تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : اقدامات اعلام‌ شده ايران نقض توافق نيست
چهارشنبه، 23 خرداد 1397 - 03:41 کد خبر:82646
فدريكا موگريني در خصوص زمينه‌چيني ايران براي توسعه توانمندي هسته‌اي گفت: آشكار است كه اقدامات اعلام‌ شده ايران نقض توافق نيست؛ اما كمكي هم به اعتمادسازي نمي‌كند.


به گزارش تيتربرتر، «فدريكا موگريني» مسئول سياست خارجه اتحاديه اروپا عصر سه شنبه در جلسه پارلمان اروپا، با تاكيد بر اينكه در زمان مذاكرات با ايران، هر موضوع غيرهسته‌اي كنار گذاشته شده بود، گفت: برجام هيچ گاه قرار نبود همه مشكلات ما با ايران را حل كند. ولي اين توافق، روزنه‌اي براي رسيدگي به ديگر نگراني‌هاي مرتبط با ايران گشوده است. حفظ برجام مي‌تواند زمينه بهتري را براي رسيدگي به اين موارد ايجاد كند.
وي تحولات مرتبط با موضوع يمن را مثال زد و گفت: هم‌اكنون يك فرآيند گفت وگوي منطقه‌اي با مشاركت ايران و اتحاديه اروپا به ويژه فرانسه، آلمان، ايتاليا و انگليس بنا گذاشته شده كه تا همين حالا هم به گام مهمي در تسهيل بازديد نماينده ويژه سازمان ملل از صنعا منجر شده است.
 
موگريني با برشمردن اقدامات صورت گرفته براي حفظ توافق هسته‌اي با ايران، گفت: هم اكنون تمركز روي شركت‌هاي كوچك و متوسط اروپايي است كه ارتباط كمتري با بازار آمريكا دارند.
 
وي افزود: مهم‌ترين چالش كنوني ما، يافتن راه حل‌هايي براي تعاملات بانكي و فاينانس است. اين موضوعات هم در سطوح سياسي و هم در نشست‌هاي كارشناسي فشرده كه عمدتا به صورت روزانه در تهران و بروكسل برگزار مي‌شوند، در دست بررسي است.
 
موگريني گفت: مشغول كار روي اقداماتي عيني با هدف حفظ همكاري با ايران در حوزه‌هاي كليدي، از جمله زمينه‌هاي بانكي و فاينانس، تجارت و سرمايه‌گذاري، نفت و حمل و نقل هستيم.
 
مسئول سياست خارجه اتحاديه اروپا افزود: تنها راه نتيجه بخش بودن اين فعاليت‌ها، اقدام جمعي اعضا در سطح اتحاديه اروپا و نيز اقدامات فردي هر كشور به نحو هماهنگ است. 
 
وي ادامه داد: به همين جهت، تصميم گرفتيم شبكه‌اي از نمايندگان معرفي شده از سوي هر يك از اعضاي اتحاديه اروپا تشكيل دهيم تا كار با هماهنگي و تاثيرگذاري بيشتري ادامه يابد.
 
موگريني افزود: ايران هم بايد سهم خود را انجام دهد. تهران بايد استانداردهاي خود در مقابله با پولشويي و تامين مالي تروريسم را بهبود بخشد و اصلاحات بانكي را توسعه دهد. اين‌ها گام‌هاي اساسي براي جذب بيشتر بانك‌ها و شركت‌هاي اروپايي است.
 
وي با انتقاد از خروج آمريكا از برجام و ضمن اشاره به نشست سران آمريكا و كره شمالي گفت: اين همان مسيري است كه جامعه جهاني و اتحاديه اروپا براي بيش از يك دهه با ايران دنبال كرد و سه سال پيش به امضاي برجام منجر شد. 
 
موگريني هر جايگزين ديگري براي برجام را داراي پيامدهاي «فاجعه‌بار» خواند و گفت: عزم ما براي حفظ برجام، در راستاي منافع آمريكا هم هست؛ چرا كه اين توافق هم براي امنيت اروپا و هم آمريكا و خاورميانه ضروري است. 
 
مسئول سياست خارجه اتحاديه اروپا با اشاره به 11 گزارش آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در تاييد پايبندي ايران به برجام، گفت: موضع اروپا تغيير نكرده است و همچنان به اجراي موثر و كامل اين توافق پايبند هستيم.
 
وي ادامه داد: بخش عمده‌اي از جامعه جهاني از برجام اعلام حمايت كرده است و علت آن واقع‌گرايانه و صرفا در نتيجه نبود جايگزيني بهتر و جلوگيري از يك مسابقه تسليحاتي ديگر در خاورميانه است. اين حمايت را من هر روزه در نشست‌ها و ديدارها مي‌بينم.
 
موگريني گفت : اروپا مسئول است كه نحوه حفظ يكي از معدود ستون‌هاي كارآمد ساختار عدم اشاعه تسليحات هسته‌اي را با شركاي خود بررسي كند.
 
مسئول سياست خارجه اتحاديه اروپا با بيان اينكه اجراي تعهدات هسته‌اي ديگر طرف‌ها در برجام هم ادامه دارد، افزود: چين به پروژه‌هاي مربوط به مدرن‌سازي رآكتور اراك ادامه مي‌دهد و پروژه تبديل تاسيسات فردو به يك مركز فيزيك و فناوري هم با همكاري روسيه در جريان است. در همين هفته جاري، برگزاري كارگاهي تخصصي با موضوع فردو پيش‌بيني شده است. 
 
موگريني تاكيد كرد: اجراي تعهدات اقتصادي برجام هم بايد ادامه يابد؛ چرا كه برداشتن تحريم‌ها و فرصت‌هايي كه اين موضوع براي عادي سازي تجارت و روابط اقتصادي با ايران ايجاد مي‌كند، ديگر بخش اساسي توافق است.
 
وي با اشاره به خروج برخي شركت‌ها از ايران، ادامه داد: اين موضوع فشار زيادي در عرصه سياست داخلي ايران به ويژه از سوي آن‌هايي ايجاد كرده است كه همواره با اين توافق مخالف بودند. از سوي ديگر اعتبار كل جامعه جهاني و نظام سازمان ملل متحد زير سوال رفته است.
 
موگريني در بخش پاياني صحبت هاي خود خواستار حمايت پارلمان اروپا از مصوبه‌هاي اخير كميسيون اروپا براي اجراي قانون مسدودساز تحريم‌هاي آمريكا (Blocking Statute) و نيز دستورالعمل‌هاي جديد براي بانك سرمايه‌گذاري اروپا با هدف ترغيب سرمايه‌گذاري در ايران شد. 
 
اين مصوبه ها در صورت عدم مخالفت پارلمان و شوراي اروپا، پيش از بازگشت موج نخست تحريم هاي آمريكا عليه ايران اجرايي خواهند شد.
 
قانون مسدودسازي تحريم هاي آمريكا نخستين بار در سال 1996 براي مقابله اروپا با گروهي از تحريم‌ها عليه كوبا، ايران و ليبي تدوين شد. اين قانون هم‌اكنون با اصلاحيه صورت گرفته‌، همه تحريم‌هاي ثانويه آمريكا عليه ايران را شامل مي‌شود.
 
اجراي قانون مذكور، شركت ها را از پيروي از تحريم هاي خارجي منع مي كند و اتحاديه اروپا به موجب آن، احكام جريمه احتمالي براي كسب و كارهاي اروپايي كه با ايران همكاري مي كنند را به رسميت نخواهد شناخت.