تيتربرتر - تيتر آخرين و جديدترين اخبار ايران و جهان : جداسازي سلول‌هاي سرطاني با نانو موتورها
چهارشنبه، 23 خرداد 1397 - 17:30 کد خبر:82661
پژوهشگران دانشگاه علوم پزشكي تهران با همكاري دانشگاه رازي كرمانشاه موفق به طراحي نانوموتوري شدند كه قادر است سلول‌هاي سرطان خون (لوسمي) را از نمونه‌ خون جدا كند.


به گزارش تيتربرتر، دكتر محمود عموزاده تبريزي، عضو هيأت علمي پژوهشگاه علوم نوين در پزشكي در اين باره گفت: اين پژوهش شامل دو بخش اصلي است. در بخش اول تلاش شد تا با به‌كارگيري موادي ارزان‌قيمت، نانو موتوري ساخته شود كه بتوان از آن به ‌منظور جداسازي سلول سرطان لوسمي (HL-60) استفاده كرد.
وي طراحي يك نانوحسگر زيستي براي اندازه‌گيري غلظت اين سلول سرطاني را از ديگر بخش‌هاي اين پژوهش نام برد و ادامه: در ساخت هر دوي اين محصولات از آپتامر نيز بهره گرفته شده ‌است. نتايج اين پژوهش در حوزه‌ پزشكي و زمينه ساخت ابزارهاي تشخيص طبي جهت اندازه‌گيري سلول‌هاي سرطاني كاربردي خواهد بود.
 
عموزاده تبريزي با بيان اينكه نانو موتور به‌ كار رفته در جداسازي سلول سرطاني در اين پژوهش، نسبت به موارد گزارش در ساير منابع علمي ارزان‌تر است،‌ يادآور شد: از طرفي با توجه به اينكه در ساخت آن از آپتامر استفاده شد، اين نانو موتور از گزينش پذيري خوبي براي جداسازي سلول سرطاني برخوردار است.
 
به گفته وي كاربرد آپتامر در ساخت نانوحسگر منجر به گزينش‌پذيري بالاي آن شده ‌است.
 
عضو هيات علمي پژوهشگاه علوم نوين در پزشكي به مواد به‌ كار رفته در ساخت اين نانو موتور و نحوه‌ كاركرد آن اشاره كرد و افزود: در ساخت اين نانو موتو از نانو صفحات اكسيد منگنز، به همراه پلي اتيلن ايمين، نانوذرات نيكل و طلا استفاده شده‌است. نانو صفحات اكسيد منگنز قادر هستند آب اكسيژنه را به حباب‌هاي اكسيژن كاتاليز كنند.
 
وي با بيان اينكه حباب‌هاي اكسيژن هنگام آزاد شدن از سطح نانو صفحات، به‌ عنوان بخش اصلي نانو موتور، اين نانوموتور را به سمت جلو حركت مي‌دهند، خاطر نشان كرد: از طرفي وجود نانو ذرات مغناطيسي نيكل، امكان كنترل جهت نانو موتور را همچون فرمان ماشين فراهم مي‌كند.
 
به گفته اين محقق به منظور جداسازي سلول سرطاني، نانو موتور در حال حركت در محلول حاوي آب اكسيژنه، توسط ميدان مغناطيسي به سمت سلول سرطاني هدايت شده تا بتواند با استفاده از گيرنده‌هاي اختصاصي خود (آپتامر KH1C12) به سلول سرطاني متصل شود و اين سلول را از نمونه‌ سرم جدا كند.
 
عموزاده تبريزي اضافه كرد: سلول جدا شده توسط نانوحسگر الكتروشيميايي ساخته شده با پليمر رساناي Poly(3,4-ethylenedioxythiophene) (پلي اتيلن دي اكسيدتيوفن) اصلاح شده با نانوذرات طلا و آپتامر، اندازه‌گيري و تعيين غلظت شده‌است.
 
عموزاده تبريزي يادآور شد: با در نظر گرفتن حساسيت بالاي روش‌هاي الكتروشيميايي و دسترسي به دانش فني ساخت اين نوع از حسگرها در كشور، امكان تجاري‌سازي و توليد انبوه اين نانوحسگر در كشور وجود دارد.
 
به گفته اين محقق ساخت اين نانوموتور به منظور جداسازي و در ادامه اندازه‌گيري ميزان غلظت سلول‌هاي سرطاني در نمونه‌ خون فرد مبتلا، توسط يك نانوحسگر زيستي انجام شده‌است.
 
اين پژوهش از سوي دكتر محمود عموزاده تبريزي، دكتر رضا صابر، دكتر سعيد سركار از اعضاي هيأت علمي پژوهشگاه علوم نوين در پزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران و پروفسور مجتبي شمسي پور عضو هيأت علمي دانشگاه رازي كرمانشاه اجرايي شده و نتايج آن در مجله Biosensors and Bioelectronics با ضريب تأثير 7.78 به چاپ رسيده‌است.