند و اولويت بايد مناطق محروم و دوزبانه باشد.
 
معاون آموزش ابتدايي وزارت آموزش‌وپرورش گفت: آنچه به دنبال آن هستيم تعميم 100 درصدي پيش دبستاني در مناطق محروم و دوزبانه است و به شوراي توسعه پايدار مناطق مرزي هم اعلام كرده‌ايم تا اعتباري اختصاص دهند در حاشيه شهرهاي پرجمعيت كه به دليل مهاجرت خانواده‌هايي كه عمدتا تمكن مالي خوبي ندارند،‌مشكلات خاص خود را دارند پيش دبستاني رايگان شود.
 
وي در پايان خاطر نشان كرد: مطوب ما اين است پيش دبستاني به عنوان يك دوره رسمي در نظر گرفته شود و در سند تحول بنيادين نيز تاكيد شده است سن آموزش رسمي از 5 سالگي باشد و نبايد اين سال مهم را از دست بدهيم و تمام كودكان بايد از آموزش پيش دبستاني بهره مند شوند.